جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

 حذف دفترچه‌ هاي کاغذي در مراکز تامين اجتماعي تهران 

 
مديرکل درمان تامين اجتماعي تهران از حذف دفترچه‌هاي بيمه تامين اجتماعي در 19 مرکز درماني تهران خبر داد و گفت: تا پايان امسال کليه مراکز ملکي سازمان تامين اجتماعي در استان تهران بيماران را بدون ارائه دفترچه بيمه پذيرش مي‌کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمدتقي خسرواني‌مقدم در نشستي خبري با بيان اينکه اداره کل درمان تهران پيشاني درمان سازمان تامين اجتماعي است، گفت: 9000 کارمند داريم. 10 بيمارستان، 2 دي‌کلينيک، 17 پلي‌کلينيک و 9 درمانگاه در تهران مشغول ارائه خدمات درماني به بيمه شدگان هستند.

وي افزود: شمار مستمري‌بگيران اصلي تهران يک ميليون و 200 هزار نفر است که با احتساب مستمري‌بگيران تبعي به 8 ميليون و 700 هزار بيمه شده تحت پوشش مي‌رسد.

مديرکل درمان تامين اجتماعي تهران با بيان اينکه سازمان تامين اجتماعي داراي دو قسمت بيمه‌اي و درمان است، گفت: در بخش درمان به دو گونه مستقيم در مراکز ملکي و غيرمستقيم در مراکز طرف قرارداد ارائه خدمت مي‌کنيم که بيشترين هزينه‌هاي ما مربوط به بخش غيرمستقيم است.

خسرواني‌مقدم ادامه داد: بودجه مصوب سال 95 براي درمان در مراکز ملکي 900 ميليارد تومان و در مراکز غيرملکي 3300 ميليارد تومان بود. تا پايان آذرماه امسال، 2000 ميليارد تومان پرداختي داشته‌ايم که از جمله آنها مي‌توان به آمار پرداختي ماهانه 11 ميليارد توماني به پزشکان طرف قرارداد، پرداختي 68 ميلياردتوماني به داروخانه‌هاي طرف قرارداد و پرداخت ماهانه 171 ميلياردي به بيمارستان‌هاي طرف قرارداد اشاره کرد.

وي درباره ميزان بدهي اداره کل درمان تامين اجتماعي تهران به مراکز طرف قرارداد گفت: مطالبات پزشکان را تا مردادماه، مطالبات داروخانه‌ها را تا شهريورماه پرداخت کرده‌ايم و درباره بيمارستان‌ها پرداختي‌ها متفاوت بوده است. به عنوان مثال بيمارستان‌هاي دانشگاهي تا ارديبهشت‌ماه مطالبات خود را از ما دريافت کرده‌اند. قرارداد و تفاهم‌نامه سه‌جانبه اخير که ميان تامين اجتماعي، وزارت بهداشت و بانک رفاه برقرار شد، بسياري از مشکلات را حل کرد و راه را باز کرده است تا بتوانيم بدهي‌ها را به حداقل برسانيم.

مديرکل درمان تامين اجتماعي تهران به انجام 64 هزار و 79 عمل جراحي در 9 ماهه اول امسال اشاره کرد و گفت: در مجموع 7 ميليون بار ويزيت انجام شده که سهم پزشکان عمومي 3 ميليون و 700 هزار، سهم پزشکان متخصص 2 ميليون و700 هزار و سهم دندانپزشکان 500 هزار ويزيت بوده است.

خسرواني‌مقدم در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه آيا به علت بدهي‌هاي سازمان تامين اجتماعي، گزارشاتي مبني بر عدم پذيرش دفترچه‌هاي بيمه در بيمارستان‌هاي دولتي داشته‌ايد يا خير؟ گفت: موردي گزارش نشده است که دفترچه‌هاي ما را پذيرش نکرده باشند، تنها در سه شهرستان مشکلاتي به وجود آمده بود که سريعا حل شد.

وي درباره حذف دفترچه‌هاي بيمه نيز توضيحاتي ارائه کرد و گفت: صدور کارت هوشمند با حذف دفترچه‌ها از يکديگر تفاوت دارند در واقع بستر و زمينه صدور کارت‌هاي هوشمند درمان، حذف دفترچه‌هاي بيمه است که ما برنامه حذف برنامه‌هاي دفترچه بيمه را از دو سال گذشته شروع کرده‌ايم و تا اين لحظه 19 واحد درماني تهران اين برنامه را اجرا کردند و تا نيمه اسفندماه در کليه مراکز ملکي تامين اجتماعي در استان تهران دفترچه‌هاي بيمه حذف خواهند شد.

مديرکل درمان تامين اجتماعي تهران ادامه داد: کاهش مصرف برگ دفترچه، تسريع در پاسخگويي بيماران سرپايي و امکان توليد بانک متمرکز اطلاعاتي از جمله مزيت‌هايي حذف دفترچه‌هاي بيمه است. 500 پزشک در اين برنامه با ما مشارکت داشتند و در گام‌هاي بعدي مرتبط شدن مراکز با يکديگر، سپس حذف دفترچه‌ها در مراکز غيرملکي و در نهايت صدور کارت هوشمند درمان را خواهيم داشت.

خسرواني‌مقدم درباره ارتقاي هتلينگ بيمارستان‌هاي تامين اجتماعي نيز گفت: در سال گذشته 11 ميليارد تومان در بحث هتلينگ هزينه شد و ارتقاي هتلينگ در محورهاي بهداشت، خدمات رفاهي، ساختمان و تاسيسات در چند مرکز به انجام رسيد و بودجه مصوب ما در اين امر در سال جاري 9 ميليارد تومان است و ارتقاي هتلينگ در محورهاي ساختمان و تاسيسات در پنج بيمارستان از جمله لواساني، رضواني، امام‌رضاي اسلامشهر، آيت‌الله کاشاني و 12 بهمن در حال انجام است.

وي در ادامه به راه‌اندازي چند بخش جديد در بيمارستان لبافي‌نژاد اشاره کرد و گفت: فردا دستگاه شتاب‌دهنده خطي که مربوط به درمان آنکولوژي است در بيمارستان فياض‌بخش افتتاح مي‌شود و اين بيمارستان تنها مرکز درماني تامين اجتماعي است که به اين دستگاه مجهز است.

مديرکل درمان تامين اجتماعي تهران در پايان از ارائه خدمات رايگان ويزيت، درمان و دارو در روز 22 بهمن در درمانگاه 22 بهمن سازمان تامين اجتماعي خبر داد و گفت: علاوه بر ارائه خدمات رايگان در اين مرکز در مسير راهپيمايي کانکس بحران نيز مستقر است و بيماران را ويزيت مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي