جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5494

 يادداشت 

 نظم و تأثير آن در پيشرفت كارها!

زهرا كيان‌بخت

وقتي همه چيز مشوش و آشفته است، اتاق كارمان، دفاتر برنامه‌ريزي‌مان و... كارها آن طور كه بايد پيش نمي‌رود. بعضي وقتها ما به منظم كردن امور، ابزار و وسايل اتاق‌ و ميز كارمان و... مي‌پردازيم، اما چون «نظم» تبديل به يك عادت و مشخصه در كارهايمان نشده، بعد از چند روز دوباره تشتت، بي‌نظمي و آشفتگي در همه چيز آشكار مي‌شود. در ادامه، قسمتهايي از كتاب آخرين راز شاد زيستن نوشته اندرو متيوس را با هم مي‌خوانيم كه در اين باره نوشته شده است؛

«آيا تاكنون برايتان پيش آمده درحاليكه پشت ميز كارتان نشسته‌ايد، تلفن زنگ بزند و فردي كه با شما تماس گرفته، بگويد شماره تلفن مرا يادداشت كن! شما عذرخواهي مي‌كنيد تا بتوانيد چيزي براي نوشتن پيدا كنيد.

شروع به گشتن در ميان كوهي از خرت و پرتهاي روي ميز مي‌كنيد. در ميان مقدار زيادي نسخه‌هاي پزشكي، بليتهاي هواپيما، بيمه‌نامه‌ها، فنجانهاي قهوه و روزنامه‌هاي كهنه مي‌گرديد ولي چيزي پيدا نمي‌كنيد و در جواب به شخص تلفن‌كننده مي‌گوييد: معذرت مي‌خواهم منتظرتان گذاشتم. الان يك مداد پيدا مي‌كنم... توي كشوهاي ميزتان را مي‌گرديد و در ميان انبوهي از باتري، خلال دندان، بروشورهاي كاهش وزن وعكسهاي عروسي، ناگهان چشمتان به يك مداد شمعي مي‌افتد. خوشحال مي‌شويد. شماره تلفن را با مداد شمعي يادداشت كرده و گوشي را مي‌گذاريد.

در يك لحظه به خود مي‌گوييد: حالا كه بيمه‌نامه‌ها را پيدا كردم، آنها را داخل پوشه قرار مي‌دهم.

بليتهاي هواپيما را هم در پوشه خودش و فنجانهاي قهوه را در ظرفشويي مي‌گذارم. قبل از اينكه متوجه شويد كار را شروع كرده و همه چيز را در جاي خودش قرار داده‌ايد.

حالا دفتر كارتان مرتب و منظم شده است. اين نظم و انضباط، شما را به تشكيل پوشه‌هاي جديد با برچسبهاي رنگي و قرار دادن خودكارها در جاي خود تشويق مي‌كند. حتي تصميم مي‌گيريد هر هفته سطل زباله را خالي كنيد.

تلاش مي‌كنيد تميزترين دفتر كار را براي خودتان آماده كنيد. اين گام در رابطه با تميزي دفترتان مي‌تواند به جاهاي ديگر زندگيتان هم نفوذ كند.

بعد از انجام اين كارها به وجد مي‌آييد و با انرژي بيشتري كار مي‌كنيد. بعضي‍ها مي‌گويند «اگر توان اين را داشتم كه هر روز صبح پياده‌روي مي‌كردم...!» اين حرف، اشتباه است. اول بايد شروع كرد، تا شور و شوق آن ايجاد شود.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي