جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

 خون طلبکاران خارجي فوتبال رنگين‌تر است؟ 

 
طي روزهاي اخير بحث اصلي فوتبال ايران مربوط به محروميت دو باشگاه استقلال و تراکتورسازي از فصل نقل‌ و انتقالات زمستاني بود که البته اين محروميت را فيفا به خاطر پرداخت نکردن مطالبات بازيکنان و مربيان خارجي براي اين دو باشگاه در نظر گرفت.

کميته‌ انضباطي فيفا برخورد جدي با باشگاه‌هايي که طلب بازيکنان و مربيان را پرداخت نمي‌کنند انجام مي‌دهد تا اين باشگاه‌ها ملزم به پرداخت طلب بازيکنان و مربياني شود که با آنها قرارداد بسته‌اند، اما متاسفانه در ايران قانوني که الزامات اجرايي را داشته باشد، وجود ندارد و باشگاه‌ها بدهي‌هاي زيادي به بازيکنان و مربيان ايراني دارند، اما نکته قابل تامل اين است که طبق قوانين بازيکنان ايراني به خاطر دريافت طلبشان حق شکايت به فيفا را ندارند و بايد براي پيگيري اين موضوع به کميته‌ انضباطي فدراسيون فوتبال مراجعه کنند.

در سال‌هاي گذشته چندين بار پيش آمده که بازيکنان ايراني نتوانسته‌اند طلب خود را از باشگاه قبلي خود بگيرند و در اين ميان آنهايي که مشکلات مالي شديدي داشته‌اند به ناچار قيد علاقه خود به آن تيم را زده‌اند و به فدراسيون فوتبال شکايت کرده‌اند. در بعضي موارد بازيکن يا مربي طلبکار توانسته پس از مدتي به پول خود برسد اما اکثر پرونده‌هاي باشگاه‌ها در بدهي به بازيکنان و مربيان ايراني کماکان در کميته انضباطي باز است و اين بدهي‌ها آنقدر زياد است که فدراسيون فوتبال با طرح چند راه‌حل هنوز نتوانسته سر و ساماني به آن ببخشد. از جمله طرح‌هاي فدراسيون براي پايان دادن به اين پرونده‌هاي قطور، پرداخت بدهي باشگاه‌ها از محل درآمد آنها از سازمان ليگ بود. در بعضي موارد اين فکر جواب داد و بعضي‌ها به پول خود رسيدند. طرح بعدي براي حل اين مشکل، تهديد تيم‌ها از سوي کميته انضباطي بود. به اين صورت که اگر تيم‌ها تا زماني مشخص بدهي خود را پرداخت نکنند حق حضور در ليگ و يا گرفتن بازيکن جديد را ندارند. اما اين راه‌حل‌ها در حد مسکني ضعيف عمل کرده و به عينه مي‌توان ديد که تيم‌هاي بدهکار ليگ برتر علاوه بر بدهي به بازيکنان و مربيان فصل‌هاي گذشته، حقوق بازيکنان خود را هم نمي‌توانند پرداخت کنند و در بعضي موارد از گرفتن بليت هواپيما براي بازي‌هاي خارج از خانه نيز ناتوانند و با اتوبوس به شهرهاي ديگر مي‌روند!

البته موضوع اين گزارش پرداختن به مشکلات درآمدزايي و عوامل بي‌پولي باشگاه‌ها نيست بلکه مي‌خواهيم اين نکته را يادآور شويم که محروميت استقلال و تراکتورسازي که از سوي فيفا اعمال شده يک تلنگر بزرگ به همه مديران فوتبال ما بود که از اين پس با دقت بيشتري تيمداري کنند تا اينگونه دچار مشکل نشوند. در اين ميان يک نکته قابل تامل وجود دارد. اينکه بازيکنان خارجي با شکايت به فيفا بخاطر قانون‌محور و سخت‌گير بودن اين نهاد و اينکه با هيچ باشگاهي در دنيا تعارف ندارد مي‌توانند به پول خود برسند اما بازيکنان و مربيان ايراني طلبکار حتي با وجود شکايت به کميته انضباطي نمي‌توانند بايد خيلي خوش‌شانس باشند تا به پول خود برسند.

نمونه باشگاه بدهکار در ليگ برتر زياد داريم اما براي مثال به نفت تهران اشاره مي‌کنيم که پرونده بازيکنان و مربيان طلبکار اين تيم حتي به جلسه خصوصي با تاج برده و تاکيد شد که طلب افرادي چون عليرضا منصوريان، محمد خرمگاه، سيدجلال حسيني، وحيد اميري و عليرضا بيرانوند پرداخت شود اما تاکنون نه تنها بخشي از پول اين افراد پرداخت نشده بلکه تيم نفت نيز بدون مشکل به کارش در ليگ ادامه مي‌دهد که اين نشان دهنده تفاوت فيفا و فدراسيون در برخورد با باشگاه‌هاي متخلف است.شايد اگر نفتي‌ها و ساير بازيکنان و مربيان طلبکار هم مثل بازيکنان خارجي شکايت خود را از طريق فيفا پيگيري کرده بودند خيلي زودتر از اينها نتيجه مي‌گرفتند. نکته‌اي که فدراسيون فوتبال بايد به آن توجه کرده و براي جلوگيري از تکرار سرنوشت استقلال و تراکتورسازي و همچنين رسيدن طلبکاران به مطالباتشان، ساز و کاري فراهم کند که در برخورد با باشگاه هاي بدهکار کمترين تخفيف و تعارفي نداشته باشد و بر اساس قانون قاطعانه برخورد کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي