جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5494

 سرمقاله 

كمي به «مرگ» استراحت بدهيم!

زهرا کيان بخت

گفته‌اند اولين تصادف منجر به مرگ در ايران در سال 1305 اتفاق افتاده. اگر اين تاريخ، دقيق و درست باشد، نود سال است كه ما به شكل‌هاي مختلف، افراد زيادي را- كه اگر آمار آنها را بخواهيم درآوريم، قطعا رقم بسيار بالايي خواهد شد- در اثر حوادث رانندگي از دست داده‌ايم و اين پروسه، همچنان ادامه دارد.

بنا بر اعلام اخير رئيس پليس راهور ناجا؛ طبق آمار پزشکي قانوني، در 9 ماه سال 95 تعداد 12 هزار و 749 نفر در حوادث رانندگي جان خود را از دست داده‌اند. البته اين رقم، فقط آمار كشته‌شدگان است و صحبت از مصدومان و آسيب‌‍ديدگان تصادفات كه گاه تا پايان عمر خود دچار نقص عضو و مشكلات جسمي و رواني مي‌شوند، خود، بحثي جداگانه مي‌طلبد. ديروز (سه‌شنبه) هم طبق اخبار، واژگوني اتوبوسي مسافربري در محور قوچان به چناران چهار کشته و 24 مجروح برجاي گذاشت.

متأسفانه ميزان اين حوادث به قدري زياد است كه ما به طور روزانه، اخبار مربوط به آنها را مي‌شنويم و اگرچه اين قبيل حوادث و صدمات جاني و مالي آنها، براي ما به امري عادي و مستمر تبديل شده، اما مقايسه وضعيت كشورمان در اين زمينه، با وضعيت استاندارد و نرمال جهاني، نشانگر آن است كه ما در اين زمينه، بسيار بسيار بيشتر از حد معمول، متحمل خسارت شده و مي‌شويم. اگر پيش‌ترها، تعطيلات براي‌مان به منزله گردش و دور هم جمع شدن اعضاي خانواده و خويشاوندان بود كه شادي و نشاط خاص خود را داشت، اين روزها با افزايش آمار تصادفات و حوادث رانندگي در ايام تعطيل، فقط بايد اميدوار باشيم كه هموطنان‌مان به سلامت از گردنه تعطيلات عبور كنند، بي‌آن كه خانواده‌اي عزادار شود و كسي مصدوم يا كشته شود.

دليل تصادفات و حوادث رانندگي و جاده‌اي هر چه كه باشد، از عدم رعايت فاصله ايمني و توجه نکردن به سرعت تا رانندگي با چراغ خاموش در شب، صحبت كردن و خوردن و نوشيدن حين رانندگي، حرکات نمايشي، بي‌توجهي به علائم راهنمايي، تلفن همراه، نقص فني خودرو، خواب‌آلوده بودن و... امروز كشور ما يكي از جوامع ركورد دار در زمينه حوادث رانندگي به شمار مي‌رود. اگر فقط كمي بيشتر به آمار تقريبي دوازده هزار نفر كشته سوانح رانندگي در نه ماهه امسال فكر كنيم، عمق قضيه بيشتر براي‌مان آشكار مي‌شود. اكنون در آستانه تعطيلات سال جديد، اين انتظار وجود دارد كه مسئولان مربوطه با انجام پاره‌اي اقدامات پيشگيرانه، بكوشند آمار سوانح رانندگي و تلفات آن را در ايام نوروز به حداقل ممكن برسانند. به علاوه، خود ما نيز با رعايت بيش‌تر قوانين رانندگي و توجه بيش‌تر به نقشي كه هر يك از ما مي‌توانيم در بسط دادن فرهنگ درست رانندگي در كشورمان داشته باشيم، به كم كردن آمار تلفات رانندگي كمك كنيم. شايد با انجام اقداماتي از اين نوع، بشود اميدوار بود روزي كشور ما هم در زمينه حوادث رانندگي و تلفات آن، به وضعيت مطلوب و استاندارد جهاني نزديك شود.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي