جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5494

 وزير ارشاد :
 وزارت ارشاد تضمين امنيت بيان ، فکري و قلم را وظيفه خود مي داند 

 
نشست خبري سيد رضا صالحي اميري با اصحاب رسانه در شوراي فرهنگ عمومي وزارت ارشاد برگزار شد.

به گزارش ايسنا، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ابتداي اين نشست بيان کرد: وزارت ارشاد وظيفه خود مي‌داند که امنيت بيان، فکري و قلم اصحاب رسانه را تضمين کند. تمام فرهنگ و هنر بايد امنيت داشته باشند.

سيدرضا صالحي اميري گفت: کمتر از 100 روز از حضور من در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي‌گذرد و طبق وظيفه بايد گزارشي را نسبت به سياست‌ها و عملکردهاي اين وزارتخانه به ملت ارائه کنم.جهت‌گيري و مسير اصلي ما مبتني بر گفتمان فرهنگي دولت است که در تداوم گفتمان مقام معظم رهبري و مبتني بر اعتدال فرهنگي انجام مي‌شود.

او با بيان اينکه اعتدال فرهنگي چهار شاخص اصلي دارد، بيان کرد: عقلانيت فرهنگي، انسجام فرهنگي، تنوع و ديانت فرهنگي چهار شاخص اعتدال است و اساس کار ما در اين دولت در حوزه فرهنگ مبتني بر گفتمان خواهد بود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اضافه کرد: در دوره جديد، شوراي فرهنگ عمومي کشور فعال‌تر از گذشته و تا سطح شهرستان‌ها تلاش خواهد کرد. تدوين نظام‌هاي صنفي براي دو حوزه رسانه و هنر به اين مفهوم که در حال نهايي کردن سازمان رسانه‌اي در دولت براي ارسال لايحه به مجلس هستيم که با تصويب سازمان نظام رسانه‌اي، حوزه اختياري صنوف و رسانه به شدت تقويت خواهد شد. با اين عمل معاونت مطبوعاتي رسانه‌ ما عمدتا هدف حمايت، سياست‌گذاري و نظارت را بر عهده خواه داشت.

صالحي اميري بيان کرد: ان‌شاءالله لايحه سازمان نظام هنر را در دستور کار دولت قرار خواهيم داد. خانه سينما، تئاتر و موسيقي اعضاي اوليه سازمان براي تدوين پيش‌نويس را آغاز کرده‌اند.

وزير فرهنگ وارشاد اسلامي در اين نشست که معاون مطبوعاتي وي نيز حضور داشت، پس از بيان سخنان خود پاسخگوي سوالات خبرنگاران شد.

صالحي اميري در پاسخ به اينکه اگر محمدرضا شجريان براي برگزاري کنسرت اعلام آمادگي کند، موضع وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي چيست بيان کرد: همه ما براي ايشان آرزوي سلامتي داريم و اميدواريم در اين ايام فاطميه و دعاي خير مومنان ايشان شفاي عاجل پيدا کند. آنچه براي ملت مهم است، سلامت ايشان است و ما دعا گو هستيم.او البته در بخش‌هاي پاياني نشست که بار ديگر از سوي خبرنگاري براي اظهار نظر صريح مورد پرسش قرار گرفت گفت: مجوز آلبوم ايشان صادر شده و با همين انتشار آلبوم پيام خود را به اصحاب فرهنگ و هنر منتقل کرده‌ايم که استاد شجريان يکي از شخصيت‌هاي بزرگ فرهنگ و هنر کشور هستند و مورد تکريم ما است.

وي در پاسخ به سوالي درباره‌ي اقدامات عملي وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامي براي تحقق دغدغه‌هاي رهبري و جلوگيري از ولنگاري فرهنگي اظهار کرد: پاسخ من به اين پرسش اين است که پرداختن به حرف‌ها و مطالب‌ مطرح شده از طريق بنر به نوعي ظلم است. از روز اولي که حضور داشته‌ام، شعار نه ولنگاري و نه جزم‌انديشي را به طور همزمان مطرح کرديم، چون انديشه اعتدال مبتني بر نفي ولنگاري و نفي جزم‌انديشي است.وي تاکيد کرد: به همان اندازه که ولنگاري زيان‌آور است، تحجر و جزم‌انديشي زيان‌آور است. در اين راستا گروهي مسئول پيگيري دغدغه‌هاي رهبري براي شناسايي و تبيين آنها و چگونگي طراحي سياست براي رفع و تحقق در عمل شده است.

او در اين‌باره خاطرنشان کرد: جشنواره‌هايي که امسال برگزار شده‌اند، در طراز انقلاب اسلامي بوده‌اند؛ اما به طور طبيعي هيچکس نمي‌تواند منکر کاستي‌ها باشد و انکار آنها جهل است.

وزير فرهنگ در ادامه اين نشست در پاسخ به سوالي درباره ارسال آثار گنجينه موزه‌ هنرهاي معاصر به آلمان و نقش معاونت هنري در اين ماجرا توضيح داد: برگزاري نمايشگاه‌ ميان موزه‌هاي معتبر جهان يک امر جاري است و در اين مورد خاص که قرار بود يک گالري در موزه‌ هنرهاي معاصر برلين از آثار ايراني برگزار شود، يک ابهام حقوقي توسط حقوقدانان مطرح شد و از اين منظر پس از حضورم در وزارت ارشاد با دولت مکاتبه و تقاضاي بررسي و تصويت آن را در دولت مطرح کردم.وي ادامه داد: در حال حاضر مسئوليت اين ماجرا با تشکيل يک کميته در دولت بر عهده بنده است و هر زمان که بررسي‌ها به نتيجه برسد و دولت تصميم خود را براي ارسال و يا عدم ارسال آثار به خارج از کشور تصويب کند، اقدام خواهيم کرد و همچنين نتيجه را به طور رسمي اعلام مي‌کنيم.صالحي اميري در اين‌باره در پاسخ به سوالي که توضيحات و شفاف‌سازي بيشتري را مطالبه مي‌کرد گفت: در اين باره تاکيد مي‌کنم هيچ‌چيز مبهم و غير شفافي وجود ندارد، من از بدو ورودم تا به امروز در جزييات مسائل هستم و تقاضا مي‌کنم با ايجاد ابهام مسئله را دچار سختي و پيچيدگي نکنيد.

او با اشاره به نمايش الواح هخامنشي در ايران و موفقيتي که آن نمايشگاه داشت اضافه کرد:‌ وقتي در موضوع ارسال آثار گنجينه ابهام ايجاد شد، دستور توقف را دادم و الان تمام آنها در گنجينه ثبت و ضبط هستند. در اين ماجرا نامه‌اي از «اشتون ماير»، وزير امور خارجه آلمان به آقاي ظريف و بنده رسيد و طبق تقاضاي ما، دولت آلمان نگهداري و بازگشت آثار را تضمين کرد. با اين حال پس از تضمين دولت آلمان موضوع را در دولت در دستور کار قرار داديم و روال به اين شکل است که بايد مسئله در کمسيون تخصصي دولت بررسي شود. اما هنوز تصميمي گرفته نشده است.صالحي اميري در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر اينکه افزايش بودجه اعلام شده از سوي او براي تئاتر به طور مشخص به کدام بخش‌ها تعلق خواهد گرفت و آيا تا پايان سال مطالبات تئاتري‌ها پرداخت خواهد شد تا مانند سال گذشته به شب سال نو نرسد؟ اظهار کرد:‌ براساس گزارشي که از معاونت هنري دريافت کرده‌ام، به طور تقريبي پس از جشنواره تئاتر فجر 120 تا 140 نمايش هر شب در سالن‌هاي تهران اجرا مي‌شوند، در حالي که در سال 91 ميزان اجراي تئاتر در سالن‌هاي تهران متوسط 20 اجرا بود.

او گفت: از اين منظر يک بازگشتي از نسل جديد را به تئاتر شاهديم که بسيار زيبنده است و از اين منظر نوع گرايش نسل جديد به تئاتر يک سياست را به ما ديکته مي‌کند و آن هم تقويت حوزه تئاتر است.

صالحي اميري خاطرنشان کرد: تأکيد ما توجه به گروه‌هاي تئاتري و زيرساخت‌ها بويژه با اولويت بر شهرستان‌هاست و تأکيد مي‌کنم افزايش دو برابري بودجه تئاتر در سال 96 قطعي است.صالحي اميري در ادامه در پاسخ به سوالي درباره گزارش‌هاي مالي دو دوره اخير جشنواره فيلم فجر و نيز ورود يک‌سري بخش‌ها به جشنواره بدون برگزاري مزايده و مشخص بودن سازوکار اصولي گفت: در اصلاحيه‌اي به معاونت سازمان سينمايي در همان ماه اول حضورم اعلام کردم که مانند معاونت مطبوعاتي، شفاف‌سازي کليه اقدامات مالي و غيرمالي براي اصحاب فرهنگ و هنر يک امر ضروري است. در اين بين مردم محرم‌ترين طبقه براي دانستن اطلاعات حوزه‌هاي مختلف نشر، يارانه، سينما، تئاتر، موسيقي و... هستند و هيچ گونه ابهامي براي بنده قابل پذيرش نيست.وي تأکيد کرد: امسال جشنواره خوبي را برگزار کرديم، اما با اين نگاه که نيازمنديم در سال‌هاي آتي در ساختار و شکل جشنواره تغييراتي ايجاد شود تا با تحولات سينما سازگار باشد.وزير فرهنگ افزود: ما نبايد با بيان چند مسئله کام مردم را نسبت به يک نشاط ملي که جشنواره فيلم فجر نماد آن بود، تلخ کنيم و قطعا نهادهاي صنفي سينما از جمله خانه سينما را در اين راستا تقويت مي‌کنيم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پاسخ به پرسش يکي از خبرنگاران مبني بر خروج 10 فيلم فمنيستي از جشنواره فيلم فجر گفت: درباره حذف فيلم‌ها برداشت ناصحيح از صحبت‌هاي من شد. من عرض کردم در مقابل فرمايش يکي از مراجع عظام که دغدغه‌اي براي ورود فيلم‌هاي فمنيستي و غيراخلاقي داشتند اين ملاحظات در حوزه داوري و هيأت انتخاب اعمال خواهد شد. اين به معني اعلام نظر وزارت ارشاد در جشنواره نبوده، زيرا ما در مرحله داوري هيچ مذاکره‌اي با اصحاب سينما نداشتيم.او ادامه داد: فيلم‌هايي که مضمون خشونت، ترويج خيانت، تخريب خانواده، فضاي اجتماعي و سياه‌نمايي را داشته باشند مورد تأييد ما نيستند. اين موضوع به معناي اعلام سياست وزارتخانه است، نه اعلام نظر؛ زيرا ما در فرايند جشنواره هيچ دخالتي نداشتيم.وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره مسئله موسيقي در کشور نيز اظهار کرد: مسئله موسيقي يک نياز فرهنگي جامعه بويژه براي نسل جوان است. موسيقي مصرف دائمي نسلي است که انگيزه استفاده از اين هنر فاخر را دارد. اساسا نمي‌توان جامعه را از مصرف موسيقي نهي کرد، چون عقلاني نيست. اين جامعه نياز به نشاط و مصرف فرهنگي دارد و محروم کردن مردم از موسيقي عمل غيرفرهنگي و بر ضد اهداف فرهنگي نظام است، اما موسيقي در ايران داراي مرزهاي مشخصي است و مرز ما قانون و شرع است.

او اضافه کرد: 50 درصد توليد، توزيع و مصرف موسيقي مربوط به صداوسيما، 25 درصد مربوط به موسسات مجاز موسيقي و 21 درصد مربوط به دانلود از شبکه‌هاي اجتماعي است. تنها يک درصد موسيقي ايران به روي صحنه اجرا مي‌شود و اين يک درصد به محل مناقشه فرهنگ در کشور تبديل شده است. ما معتقديم از طريق گفت‌وگو بايد به اين مسائل بپردازيم. وزارت ارشاد هيچ تغييري در سياست اجراي صحنه‌اي موسيقي در کشور نداشته و ندارد و آنچه در مرزهاي قانوني و شرعي به محل مناقشه تبديل شده، حاشيه‌ها است.وزير فرهنگ همچنين درباره نقدهايي که به فيلم‌هاي اکران شده در جشنواره وارد بوده و اينکه اين موضوع به کميسيون فرهنگي کشيده شده است، بيان کرد: سينما يک حوزه تخصصي است که از سال 62 تا امروز طي 35 سال جشنواره آن برگزار شده و هميشه نيز با حاشيه‌هايي همراه بوده است. من از تک تک اصحاب سينما و بزرگاني که در اين جشنواره شرکت کرده‌اند تشکر مي‌کنم؛ اما تقاضا دارم همگان به سازوکار جشنواره که خود آن را انتخاب کرديد تن دهيد. مشاور عالي من طي امروز و فردا با دکتر ايوبي جلسه‌اي خواهد گذاشت تا در آن به اعتراضات جشنواره رسيدگي کنيم و مطمئن باشيد در اين فرآيند، نتيجه‌گيري را يا من يا آقاي ايوبي اعلام خواهيم کرد. دستگاه‌هاي فرهنگي با کميسيون فرهنگي جلسات دائمي را دارند و ديروز هم جلسه‌اي درباره حج داشتيم. طبيعي است که وزارت ارشاد با مجلس تعامل داشته باشد و خوشبختانه در تعامل خوبي با کميسيون فرهنگي هستيم و در اين باره مشکلي نداريم.

او ادامه داد: قطعا دستگاه بزرگي مثل وزارت ارشاد نمي‌تواند بدون نقص باشد. من تقاضا مي‌کنم ما را نقد کنيد، اما تخريب چيزي است که ما از آن پرهيز خواهيم کرد. به اعتقاد من مجموعه کساني که جشنواره را تخريب کردند بسيار محدود هستند و ما نبايد درگير حاشيه‌ها شويم. ما در يک ماه چهار جشنواره برگزار کرديم و بيش از 20 ميليون نفر درگير اين جشنواره‌ها بودند. چرا بايد با اين حواشي کام ملت را تلخ کنيم؟ البته من معتقدم نواقصي که در اين زمينه وجود داشته باشد، بايد برطرف شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي