جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

 ميز خبر 

 وزير نفت:

پالايشگاه آبادان ديگر زيانده نخواهد بود

وزير نفت گفت: با تکميل طرح توسعه و تثبيت پالايشگاه آبادان، اين پالايشگاه از يک پالايشگاه زيان‌ده به يک پالايشگاه سودده با ظرفيت پالايش روزانه 360 هزار بشکه تبديل خواهد شد.

به گزارش ايسنا، بيژن زنگنه در آستانه آيين کلنگ زني طرح توسعه و تثبيت ظرفيت پالايشگاه نفت آبادان گفت: هم اکنون محصولات پالايشگاه آبادان ارزش بسيار پاييني دارد و 40 درصد نفت خام با ارزش در فرآيند پالايش به نفت کوره تبديل مي‌شود و با قيمتي پايين تر از نفت خام فروخته مي‌شود.

وي افزود: پالايشگاه آبادان از نظر عملياتي سالانه 600 تا 700 ميليون دلار ضرر دهي دارد.

وزير نفت تصريح کرد: بر اساس قرارداد فاز يک طرح توسعه و تثبيت ظرفيت پالايشگاه نفت آبادان که ميان شرکت ايراني و طرف چيني به ارزش 2 ميليارد و 700 ميليون دلار امضا شده است، امروز عمليات اجرايي ساخت يک واحد مدرن با ظرفيت پالايش روزانه 210 هزار بشکه‎‎ آغاز مي‎شود.

زنگنه با بيان اين که شرکت چيني فاينانس اين پروژه را بر عهده دارد، گفت: ظرفيت پالايشي 210 هزار بشکه‎اي که قرار است بر اساس اين قرارداد ايجاد شود با 150 هزار بشکه ظرفيت کنوني واحدهاي جديد پالايشگاه آبادان تلفيق مي‎شود و در واقع پس از تکميل اين طرح ما يک پالايشگاه مدرن با ظرفيت 360 هزار بشکه‎‎ خواهيم داشت.

وي عنوان کرد: در پالايشگاه جديد محصولاتي با کيفيت توليد خواهد شد، توليد بنزين و سوخت جت افزايش و توليد نفت کوره کاهش مي يابد، به طوري که پالايشگاه آبادان از يک پالايشگاه زيانده به يک پالايشگاه سوده بدل مي‎شود و اشتغالزايي زيادي در حين کار در شهر آبادان ايجاد مي شود.کلنگ آغاز عمليات اجرايي پروژه طرح توسعه و تثبيت ظرفيت پالايشگاه آبادان امروز با حضور اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري به زمين زده مي‎شود.براساس گزارش وزارت نفت، طرح توسعه و تثبيت ظرفيت پالايشگاه آبادان با هدف تثبيت ظرفيت پالايشي پالايشگاه آبادان، توليد محصولات بر اساس استاندارد يورو 5، کاهش آلاينده‌هاي زيست‌محيطي، افزايش درصد توليد نفت‌گاز و بنزين با بهبود فناوري توليد، کاهش توليد نفت‌کوره و جمع‌آوري مخازن و تاسيسات فرسوده اجرا خواهد شد.

پالايشگاه آبادان هم اکنون داراي ظرفيت پالايش 400 هزار بشکه نفت خام در روز است که 250 هزار بشکه از ظرفيت 400 هزار بشکه اي در سه واحد تقطير با قدمت بيش از 70 سال پالايش مي‌شود.

با توجه به فناوري قديمي و تجهيزات فرسوده، اين سه واحد تقطير داراي بازده بسيار پائين، ريسک بسيار زياد عمليات و هزينه‌هاي بالاي تعميرات است که در طرح تثبيت ظرفيت و بهبود کيفيت فرآورده‌هاي پالايشگاه آبادان شامل واحد تقطير 210 هزار بشکه‌اي در روز است که جايگزين واحدهاي تقطير قديمي خواهد شد.

با توجه به ساخت و راه‌اندازي واحد تقطير ديگري که در سال 1385 به ظرفيت 150 هزار بشکه راه اندازي شد، مجموع ظرفيت پالايش پس از احداث واحد تقطير جديد در 360 هزار بشکه (150+210) در روز تثبيت شد. افزون بر تثبيت ظرفيت پالايشگاه در 360 هزار بشکه که با ساخت واحد تقطير 210 هزار بشکه‌اي ميسر مي‌شود همه فرآورده هاي حاصل از پالايش 360 هزار بشکه نفت خام در واحدهاي تصفيه هيدروژني تصفيه مي‌شوند.پالايشگاه نفت آبادان، بزرگترين پالايشگاه ايران است که در شهر آبادان استان خوزستان قرار دارد. ساخت اين پالايشگاه در سال 1291 به پايان رسيد و تا آغاز جنگ ايران و عراق در سال 1359 بزرگترين پالايشگاه دنيا با ظرفيت تصفيه 628 هزار بشکه در روز بود.

اين پالايشگاه تا سال 1973 به دست شرکت‌هاي نفتي خارجي اداره مي‌شد تا اين که در اين سال به شرکت ملي نفت ايران تحويل داده شد.

معرفي 70 طرح پايين دستي پتروشيمي براي جذب سرمايه گذار

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي گفت: 70 طرح حوزه پايين دست پتروشيمي براي معرفي و واگذاري به سرمايه گذاران علاقمند آماده است.

به گزارش ايلنا، مرضيه شاهدايي در آيين بهره برداري از فاز 2 پتروشيمي کارون و پتروشيمي تخت جمشيد، ظرفيت اسمي اين صنعت را پس از نيم قرن فعاليت رو به رشد، 60 ميليون تن در سال عنوان کرد و گفت: سهم ايران از ظرفيت توليد محصولات عمده پتروشيمي در جهان به 2,3 درصد و در خاورميانه به 22.6 درصد در سال 94 رسيد.

وي ادامه داد: درحال حاضر 20 مجتمع پتروشيمي با ظرفيت اسمي 26,3 ميليون تن در سال به اضافه يک شرکت ارايه کننده سرويس هاي جانبي در منطقه ماهشهر در حال توليد محصولات پتروشيمي متنوع هستند.شاهدايي ياد آور شد: 2 طرحي که امروز افتتاح شدند از سوي بخش خصوصي داخلي اجرا شده و به بهره برداري رسيده است.

وي با بيان اين که فاز دوم پتروشيمي کارون يکي از طرح هاي اقتصاد مقاومتي صنعت پتروشيمي است، افزود: يکي از محصولات اين فاز يعني متيل دي فنيل دي ايزوسيانات MDI براي نخستين بار در صنعت پتروشيمي کشور توليد مي شود که کاربردهاي مهمي دارد که از جمله آن توليد پلي يورتان هاست؛ پلي يورتان در صنايع مختلف نظير ساختمان، عايق کاري، فوم و اسفنج سخت، قطعات يخچال و اتومبيل، پوشش هاي صنعتي چسب ها و الاستومرهاي اورتان و صنايع کفش مورد استفاده قرار مي گيرد.شاهدايي با اشاره به اين که طرح پتروشيمي تخت جمشيد، يک طرح پليمري است که با دريافت خوراک بوتادين و استايرن از ساير مجتمع هاي پتروشيمي 30 هزار تن در سال SBR و 15 هزار تن در سال BPR توليد مي کند، گفت: اين پروژه با دريافت خوراک از ساير مجتمع هاي پتروشيمي در واقع مصداق رويکرد تکميل زنجيره ارزش، ايجاد ارزش افزوده بيشتر و جلوگيري از خام فروشي است.

شاهدايي افزود: اين طرح از رويکردهاي اصلي شرکت ملي صنايع پتروشيمي در تدوين برنامه هاي صنعت پتروشيمي به شمار مي رود. کاربرد محصولات مذکور هم عمدتا در صنايع لاستيک سازي، تاير اتومبيل، روکش کابل و سيم است. اميد است در درجه اول باعث رونق صنايع پايين دستي مربوطه شده و پس از آن باعث افزايش ميزان صادرات کشور شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي