جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

 نقد فيلم 

 «سارا و آيدا؛ فيلمي خوش ساخت و جوان پسند

اميرعلي نصيري (منتقد و مدرس دانشگاه آزاد اسلامي)

«سارا و آيدا» دومين همكاري مازيار ميري (كارگردان) و امير عربي (فيلم‌نامه‌نويس) بعد از «سعادت‌آباد» است. داستان فيلم درباره سارا (غزل شاكري) و آيدا (پگاه آهنگراني) دو همكار و دوست صميمي است. آنها درگير مشكل مالي مي‌شوند كه براي سارا پيش مي‌آيد؛ اما حوادث آن‌گونه كه انتظار دارند، پيش نمي‌رود.

درباره جنبه‌هاي مختلفي از اين فيلم‌ مي‌توان نوشت: بازي خوب پگاه آهنگراني، غزل شاكري (بعد از هفت سال در سينما) يا مصطفي زماني؛ موسيقي عالي پيمان يزدانيان با تم‌هايي از آكاردئون؛ جلوه‌هاي تصويري بهنام خاكسار در صحنه تصادف؛ اما در اينجا مي‌خواهم بر روي فيلمنامه آن تمركز كنم.

اولين نكته، ‌تعليق فيلم است؛ تعليق (Suspense) به حس و کشش تنش‌آلود و پرهيجانِ برآمده از موقعيتي غيرقابل‌پيش‌بيني و مرموز گفته مي‌شود. اين اصطلاح معمولاً در ادبيات داستاني و نمايشي کاربرد دارد، اما منحصر به آن‌ها نيست. در مفهومي وسيع‌تر، حس تعليق هنگامي به‌وجود مي‌آيد که فرد نسبت به پروسه و چگونگي خلق يک رخداد در آينده ناآگاه است، اما وقوع آن را پيش‌بيني مي‌کند؛ از اين رو، تعليق آميزه‌اي از پيش‌بيني و عدم قطعيت درباره وقايع مبهم آينده است و در مقابل احساس شگفتي قرار مي‌گيرد. از اولين سكانس (اسباب‌كشي) تا آخرين صحنه (خودروي نيروي انتظامي) تماشاچي جذب فيلم شده و مدام از خود مي‌پرسد كه چه مي‌شود؟

دومين نكته، خط داستاني فيلم است كه شباهت با «درباره الي...» دارد. پيرنگ، يا خط داستاني، اغلب به عنوان يکي از عناصر بنيادين فيلمنامه برشمرده مي‌شود. پيرنگ عبارت ‌است از ساخت و پرداخت کنش‌هاي يک فيلمنامه. در سطح خرد، پيرنگ مجموعه‌اي‌ست از کنش‌ها و واکنش‌ها، يا محرک‌ها و پاسخ به محرک‌ها. در سطح کلان پيرنگ آغاز، ميانه و پايان دارد. در هر دو فيلم ما شاهد موقعيتي هستيم كه در آن يك شخصيت (سپيده در «درباره الي...» و سارا در اين فيلم) مي‌خواهد واقعيتي را درباره شخصيتي كه حضور ندارد (الي در فيلم اول و آيدا در فيلم دوم)، بيان كند؛ اما تفاوت بزرگي كه وجود دارد، پنهان نكردن اين صحنه از ديد تماشاچي در «سارا و آيدا» است.

«سارا و آيدا» يك فيلم اجتماعي جوان‌پسند و خوش‌ساخت است كه مطمئناً در هنگام نمايش عمومي مورد توجه قرار خواهد گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي