جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

 تريبون 

 وزيرراه :

ظرفيت زيستي شهرتهران براي سه ميليون نفر است

وزير راه و شهرسازي مي گويد، در حالي که تهران براي زندگي سه ميليون نفر ظرفيت زيستي دارد، اکنون جمعيت آن به هشت ميليون و 700 هزار نفر رسيده و جمعيت پيراموني بيش از 14 ميليون نفر در آن زندگي مي کنند.

به گزارش ايرنا، «عباس آخوندي» در دومين همايش سيستم هاي حمل ونقل هوشمند در مرکز همايش هاي بين المللي صدا و سيما افزود: ما بايد در زندگي بشري به دو عنصر ظرفيت زيستي و عنصر انسان توجه جدي داشته باشيم و استفاده از فناوري هاي جديد و مدرن نبايد هدف ما باشد.

وي با بيان اينکه در ايران الگوي سکونت در شهرها قدمت پنج هزار ساله دارد، گفت: همواره در تمدن ايرانشهري الگوهاي سکونت در شهرها با ظرفيت هاي زيستي تناسب داشته است ، اما در دنياي مدرن امروزي با وجود توسعه فناوري ها شاهد مشکلات اساسي در شهرها هستيم.

وزير راه و شهرسازي با اشاره به رشد شهرنشيني در جهان افزود: هم اکنون مساله حرکت و حمل ونقل در شهرهاي ايران به ويژه در تهران به مشکلات اساسي تبديل شده و دسترسي به آب سالم، محيط زيست و خاک سالم و غذاي سالم با مشکلات اساسي مواجه است.

آخوندي گفت: با وجود هزينه هاي ميليارد دلاري براي ساخت پل هاي دو وسه طبقه در تهران متاسفانه اين پل ها تاثيري بر روان شدن حمل ونقل و ترافيک نداشته است.

وي افزود: فرونشست خاک در شهرها نشان مي دهد ما به ظرفيت هاي زيستي شهرها توجه نکرده ايم و زندگي در شهرها با مشکلات بزرگي مواجه شده است.

وزير راه و شهرسازي گفت: هم اکنون سرعت حرکت در تهران بيشتر از 25 کيلومتر در ساعت نيست و در ساعت هاي اوج سرعت حرکت به کمتر از 7 کيلومتر کاهش مي يابد. هرچه هم به استفاده از فناوري هاي جديد توجه کنيم باز هم يک طرف مي لنگد.

قرارداد بوئينگ و ايرباس به قوت خود باقي است

همچنين ،وزير راه و شهرسازي در مورد احتمال لغو يا تعليق قرارداد خريد هواپيماي بوئينگ و ايرباس بدليل مواضع دونالد ترامپ، رئيس جهموري آمريکا گفت: فکر نمي کنم مشکلي پيش بيايد.

عباس آخوندي در حاشيه دومين کنفرانس بين المللي حمل و نقل هوشمند در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه رسانه هاي غربي از احتمال لغو يا تعليق قراردادهاي ايران با بوئينگ و ايرباس بدليل مواضع اخير دونالد ترامپ خبر داده اند، گفت: فکر نمي کنم مشکلي پيش بيايد و اين قراردادها به قوت خود باقي خواهد بود.سخنان آخوندي در حالي است که سي ان ان در گزارشي نوشت : هواپيماهاي جديد به ايران نمي رسند.

در گزارش سي ان ان آمده است: شايد تحريم هاي اخير آمريکا عليه ايران، توافق بوئينگ براي فروش 89 جت مسافري را شامل نشود؛ اما احتمال لغو اين توافق بالاست.

نهايي شدن رقم دستمزد در هفته پاياني اسفندماه

معاون وزير کار از نهايي شدن رقم دستمزد در هفته پاياني اسفندماه خبر داد و گفت: وقتي مي‌توانيم از بهبود وضع معيشت نيروي کار ابراز رضايت کنيم که حداقل بتواند نيمي از حقوقش را پس انداز کند.

سيدحسن هفده‌تن در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در مورد تعيين دستمزد با توجه به تشکيل جلسات کارگروه تخصصي مزد، هر دو گروه کارگري و کارفرمايي بايد به توافق برسند و نظر پيشنهادي خود را ارائه دهند. طبعا هرگونه تصميم در خصوص دستمزد سال 96 با همراهي شرکاي اجتماعي و مبتني بر سه‌جانبه گرايي خواهد بود.

وي افزود: در بحث دستمزد تنها افزايش مزد مطرح نيست بلکه درصدد هستيم تا قدرت معيشت کارگران هم بالا برود و کارگران بتوانند از دستمزد خود پس انداز کنند.

هفده‌تن درباره ملاک تعيين دستمزد کارگران گفت: ماده 41 قانون کار دو شاخص نرخ تورم و معيشت نيروي کار را مدنظر قرار داده است و بر همين اساس بايد راهکاري انديشيده شود که علاوه بر افزايش بهره‌وري بنگاه، قدرت خريد کارگر هم بالا برود.

معاون روابط کار وزير کار با بيان اينکه قدرت معيشت کارگران از سال 84 يک سوم شده است، افزود: اعتقاد ما بر اين است که بايد بدون آنکه به انتظارات تورمي جامعه دامن زده شود توان معيشت کارگران را بهبود ببخشيم. وقتي مي‌توانيم از بهبود وضع زندگي نيروي کار ابراز رضايت کنيم که قادر باشد حداقل پنجاه درصد حقوقش را پس انداز کند.

هفده‌تن در پايان با اشاره به پايين بودن سهم دستمزد در قيمت تمام شده توليد گفت: براي آنکه دستمزد به شکل مطلوبي تعيين شود، هزينه‌هاي مبادله و قيمت تمام شده توليد بايد کاهش پيدا کند. در آن صورت با اصلاح سهم دستمزد در قيمت تمام شده رضايت نيروي کار فراهم مي‌شود.

در همين رابطه ،نماينده کارگران در ستاد مزد از بررسي جدول تنظيم کالري مورد نياز سبد غذايي خانوارهاي کارگري و تاکيد بر تعيين حداقل‌هاي زندگي در جلسه کارگروه تخصصي مزد خبرداد.مسعود نيازي ، با تشريح جزئيات جلسه کارگروه تخصصي مزد، اظهار کرد: در اين جلسه بر اساس اعلام معاونت روابط کار روي جدول تنظيم کالري که بر مبناي اقلام پروتئيني، ويتامين و کربوهيدرات و برگرفته از کار وزارت بهداشت و انستيتو تحقيقات تغذيه ايران است توافق کرديم تا سبد معيشت خانوار در زمينه مواد غذايي را از طريق آن استخراج کنيم.وي ادامه داد: آمارهاي اين سبد غذايي تماما از مراجع رسمي استفاده شده که هم در خصوص تعداد خانوار و هم در خصوص قيمت مواد خوراکي و غذايي در سطح کشور است و مستندات رسمي دارد که مبناي هدايت ما به اقتصاد هزينه سبد غذايي خانوارهاي کارگري قرارمي‌گيرد.

نيازي تصريح کرد: در جلسه روي اين جدول متمرکز شديم و تفاهم کرديم که اين جدول در تعيين سبد غذايي خانوار مورد استفاده قرار بگيرد و پس از آن به سبد اصلي برسيم.

لايحه بودجه 96 از هفته آينده در دو نوبت در مجلس بررسي مي شود

عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي گفت: بررسي لايحه بودجه سال 1396 کل کشور از يکشنبه آينده در مجلس آغاز مي شود و نمايندگان در دو نوبت اين لايحه را بررسي مي کنند.اکبر رنجبرزاده در گفت وگو با ايرنا اظهار داشت: بررسي لايحه بودجه سال 96 کل کشور 12 بهمن ماه در کميسيون تلفيق مجلس پايان يافت و اين لايحه به هيات رييسه مجلس ارجاع شد.وي افزود: به دليل اين که نمايندگان اين هفته براي سرکشي به حوزه هاي انتخابيه خود رفته اند و مجلس تعطيل است، مقرر شد رسيدگي به اين لايحه از هفته آينده در مجلس آغاز شود.

عضو هيات رييسه مجلس تاکيد کرد: بررسي اين لايحه تا سه هفته در مجلس طول مي کشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي