جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

 خاطي‌ها در پرونده محروميت تراکتور و استقلال چه کساني هستند؟ 

 بالاخره بدعهدي و بدقولي تيم‌هاي ايراني، موجب عصبانيت فيفا شد و اين سازمان جهاني دو تيم بزرگ ايراني را نقره داغ کرد. بدون شک اين نتيجه خريدهاي نامعقول و به دور از منطق تيم‌هاي ايراني است که شايد در آشفته بازار فوتبال داخلي، اين محروميت سر و ساماني به اين معرکه بدهد.نکته حائز اهميت در اين اتفاقات بي خبري و غفلت محض فدراسيون فوتبال، سازمان ليگ و تيم هاي مذکور بوده است. در موضوع محروميت استقلال و تراکتورسازي، نه فدراسيون فوتبال و نه اين تيم‌ها جواب قانع کننده‌اي براي پاسخ به اذهان عمومي نداشتند. درست در زماني که استقلال‌ از جذب بازيکن محروم شده بود، اين باشگاه اقدام به جذب دو بازيکن گران قيمت و معروف کرد تا امروز نتواند از هيچ کدام از آن ها بهره ببرد. يا تراکتورسازي که با وجود محروميت، 4 بازيکن سرشناس را به خدمت گرفت.فدراسيون فوتبال به عنوان متولي اين رشته، ارتباط دهنده تيم هاي ايراني به فيفا است و اين سازمان هم در زمان مکاتبه با باشگاه‌ها، يا نامه‌هاي خود را مستقيما به فدراسيون فوتبال مي‌فرستد و يا رونوشتي از نامه ارسال شده براي باشگاه به دست فدراسيون مي‌رسد.

در فدراسيون فوتبال ايران هم، بخش اجرايي اين فدراسيون به رياست عليرضا اسدي، عهده‌دار اين مسئوليت است و دبيرکل فدراسيون فوتبال همه نامه‌ها و مکاتبات ميان باشگاه‌ها را از زير نظر خود مي‌گذراند و امضاي او در زير همه نامه‌ها قرار دارد. اين پروسه، با امضاي اسدي ادامه پيدا مي‌کند و در انتها يک بار ديگر به دست باشگاه مربوطه مي‌رسد.در واقع در پرونده تراکتورسازي، در تاريخ 5 آبان تراکتورسازي نامه محروميت تراکتورسازي به دست فدراسيون فوتبال مي‌رسد و عليرضا اسدي کما في السابق با پاراف کردن نامه آن را به باشگاه تراکتورسازي و سازمان ليگ انتقال مي‌دهد. طبق اين نامه محروميت تراکتورسازي از 4 ژانويه 2017 و همزمان با روز نخست نقل و انتقالات آغاز مي‌شود. اما با اين وجود مسئولان تراکتورسازي به آن توجهي نمي‌کنند و با اين خيال که مي‌توانند در روز نخست بازيکني را به خدمت بگيرند، به سراغ اميد عاليشاه، احمد نوراللهي مي‌روند و قرارداد ‌آن‌ها را ثبت مي‌کنند.

در اين پرونده بخش‌هاي مختلف به نوبه خود کوتاهي کرده‌اند تا يک فاجعه رخ دهد و با آبروي فوتبال ايران بازي شود.

خاطي شماره يک: تراکتورسازي

همين چند ماه پيش و زماني که شنيده مي‌شد اميد عاليشاه و احمد نوراللهي قصد سرباز شدن را دارند، افراد زيادي به اين دو بازيکن توصيه کرده‌اند که سربازي خود را براي پايان فصل بگذارند اما شائبه‌هايي مبني بر مشکل تراکتور براي جذب بازيکن سرباز در تابستان سال 96 بود. با برملا شدن اين محروميت مي‌توان به اين موضوع پي برد که افرادي در باشگاه تراکتورسازي از اين محروميت اطلاع داشتند و با علم به اين موضوع اين دو بازيکن جوان را جذب کردند تا امروز هم تراکتور چوب اين تخلف را بخورد و اين دو بازيکن. البته امير قلعه‌نويي چندي پيش عنوان کرده بود که با توجه به جذب اين دو بازيکن، دقايقي زودتر از ابلاغ اين محروميت، قرارداد آن‌ها بسته شده اما اين حرف به هيچ وجه درست نبود چرا که فيفا در تاريخ 5 آبان نامه‌ي محروميت اين تيم را ابلاغ کرده بود.

خاطي شماره دو: سازمان ليگ فوتبال

در حالي که فدراسيون فوتبال در تاريخ 5 آبان محروميت فيفا را به اين سازمان ابلاغ کرده، تراکتوري‌ها توانسته‌اند چند ماه بعد با وجود محروميت قرارداد بازيکنان خود را ثبت کنند. به زعم عده‌اي، دليل اين غفلت جابه‌جايي در بخش نقل و انتقالات سازمان ليگ بوده است چرا که پس از بازنشسته اعلام شدن شهبازي، محمودزاده اين سمت را بر عهده گرفت و احتمالا او هيچ گاه چنين نامه‌اي را نديده و به اين تخلف دامن زده‌اند.

خاطي شماره سه: دبيرکل فدراسيون فوتبال

عليرضا اسدي پس از دريافت نامه‌ فيفا از سوي کميته روابط بين‌الملل اين نامه را پاراف کرده و با امضاي خود براي سازمان ليگ و تراکتورسازي ارسال کرده و از ابتدا در جريان اين محروميت بوده اما گذشت تنها چند ماه موجب فراموشي دبيرکل فدراسيون فوتبال شده و او که شاهد تخلف تراکتورسازي در سازمان ليگ بوده، هيچ اقدامي براي جلوگيري از اين اتفاق نداشته است.

خاطي شماره چهار: کميته روابط بين‌الملل فدراسيون فوتبال

اين بخش از فدراسيون فوتبال که اميد جمالي عهده‌دار آن است، به طور مستقيم با فيفا در ارتباط است و مکاتبات فدراسيون فوتبال با فيفا را انجام مي‌دهد. مسئولان اين بخش که همگي مسلط به زبان انگليسي هستند هيچ اقدامي را درباره اين تخلف انجام ندادند. در پرونده استقلال هم يکي از کارمندان اين بخش اقدام به ترجمه نامه‌اي که در ادامه مشخص شد ايراداتي در ترجمه آن وجود داشته است کرده بود. در واقع کميته بين‌الملل در حالي در دو پرونده اخير اشتباهاتي را انجام داده که پيش از اين هم در مواردي اين‌چنيني مرتکب اشتباهاتي شده بودند. به نظر مي‌رسد بايد فکري اساسي به حال وضعيت اين بخش از فدراسيون کرد چرا که بعد از اين هم تيم‌هاي ايراني درگير مسابقات بين المللي و مکاتباتي با فيفا خواهند بود و نيازمند يک تغيير اساسي است.

خاطي شماره پنج: کميته انضباطي فدراسيون فوتبال

کميته انضباطي هم بدون شک در برخورد با متخلفان اين اتفاق بسيار منفعلانه عمل کرده چرا که آن‌ها هم به عنوان جزئي از فدراسيون فوتبال در جريان محروميت تراکتورسازي بوده‌اند اما با وجود ثبت قرارداد، هيچ اقدامي درباره تخلف آشکار تراکتورسازي انجام ندادند.اگر امروز تمامي خاطيان اين اتفاق هيچ توضيحي درباره اين تخلف ارائه نمي‌کنند و با صحبت‌هايي پشت آن پنهان مي‌شوند، ديرهنگام نيست که يک بار ديگر و شايد چند بار ديگر تيم‌هاي ايراني با محروميت‌هاي سازمان جهاني فوتبال جريمه شود اما اين خبر زماني علني شود که ضررهاي مالي زيادي روي دست فوتبال ايران گذاشته است و افراد متخلف به راحتي به فعاليت خود در فوتبال ادامه مي‌دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي