جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5494

 عجيب و جالب 

 فلس‌ريزي براي ترساندن شکارچي

محققان به تازگي گونه جديدي از مارمولک‌هاي gecko را کشف کرده‌اند که بدن آنها پوشيده از فلس است و براي ترساندن دشمنان خود فلس‌هايشان را از بدن جدا مي‌کنند.

به گزارش bbc، بيشتر مارمولک‌ها براي مقابله با دشمنان خود و ترساندن آنها، دم خود را قطع مي‌کنند اما مارمولک gecko فلس ماهي روي پوست خود فلس‌هايي شبيه ماهي دارد که به راحتي از بدن جدا مي‌شود.گونه جديدي از gecko را که دانشمندان به تازگي کشف کرده‌اند در ميان گونه‌هاي مشابه، بزرگ‌ترين فلس‌ها را داراست. اين خزنده با حالت جدا شدن فلس‌ها تطبيق يافته است به طوري که فلس‌ها تنها از قسمت باريکي به پوست بدن جانور متصل است بنابراين به راحتي از پوست جدا مي‌شود.به علاوه، زير فلس‌ها يک منطقه جدا شده از پيش تشکيل شده داخل پوست وجود دارد. اگر چه چند گونه از مارمولک‌هاي gecko به گونه‌اي هستند که وقتي آنها را محکم مي‌گيرند، پوست اندازي مي‌کنند، اين گونه جديد کشف شده حتي با کوچک‌ترين لمسي شروع به پوست‌اندازي و فلس‌اندازي مي‌کند.اين فلس‌هايي که مي‌ريزند طي چند هفته ترميم مي‌شوند و بار ديگر فلس‌هاي جديدي رشد مي‌کنند. اين در حالي است که ساير انواع اين مارمولک‌ها مدت زمان بيشتري زمان مي‌برد تا فلس‌هاي ريخته با فلس‌هاي جديد جايگزين شوند. مارمولک Geckolepis megalepis به دليل داشتن فلس‌هاي بزرگ بسيار شاخص است. محققان بر اين باورند که فلس‌هاي درشت‌تر به مراتب راحت تر از فلس‌هاي کوچک‌تر مي‌ريزند. دليل آن، منطقه سطحي بزرگ‌تري است که به منطقه اتصال وابسته است و سطح اصطکاک بزرگ‌تري دارد.نکته قابل توجه اينجاست که اين فلس‌ها نسبتا ضخيم و حتي استخواني است و از نظر توليد انرژي، هزينه بالايي دربرمي‌گيرد. پوست زير آن به راحتي از هم جدا مي‌شود به سرعت و بدون به جا گذاشتن جاي زخم بازسازي مي‌شود.

دانشمندان اين گونه جديد مارمولک‌هاي gecko را در تشکيلات غار Tsingy در ماداگاسکار کشف کردند.

سه مکان وجود حيات در مريخ معرفي شد

ناسا سه مکان احتمالي براي جستجوي حيات در ماموريت 2020 مريخ اعلام کرده است.

به گزارش مهر به نقل از اندگجت، هنگاميکه در مارس 2020 ميلادي دستگاه مريخ نورد بالاخره به سطح سياره سرخ برسد، به سرعت فعاليت خود را براي حفاري و جمع آوري نمونه هايي از مواد موجود در سطح مريخ آغاز مي کند.ناسا تاکنون مکان دقيق حفاري ها را اعلام نکرده در کارگاهي که در مونرويا برگزار شده بود، دانشمندان با راي گيري سه گزينه احتمالي براي انجام عمليات جستجو در مريخ را انتخاب کردند.

اين گروه از دانشمندان تصاوير و اطلاعات دريافت شده از مدارگرد Mars Reconnaissance را بررسي کردند و در نهايت با راي گيري سه مکاني که تصور مي شود نشانه هايي از حيات دارند را انتخاب کردند. يکي از اين مکانها دهانه آتش فشان Jezero است که بيشترين ميزان راي را به دست آورد. اين مکان در دوران باستان يک درياچه بزرگ در مقياس درياچه تاهو در آمريکا بوده است. دومين مکان Syrtis شمال شرقي است. قبلادر زير پوسته اين منطقه آب جريان داشته است.

سومين مکان نيز تپه هاي کلمبيا است که قبلا مريخ نورد اسپريت در آنجا صخره هايي از جنس سيليکا يافته بود که شبيه مخازن معدني هيدروترمال روي زمين بودند.

توصيه هاي بادکنکي!

در شرايطي که ترکاندن بادکنک بي خطر به نظر مي رسد، اما مي تواند پيامدهاي جدي براي شنوايي به همراه داشته باشد.

ترکاندن بادکنک در جشن تولد کودکتان با يک صداي شديد ناشي از ترکيدن بادکنک خاتمه مي يابد، اما پژوهشي جديد نشان داده است اين کار مي تواند به قيمت از دست رفتن قدرت شنوايي نيز تمام شود.

به اين دليل بادکنک‌ها را نترکانيد!

به گزارش عصر ايران به نقل از "هلث دي"، پژوهشگران کانادايي دريافتند ترکيدن بادکنک مي تواند صدايي حتي بلند از يک اسلحه شاتگان ايجاد کند و ممکن است به شنوايي آسيب برساند.

به گفته بيل هاجتس، مولف ارشد مطالعه و استاديار شنوايي شناسي در دانشگاه آلبرتا، هر سر و صداي بلندي از يک تاثير بالقوه مادام العمر برخوردار است. در شرايطي که ترکاندن بادکنک بي خطر به نظر مي رسد، اما مي تواند پيامدهاي جدي براي شنوايي به همراه داشته باشد.

تيم پژوهشي هاجتس صداي توليد شده از ترکيدن بادکنک را به سه روش مختلف اندازه گيري کردند: ترکاندن بادکنک با يک سوزن، باد کردن بادکنک تا زماني که بترکد، و اعمال فشار روي بادکنک تا زماني که بترکد. بلندترين صدا از ترکيدن بادکنک بيش از اندازه باد شده ايجاد شد. با توليد صداي 168 دسي بل، اين صدا بلندتر از صداي يک شاتگان کاليبر 12 بود.

به گفته مرکز سلامت و ايمني شغلي کانادا، بيشينه سطح محرک که يک فرد در معرض آن قرار مي گيرد نبايد بيشتر از 140 دسي بل باشد. در شرايطي که مطالعه انجام شده نتوانست ثابت کند که ترکاندن بادکنک موجب از دست دادن شنوايي مي شود، پژوهشگران اعلام کرده اند که قرار گرفتن در معرض صداهايي بالاتر از اين سطح مي تواند به شنوايي بزرگسالان يا کودکان آسيب وارد کند.

به گفته هاجتس، مطالعه انجام شده يک گفتگوي آغازين است. ما قصد نداريم مردم را از بادکنک بازي باز داريم، اما بهتر است از ترکاندن آنها پرهيز کنند. ما مي خواهيم مردم نسبت به آسيب شنوايي در طول زندگي توجه ويژه اي داشته باشند، زيرا هيچ چيزي بهتر از سيستم داخلي سالم در گوش داخلي شما عمل نخواهد کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي