جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

 معادلات انرژي 

 حذف MTBE از ترکيب بنزين منتفي شد

معاون وزير نفت با بيان اينکه حذف MTBE از ترکيب بنزين کشور منتفي شده است، گفت: MTBE يک اکتان افزاي بنزين بوده که از اين ماده براي امتزاج با بنزين پالايشگاه‌ها استفاده خواهيم کرد.

عباس کاظمي در گفتگو با مهر درباره برنامه حذف MTBE از ترکيب بنزين کشور، گفت: در شرايط فعلي از مجموع کل توليد بنزين پايه کشور سهم MTBE به دو تا سه درصد نمي‌رسد.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با اعلام اينکه حتي در صورت بهره‌برداري از فاز يک پالايشگاه ستاره خليج فارس، حذف MTBE از ترکيب بنزين کشور در دستور کار قرار ندارد، تصريح کرد: زيرا بنزين توليدي در پالايشگاه‌ها و حتي فاز اول پالايشگاه ستاره خليج فارس براي اکتان افزايي نياز به امتزاج با MTBE دارند.

معاون وزير نفت با اعلام اينکه MTBE يک ماده زيان آور نيست، اظهار داشت: هم اکنون روزانه 2.5 تا 3 ميليون ليتر MTBE در کشور توليد مي‌شود که اين ماده شيميايي به عنوان اکتان افزا به ترکيب بنزين اضافه مي‌شود.

اين مقام مسئول با بيان اينکه هم اکنون سهم MTBE در بنزين عرضه شده در تهران و ساير هشت کلانشهر کشور به صفر رسيده است، بيان کرد: MTBE را با بنزين برخي پالايشگاه‌ها ترکيب مي‌کنيم تا عدد اکتان بنزين بالا برود و اين بنزين معمولا در کلانشهرها اصلا توزيع نمي‌شود.

کاظمي با اشاره به اينکه در شرايط فعلي در برخي از کشورهاي اروپايي هم MTBE به عنوان يک ماده اکتان افزا در ترکيب بنزين وجود دارد، بيان کرد: MTBE يک ماده شيميايي بوده اما خطرناک نيست.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، خاطرنشان کرد: تنها مشکل استفاده از MTBE در ترکيب بنزين، پايداري بالاي اين ماده شيميايي در آب است.

مذاکره نيکو با قزاقستان و روسيه براي ازسرگيري سوآپ نفت

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران از مذاکره شرکت نيکو با قزاقستان و روسيه براي سوآپ نفت خبر داد.

علي کاردر در گفت و گو با ايسنا، از آغاز مذاکره ايران با قزاقستان و روسيه در زمينه سوآپ خبر داد و گفت: شرکت نيکو مسئول سوآپ ايران است و تيمي از اين شرکت قرار بودبراي مذاکره را آغاز کنند. فعلا سوآپ گاز در برنامه نيست و محور مذاکرات سوآپ نفت است.

بر اساس اين گزارش، اواخر ماه گذشته غلام رضا منوچهري، معاون توسعه و مهندسي شرکت نفت در گفت و گو با ايسنا، با اشاره به مذاکره ايران با شرکت هاي روسي در زمينه سوآپ نفت اظهار کرده بود مذاکرات با روس ها ادامه دارد و سوآپ انجام خواهد شد، اما زمان قطعي براي به نتيجه رسيدن مذاکرات نمي‌توان ارائه کرد.

وي با بيان اينکه مذاکرات با قزاقستان در زمينه سوآپ نيز در حال انجام است، افزود: با صحبت هايي که به قزاقستان شده بستر کار فراهم شده است، اين مذاکرات با شرکت هاي دولتي قزاقستان وشرکت هاي خدماتي که براي آن ها کار مي کنند انجام مي‌شود.

همچنين معاون امور بين‌الملل و بازرگاني وزارت نفت اوايل سال جاري از انجام مذاکرات اوليه براي سوآپ نفت و گاز با ترکمنستان، روسيه و قزاقستان خبرداده و بر لزوم فعاليت بخش خصوصي در اين زمينه تاکيد کرده بود. وي همچنين چندي پيش اعلام کرد ايران درباره معامله‌هاي سواپ نفت، با شرکت‌هاي روسي مذاکره مي‌کند که در آغاز حجم اين معامله‌ها مي‌تواند 150 هزار بشکه در روز باشد و در دوره‌اي کوتاه، ممکن است اين رقم به 500 هزار بشکه در روز نيز برسد.

بهره‌برداري از پتروشيمي تخت جمشيد و فاز دوم پتروشيمي کارون در ماهشهر

فاز 2 پتروشيمي کارون و طرح پتروشيمي تخت جمشيد امروز، 18 بهمن با حضور معاون اول رييس جمهور در ماهشهر افتتاح شد.

به گزارش ايسنا، کارخانه پتروشيمي کارون اولين توليد کننده ايزوسيانات‌ها در خاورميانه است.

فاز 2 اين مجتمع پس از عدم همکاري کارشناسان سوئدي که به دليل تحريم ها نيمه کاره رها شده بود توسط متخصصين پتروشيمي کارون انجام شد.

هزينه ارزي اين طرح حدود 30 ميليون يورو است که اعتبارات اين طرح از محل فاينانس و منابع داخلي تامين شده است.

ظرفيت اين فاز از پتروشيمي کارون 110 هزار تن در سال است که از اين ميزان 40 هزار تن آن مربوط به توليد mdi است که براي اولين بار در کشور انجام مي گيرد.

همچنين ،مجتمع پتروشيمي تخت جمشيد با ظرفيت توليد 150هزار تن در سال انواع الاستومر با حضور جهانگيري در ماهشهر به بهره برداري رسيد.

اين طرح با ميزان اشتغالزايي مستقيم براي 500 نفر و غير مستقيم براي 3 هزار نفر و با سرمايه‌گذاري 100ميليون دلار معادل 400 ميليارد تومان در مدت زمان 19 ماه احداث شده است.

ارزش کالاهاي توليدي و صادراتي اين مجتمع حدود 150 ميليون دلار است و در 2 فاز اجرايي مي‌شود و کليه مراحل مهندسي ساخت و نصب واحدهاي توليدي با اتکا به دانش فني و بومي به انجام رسيده است.

آغاز مذاکرات ايران و ونزوئلا درباره بازار نفت

معاون وزير نفت با بيان اينکه دور جديد مذاکرات وزراي نفت ايران و ونزوئلا آغاز مي شود، گفت: وزير نفت و امور خارجه ونزوئلا وارد تهران مي شوند.

اميرحسين زماني نيا در گفتگو با مهر درباره مذاکرات نفتي ايران با کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک براي مديريت بيشتر بازار نفت گفت: ايران همواره با تمامي کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک براي سامان بخشي به وضعيت بازار نفت گفتگو و مذاکره مي کند.

معاون امور بين الملل وزير نفت با بيان اينکه هم وزراي نفت ايران و عمان به عنوان دو کشور عضو و غيرعضو اوپک در خصوص وضعيت بازار نفت در نشست تهران ديدار و گفتگو کردند، تصريح کرد: در راستاي اين سياست کلان وزراي نفت و امور خارجه ونزوئلا امشب به تهران سفر مي کنند.

اين مقام مسئول تاکيد کرد: قطعا مذاکرات ايران و ونزوئلا در راستاي اجراي هر چه باکيفيت تر توافق نفتي وين بين کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي