جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5494

 معادلات انرژي 

 قدرداني اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس از اقدام‌هاي مثبت وزارت نفت

وزير نفت با مثبت ارزيابي کردن تعامل کميسيون اقتصادي مجلس با وزارت نفت در توسعه پروژه‌هاي صنعت نفت و گاز گفت: مقرر شد نشست‌هاي تخصصي درحوزه اقتصاد کلان مرتبط با صنعت نفت و گاز با اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس تداوم داشته باشد.به گزارش خانه ملت، مهندس بيژن زنگنه، وزير نفت در باره نشست اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با مسئولان وزارت نفت گفت: اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس، اشراف کامل به نقاط قوت و ضعف در صنعت نفت و گاز داشتند و تذکراتي در اين جلسه مطرح کردند که به آن رسيدگي مي‌شود.

وزير نفت تصريح کرد: بحث‌هاي مختلفي در اين جلسه در حوزه‌هاي اقتصاد کلان مرتبط با وزارت نفت، درآمد هدفمندي يارانه‌ها، درآمدهاي نفتي، تامين مالي اجراي پروژه‌هاي صنعت نفت و گاز، مسائل مربوط به بورس انرژي، اقتصاد بخش نفت و ساماندهي پتروشيمي‌ها مطرح شد.مهندس زنگنه با اشاره به پيگيري گازرساني به مناطق ديگري از کشور افزود: به‌زودي پالايشگاه ستاره خليج فارس به بهره‌برداري مي‎رسد و با انجام اين مهم، کشور را در زمينه بنزين خودکفا خواهيم کرد.

وزير نفت عنوان کرد: پالايشگاه ستاره خليج فارس در حال راه‌اندازي است و تلاش مي‌شود تا پايان امسال به بهره‌برداري برسد، البته ممکن است سرانجام چند روزي تاخير وجود داشته باشد، اما هم اکنون به صورت سه شيفت فعاليت‌ها براي پايان پروژه درحال انجام است.

وزارت نفت آماده همکاري با بخش خصوصي است

اين در حالي است که ،اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در ديدار با وزير نفت، از اقدام‌هاي مثبت اين وزارتخانه از جمله گازرساني روستايي تشکر و قدرداني کردند.نشست مشترک اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس با مهندس بيژن زنگنه، وزير نفت و معاونان وي، در وزارت نفت برگزار شد.محمدرضا پورابراهيمي داوراني، رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در مورد اين نشست گفت: توجه ما بايد هرچه بيشتر بر روي سرمايه‌گذاري در طرح‌هاي توسعه‌اي نفت و گاز باشد، يکي از ظرفيت‌هاي مطلوب براي توسعه اين صنعت استفاده از بازار سرمايه همسو با تامين مالي براي توسعه صنعت نفت و گاز است.

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اين که از ظرفيت‌هاي مختلفي مانند استفاده از قراردادهاي سلف و اوراق مشتقه مي‌توان منابع براي توسعه صنعت نفت جذب کرد، افزود: در بخش تامين مالي براي توسعه صنعت نفت و گاز بايد از ديگر منابع استفاده شود.

سيد حسن حسيني شاهرودي، عضو هيئت رئيسه کميسيون اقتصادي مجلس نيز با قدرداني از اقدام‌هاي خوب وزارت نفت، عنوان کرد: گازرساني روستايي بايد هرچه بيشتر تداوم يابد.سيد فريد موسوي، نايب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس نيز از اقدام‌هاي انجام شده در وزارت نفت در حوزه‌هاي مختلف قدرداني کرد و گفت: کمبود منابع براي توسعه صنعت نفت و گاز بايد برطرف شود.معصومه آقاپورعليشاهي، يکي ديگر از اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس نيز در اين نشست از اقدام‎هاي وزارت نفت تشکر کرد.

در اين جلسه اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي نظرات و پيشنهادات خود در حوزه نفت و گاز کشور را مطرح و وزير نفت نيز گزارشي از عملکرد اين وزارتخانه به نمايندگان عضو کميسيون اقتصادي مجلس ارائه داد.

مصرف گاز بخش خانگي و تجاري به 500 ميليون مترمکعب رسيد

سخنگوي شرکت ملي گاز ايران ميزان مصرف گاز در بخش خانگي و تجاري را در روز گذشته 500 ميليون مترمکعب عنوان کرد و گفت: از ابتداي زمستان تاکنون افت فشار و يا قطعي گاز نداشتيم.

به گزارش ايسنا، مجيد بوجارزاده با اشاره به سرما و بوران در 22 استان کشور افزود: با وجود گسترش موج سرما در کشور، از ابتداي فصل زمستان تاکنون هيچ گونه قطع و افت فشار گاز نداشتيم.

وي گازرساني به استان‌هاي شمالي کشور را مطلوب عنوان کرد و افزود: ميزان مصرف نيروگاه‌ها و پتروشيمي ها نيز به ترتيب 80 و 40 ميليون مترمکعب بوده است.

بوجارزاده به موج جديد سرما که طبق پيش بيني ها از روز جمعه آينده وارد کشور مي شود و تا روز يکشنبه ادامه خواهد داشت، اشاره کرد و ادامه داد: کم کردن 2 درجه گرماي محيط سبب صرفه جويي حدود 50 ميليون مترمکعبي گاز خواهد شد و با اين صرفه جويي گاز بيشتري در اختيار صنايع قرار مي گيرد.

وي با تاکيد بر مصرف بهينه و ايمن گاز از سوي مردم اظهار کرد: تلاش شبانه روزي براي گازرساني به تمام نقاط کشور در حال انجام است.سخنگوي شرکت ملي گاز ايران درباره صادرات گاز به ترکيه نيز اعلام کرد: صادرات گاز به اين کشور به صورت پايدار در حال انجام است و مشکلي در اين زمينه وجود ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي