جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

 خبرها 

 بازنشستگي زنان با 20 سال سابقه کار،فرصت يا تبعيض؟

طرح بازنشستگي زنان با 20 سال سابقه کار بدون محدوديت سني در حالي طي ماه گذشته در مجلس شوراي اسلامي به تصويب نمايندگان موافق مجلس دهم رسيد که شماري از کارشناسان، همچنان اجراي آن را غير کارشناسي مي دانند و خواهان رد آن در شوراي نگهبان هستند.

اين طرح، هم اينک جهت تاييد نهايي به شوراي نگهبان ارجاع شده است و قرار است پس از تاييد نهايي در قالب قانون، اجرا شود.

طراحان مصوبه مذکور در مجلس شوراي اسلامي، مصوبه بازنشستگي زنان با 20 سال سابقه کار بدون محدوديت سني را هديه و فرصتي مناسب براي زنان شاغل مي دانند.

حسن نوروزي يکي از نمايندگان مجلس که از موافقان طرح مذکور است در اين باره مي گويد: با تصويب نهايي و اجرايي شدن اين مصوبه، آن گروه از زنان شاغل که از سن بازنشستگي خود هم راضي هستند به صورت اختياري مي توانند بازنشسته شوند و به امور زندگي خود برسند.

«پروانه مافي» نايب رئيس کميسيون شوراها و امور داخلي کشور در مجلس شوراي اسلامي هم اظهار مي دارد: استفاده از شرايط بازنشستگي براي زنان شاغل دستگاه هاي دولتي با سابقه 20 سال، کاملا اختياري است و در صورتي که قانون بشود براي زنان شاغلي اجرا مي شود که با مشکلات عديده اي همچون بيماري و يا پرستاري از بيمار در شرايط اضطراري بسر مي برند و شرايط کار براي آنان دشوار است، تدوين و تصويب شده است.

اين نماينده مجلس مي افزايد: زناني که با 20 سال سابقه کار بازنشسته مي شوند تنها حقوق 20 روز کاري را دريافت مي کنند و اين امر، مشکلي را براي صندوق هاي بيمه اي ايجاد نخواهد کرد.

وي با تاکيد براينکه هيچ نگاه جنسيتي و يا جناحي سياسي درتصويب اين قانون در مجلس دخيل نبوده است،‌ اظهار مي کند که اين قانون، صرفا با نگاه حمايت از خانواده و زنان مراجعه کننده اي که نيازمند کمک بوده اند، تدوين شده است.

مافي با اشاره به قانون تامين اجتماعي تبصره 4 ماده 75 مي گويد: طبق اين قانون، زنان شاغل بخش کارگري مي توانند با 20 سال سابقه و 42 سال سن بازنشسته شوند؛ بنابراين مصوبه جديد مجلس (بازنشستگي زنان شاغل در دستگاه هاي دولتي با سابقه 20 سال ) طرح جديدي نيست با اين تفاوت که اکنون تلاش شده است تا بازنشستگي مربوط به زنان کارگر، شامل زنان شاغل در دستگاه دولتي نيز بشود.

نماينده مردم تهران، ري ، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي تاکيد مي کند: همه اقشار زنان بايد از اين قانون منتفع شوند.

مافي در عين حال ادعاي برخي صندوق هاي بازنشستگي مبني بر وارد آمدن زيان مالي سنگين با اجراي قانون ياد شده را رد مي کند و مي افزايد: صندوق ها هيچ زيان مالي نخواهند ديد و اين، ادعاي کذبي بيش نيست.

وي با بيان ضد و نقيض گويي هاي صندوق هاي بازنشستگي راجع به مصوبه بازنشستگي زنان با 20 سال سابقه کار خاطرنشان مي کند: نمي دانم چرا صندوق ها تلاش مي کنند تا در افکار عمومي طوري وانمود کنند که اجراي قانون ياد شده براي آنان بار مالي بدنبال دارد. آنان همچنين سعي مي کنند تا حساسيت ها را بالا ببرند بطوريکه ثابت کنند اجراي قانون بازنشستگي زنان با 20 سال سابقه کار، ظلم بزرگي به زنان است .

مافي تاکيد مي کند: حساسيت زايي صندوق هاي بازنشستگي در افکارعمومي کار درست و منطقي نيست و آنها نبايد اين حساسيت هاي غير منطقي را در بين افکار عمومي ايجاد کنند.

اين نماينده مجلس مي گويد: هم اينک قانون بازنشستگي زنان با 20 سال سابقه کار بدون محدوديت سني در شوراي نگهبان در حال بررسي است و منتظر نتيجه نهايي شوراي نگهبان براي اجراي آن هستيم.

مسئولان وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعي از جمله کساني هستند که اجراي بازنشستگي زنان با 20 سال سابقه کار را طرحي غيرکارشناسانه قلمداد مي کنند.

يک سوم ساختمان‌هاي پايتخت ايمن نيست

بازار تهران بدتر از پلاسکو

عضو سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران در خصوص وضعيت ايمني ساختمان‌هاي تجاري و عمومي شهر تهران گفت: يک سوم ساختمان‌هاي تهران نا ايمن است.

به گزارش مهر، اسماعيل خيرآبادي در نشست خبري با موضوع ايمني ساختمان‌هاي تجاري شهر تهران، با اشاره به اهميت توجه به نکات ايمني در ساختمان‌هاي شهر به ويژه ساختمان‌هاي عمومي افزود: بعد از حادثه آتش سوزي و ريزش پلاسکو توجه اذهان عمومي و مسئولان به مسائل ايمني ساختمانها افزايش يافته که اين يک فرصا است و بايد از اين شرايط در جهت بهبود نکات ايمني و تامين امنيت شهروندان بهترين استفاده را داشته باشيم.وي با بيان اينکه حساسيت فعلي در مورد ايمني ساختمانها نبايد پس از مدتي به فراموشي سپرده شود، تاکيد کرد: در سازمان برنامه و بودجه مجموعه‌اي که با نام پدافند غيرعامل و ايمني و کاهش خطر وجود دارد، مي‌تواند در اصلاح اين فرايند کمک‌ زيادي انجام دهد. همچنين مشاوران سازمان برنامه و بودجه که اهل فن هستند، در مقوله مربوط به ايمني سازه‌ها مي‌توانند مشکلات را به بهترين نحو کاهش دهند.

عضو سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران ادامه داد: ايمني ساختمان‌ها شامل سه دسته بلندمرتبه‌هاي زير 6 طبقه و کوچه‌هاي فرعي است، بنابراين پيشنهاد مي‌شود يک نقشه جامع براي ايمن‌سازي اين قبيل ساختمان‌ها تهيه شود.خيرآبادي با تاکيد بر اينکه ساختمان‌هاي زيادي در شهر تهران شرايطي مشابه پلاسکو دارند، اضافه کرد: 30 درصد ساختمان‌هاي تهران ايمن نيستند و در صورت بروز هر گونه اتفاقي امکان دسترسي به آن ساختمان‌ها وجود ندارد.وي در مورد وضعيت ايمني بازار که مراجعه‌کنندگان زيادي روزانه به اين اماکن مي‌روند، گفت: در مورد بازار تهران بايد بگويم که وضعيت آن بسيار بدتر از ساختمان پلاسکو است و اگر يک آتش‌سوزي کوچکي در آنجا رخ دهد، شاهد صدمات جاني و مالي زيادي خواهيم بود.اين کارشناس فني ساختمان به وضعيت ايمني ساختمانهاي تجاري پر رفت و آمد همانند بازار علاءالدين اشاره کرد و افزود: البته در مورد علاءالدين همه نکات ايمني رعايت شده است و براساس اسناد موجود، 42 بند آئين نامه ايمني آتش نشاني در اين ساختمان رعايت شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي