جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5496

 خبرهاازعالم علم 

 پيشگيري از کم خوني در کودکان با يک راهکار ساده

يک متخصص خون و سرطان گفت: مصرف قطره آهن راهي براي جلوگيري از بروز کم خوني در دوران بزرگسالي است.

سامان بقازاده متخصص خون و سرطان در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بيان اينکه بيشتر کودکان از پنج ماهگي تا 3 سالگي به کم خوني مبتلا مي‌شوند، گفت: بي قراري، بي اشتهايي، حالت تهوع، کاهش سطح هوشياري و گاهي گريه‌هاي بي وقفه از مهمترين علايم بروز کم خوني در کودکان است.

وي با بيان اينکه يکي از شايع‌ترين دلايل بروز کم خوني افراد کاهش آهن در بدن است، اظهار داشت: به دليل اينکه آهن يک ماده حياتي براي نوزادان و کودکان است، مصرف قطره آهن در اين دوران از کمبود اين ماده حياتي در دوران بزرگسالي پيشگيري مي‌کند.

اين متخصص خون و سرطان با تاکيد بر اينکه از مصرف خود سرانه داروي آهن بايد خودداري کرد، افزود: عدم مصرف اين قطره به کودکان باعث بروز آسيب‌هاي شديد بدني مي‌شود.

وي با بيان اينکه مصرف قطره آهن در رشد قد و جسم کودکان تاثير دارد، تصريح کرد: عدم استفاده از اين ماده باعث افزايش بيماري‌هاي کليوي، گوارشي، کبد، دهان و دندان مي‌شود که مصرف قطره آهن در کودکي افزايش هوش و سطح يادگيري آنها را در پي دارد.

بقازاده با اعلام اينکه مصرف 15 قطره آهن در روز براي افزايش آهن بدن کافي است، گفت: اين قطره را همراه با شير و يا فرآورده‌هاي کلسيم دار به کودکان ندهيد، زيرا آهن به ميزان کافي جذب بدن نمي‌شود.

اين متخصص خون و سرطان يادآور شد: مصرف مواد غذايي حاوي ويتامين C و آهن مانند ميوه‌جات، گوشت، زرده تخم مرغ و حبوبات باعث افزايش آهن بدن در دوران بزرگسالي مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي