جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5496

 خورشيد بي لکه مي شود 

 
حدود 370 سال پيش خورشيد تقريبا بدون لکه شد و حالا دانشمندان خبر مي دهند که اين ستاره فروزان بار ديگر به اين وضعيت دچار مي شود.به گزارش مهر، در سال 1645 عملا خبري ازلکه هاي معروف خورشيدي نبود. طي يک دوره 70 ساله بعد از آن که تحت عنوان Maunder Minimum شناخته مي شود، لکه هاي خورشيدي به ندرت در سطح اين ستاره ديده مي شد.

اکنون و پس از يک دوره فعاليت مغناطيسي چشمگير در خورشيد که با پيدايش چندين لکه در دهه هاي 50 و 60 ميلادي همراه بود حالا دانشمندان از حرکت اين ستاره به سوي دوران عاري از لکه خبر مي دهند.اما تکرار تاريخ هميشه هم بد نيست. اين بدان معناست که مي توانيم گذشته و آينده را پيش بيني کنيم. اين همان کاري است که متيو اونس از دانشگاه ردينگ بريتانيا در حال انجام دادن آن است.

او و همکارانش در نشريه علمي Scientific Reports نيم نگاهي به دوره Maunder Minimum داشته اند تا از اين طريق فعاليتهاي خورشيدي را در آينده نزديک پيش بيني کنند.بررسي هاي دقيق دانشمندان نشان مي دهد خورشيد در مسيري قرار دارد که طي آن لکه هايش بسيار کم مي شود.به طور کلي لکه هاي خورشيدي بر اثر فعاليتهاي شديد مغناطيسي ايجاد مي شوند که در نتيجه انتقال گرما به زمين و البته ساير سيارات مجاور کاهش مي يابند.تحقيقات نشان مي دهد که لکه هاي خورشيدي به علت کاهش درجه حرارت سطح در خورشيد ايجاد مي شوند و جالب اينکه مي توان آنها را بدون استفاده از تلسکوپ نيز مشاهده کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي