جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5494

  پايان ناباروري بيماران مبتلا به سرطان 

 محققان دانشگاه تگزاس آمريکا دريافتند دارويي که پيش از اين براي جلوگيري از عفونت در بيماران سرطاني مورد استفاده قرار مي‌گرفت، قابليت جلوگيري از ناباروري اين بيماران را نيز دارد.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال اکسپرس، ناباروري يکي از مشکلات متداول در بين بيماران سرطاني و به ويژه مردان مبتلا به اين بيماري است، زيرا فرآيند درماني سرطان اغلب منجر به توقف توليد اسپرم مي‌شود.محققان بين فاکتور محرک کولوني گرانولوسيتي يا G-CSF و توليد مجدد اسپرم در مرداني که در دوران کودکي به سرطان مبتلا شده و دوره درمان را طي کرده‌اند، ارتباط معناداري يافتند.

فاکتور محرک کولوني گرانولوسيتي نوعي پروتئين است که مغز استخوان را براي توليد گلبول‌هاي سفيد خون و سلول‌هاي بنيادي تحريک مي‌کند و باعث تحريک رهاسازي آنها از مغز استخوان مي‌شود. محققان دريافتنند G-CSF قادر است از طريق ارتقاي رشد سلول‌ها، موجب توليد اسپرم شود.

ناباروري مردان يک بيماري خاص است که درمان آن به راهکارهاي خلاقانه نياز دارد. اما قبل از درمان اين بيماري بايد به درستي بدانيم که در فرآيند باروري مردان چه عواملي اثرگذار هستند و اين عوامل چگونه عمل مي‌کنند.

گزارش کامل اين تحقيقات در نشريه Reproductive Biology and Endocrinology منتشر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي