جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5496

 حجت‌الاسلام و المسلمين انصاري در حرم امام خميني (ره):
 آيت‌الله هاشمي رفسنجاني يک روحاني تاريخ‌ ساز بود 

 معاون حقوقي رئيس‌جمهور گفت: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني بي ترديد از نادرمرداني است که در معرض تابش هدايت‌هاي امام خميني (ره) قرار گرفت و با تکيه بر مکتب امام خميني (ره) به قهرماني ملي و تاريخي و روحاني تاريخ ساز تبديل شد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين مجيد انصاري معاون حقوقي رئيس‌جمهور در مراسم بزرگداشت چهلمين روز آيت‌الله هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در حرم امام خميني (ره) اظهار کرد: گرچه برپايي امکان گرامي داشت براي شخصيت هاي بزرگ به نشانه ابراز ادب و سپاس از زحمات آن‌ها است، درباره مرداني مانند آيت‌الله هاشمي رفسنجاني برگزاري مراسم هاي بزرگداشت و تکريم نه تنها نشان از ابراز ادب و سپاس از زحمات کساني است که عمر خود را وقف مردم ، اسلام و ايران کرده اند بلکه بازخواني تاريخ انقلاب اسلامي و اهداف و آرمان هايي است که اين مردان براي تحقق آن‌ها پروانه وار عمر خويش را صرف کرده اند.

فراز و نشيب هاي زندگي آيت‌الله هاشمي

انصاري همچنين به فراز ونشيب هاي زندگي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني اشاره کرد و گفت:‌ آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در طول حيات خود همواره با دشواري ها و فراز و فرودهاي بسياري مواجه بود که در اين مسير همسري صبور و بردبار ايشان را همراهي مي کرد.انصاري در بخش ديگري از سخنان اش با بيان اينکه مجلس تا امروز هر چه دارد از تلاش ها وفعاليت هاي آيت‌الله هاشمي است، اظهار کرد: من در حاشيه جلسات دولت سخناني را از آقاي روحاني مي شنيدم که درباره آيت‌الله هاشمي انسان را غرق تعجب مي کرد و تمام وجود ما را سرشار از احترام به آيت‌الله هاشمي و تمام فرماندهان جنگ مي نمود که در دوران سختي چه فعاليت ها و از خودگذشتگي هايي انجام داده اند.

معاون حقوقي رئيس‌جمهور با بيان اينکه آيت‌الله هاشمي از هيچ چيزنمي هراسيد، اظهار کرد: در شرايطي که جنگ در کشور ما شرايطي بحراني را به وجود آورده با همت و فداکاري آيت‌الله هاشمي و از خودگذشتگي ايشان بود که اين جنگ به پايان رسيد.

وي ادامه داد: گذشتن از جان سخت است اما سخت تر از آن گذشتن از آبروست. آقاي هاشمي براي پايان جنگ آبرويش را در ميان گذاشت و زخم زبان هاي بسياري را براي ادامه راه انقلاب تحمل کرد.

انصاري با اشاره به دوران رياست جمهوري مرحوم هاشمي اظهار کرد: ايشان وقتي مسئوليت اجرايي کشور را بر عهده گرفتند ويژگي هاي مديريتي بي نظيري چون سعه صدر فراوان،‌ مطالعه بسيار و ... را داشت و هرگاه که مي خواست که پروژه اي را به انجام برساند يا طرحي را اجرايي کند مطالعات بسياري را انجام مي داد و همه مسائل را در نظر مي گرفت و مصلحت هاي لازم را ترتيب مي داد.

وي با تاکيد بر اينکه معروف بود که در نزد آقاي هاشمي نمي توان حرف بي حساب زد، اظهار کرد: هرگاه کارشناسي در نزد آيت‌الله هاشمي مي خواست سخن بگويد دست و پايش را گم مي کرد چرا که معروف بود در نزد ايشان نمي توان حرف بي حساب زد و آمار بي هدف ارائه داد. ايشان هميشه سوال هاي دقيقي را مي پرسيد و درباره هر موضوعي بسيار فکر مي کرد و ساعت ها در تنهايي اش نسبت به آينده کشور و برون رفت از مشکلات تفکر مي کرد. او اهل گوش دادن به سخنان ديگران بود و من اين خصوصيت ايشان را سالها بود که مي دانستم. ايشان همواره به سخن مشاوران،‌ مديران و اعضاي شوراهاي بالادستي گوش فرا مي داد.

صبرآيت الله هاشمي در برابر منتقدان

انصاري افزود: من 15 سال در مجمع تا روز 19 دي ماه و ساعت 12 ظهر در خدمت ايشان بودم و همه اعضاي مجمع اذعان داشتند که آيت‌الله هاشمي با حوصله و با دقت بسيار همه حرف هاي حاضرين را مي شنيد آنقدر که حوصله ديگران از صبر و تحمل ايشان سر مي رفت. آيت‌الله هاشمي تا زماني که کسي صحبتي داشت به او اجازه مي داد حرفش را بگويد و در مقابل کمتر سخن مي گفت و بيشتر سوال مي کرد.معاون حقوقي رئيس‌جمهور با اشاره به تاثيرخطبه هاي آيت‌الله هاشمي در دوران هاي مختلف انقلاب اظهار کرد: در دوران دفاع مقدس خطبه هاي ‌آيت‌الله هاشمي کار چند لشکر را در ايجاد اعتماد به نفس و نيروبخشي به مردم انجام مي داد.

خطبه هاي او حکم آب حيات و چاه هاي زمزم را داشت که تشنگان اهل معرفت و تحليل هاي سياسي را سيراب مي کرد.

انصاري با اشاره به تاليف کتاب « تفسير راهنما» توسط مرحوم هاشمي اظهار کرد: براي من طلبه جاي شرمندگي است که نتوانسته ام بعد از اين همه سال که طلبه شده ام و فرصتي را براي فراغت و انجام امور پژوهشي داشتم دست بر قلم نبرده ام اما
آيت‌الله هاشمي در زندان به کار تاليف تفسير راهنما مشغول شد و نوشتن تفسير در زندان کار مردان خداست.

آيت الله هاشمي به ساختن کشور عشق مي ورزيد

اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنانش با تاکيد بر اينکه آيت‌الله هاشمي به ساختن کشور عشق مي ورزيد، اظهار کرد: چند روز پيش آقاي زنگنه وزير نفت در جلسه هيأت دولت گفت زماني که ما در وزارت نيرو بوديم وقتي به همراه آقاي هاشمي براي افتتاح يک سد اعزام مي شديم مي ديديم که همراه با به راه افتادن جريان آب از سد اشک شوق از چشمان هاشمي جاري مي‌شود چرا که ايشان عاشق ايران و آباداني‌اش بود.

انصاري با بيان اينکه آيت‌الله هاشمي معتقد بود با عدالت توزيعي نمي شود فقر را از بين برد، اظهار کرد: ايشان معتقد بود با کمک هاي مستقيم و تحقير آميز نمي توان مشکلات مردم را حل کرد و آن‌ها را به کرامت انساني رساند.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به نقش موثر آيت‌الله هاشمي بعد از رحلت امام در تعيين و استقرار رهبري اظهار کرد: نقش آيت‌الله هاشمي بعد از رحلت امام (ره) در استقرار رهبري و استحکام ولايت فقيه هم سنگ تمام زحمت ها و برخي ادعاهايي است که ممکن است عده اي داشته باشند. آقاي هاشمي به همراه مرحوم سيد احمد خميني و نيز با همراهي مرحوم آيت‌الله موسوي اردبيلي کاري کارستان کردند و کشور را از بروز بحران احتمالي بيرون کشانيده اند و آيت‌الله هاشمي نيز پاي رهبري ايستاد و مشاوري امين براي او در راس دستگاه مشورتي رهبري که همان مجمع تشخيص است بود و در مجلس خبرگان نيز نقش خود را به خوبي ايفا کرد.

نقش آيت‌الله هاشمي در دفاع از حقوق و آزادي هاي مشروع مردم

وي ادامه داد: نقش آيت‌الله هاشمي در دفاع از حقوق و آزادي هاي مشروع مردم و صيانت از آراي ملت در تاريخ ايران ثبت شده است.

انصاري با بيان اينکه صبر آيت‌الله هاشمي بي نظير و حاکي از ايمان و اميد او به آينده بود، اظهار کرد: گاهي ايشان مي گفتند آيا اين همه تهمت شما را از ادامه مسير خسته نمي کند؟ که ايشان در جواب مي گفت عزيزان من دل جاي خدا و اولياي الهي است و قلب مومن مانند عرش رحمان است که نبايد در آن کينه و لجاجت را راه داد. بنابراين شما نيز همه را حلال کنيد و اگر کسي به شما بدي کرد برايش طلب استغفار کنيد چرا که من همه کساني را که بدي اي به من کرده اند را حلال کردم.

معاون حقوقي رئيس‌جمهور افزود:‌ درست است که هاشمي بزرگ همه را حلال کرد اما آثار تخريب ها و بدگويي ها بر جاي مي ماند و در اعتقاد جوانان تاثير مي گذارد چه بسيار کساني که آقاي هاشمي را نمي شناختند اما با همين تخريب ها ذهنيتشان نسبت به ايشان خراب شد.

اين در حالي است که امروز چنين شرايطي وجود دارد و عده اي از شبکه هاي اجتماعي براي نشر اکاذيب و تهمت ها استفاده مي‌کنند در حالي که بايد از ابزار علم در جهت رشد فضايل اخلاقي و زدودن رذايل اخلاقي استفاده کرد و اخلاق و انصاف را جايگزين تهمت ها و دروغ ها نمود.

مشورتهاي سازنده آيت الله هاشمي به دولت

اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت:‌ آيت‌الله هاشمي مشورت هاي بسياري به دولت مي دادند و اين در حالي بود که دشمنان مي خواستند مردم را از حضور در صحنه منصرف کنند ولي مردم در تشييع آيت‌الله هاشمي ، شهداي آتش نشان و راهپيمايي 22 بهمن قدرشناسي و اميد و نشاط خود را به نمايش گذاشتند و به ترامپ و همراهانش پيغام دادند که شما به رتق و فتق امور داخلي خودتان بپردازيد و سعي کنيد مشکلات خودتان را حل کنيد. کاري به کار ايران نداشته باشيد که ما از پس مشکلات خود بر مي آييم و اگر واقعا خود را دلسوز مردم ايران مي دانيد تحريم هاي ظالمانه عليه اين ملت را برداريد، به آن‌ها اهانت نکنيد و از ورود ايرانيان به کشورتان با بهانه هاي واهي جلوگيري نکنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي