جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5496

 جديد ترين مشتريان اروپايي و آسيايي نفت کشور 

 همزمان با افزايش ميزان صادرات نفت ايران و باز شدن بنادر جهان به روي نفتکش هاي کشورمان، صف مشتريان طولاني تر شده به گونه اي که به تازگي، اندونزي و هلند نيز به جمع خريداران نفت ايران پيوسته اند.

به گزارش ايرنا، افزايش صادرات نفت ايران که با اجراي برجام در دي ماه پارسال آغاز شد، همچنان ادامه دارد و گزارش ها از ثبت رکورد فروش روزانه 2 ميليون و 800 هزار بشکه نفت و ميعانات گازي حکايت دارد.

افزون بر ميزان صادرات، تعداد خريداران نيز روندي افزايش داشته است، در فهرست مشتريان نفتي ايران در زمان تحريم، تنها نام چين، هند، کره جنوبي، ژاپن و ترکيه مشاهده مي شد؛ البته تايوان با وجود مجاز بودن براي خريد نفت از ايران، مشتري ثابت کشورمان در زمان تحريم به شمار نمي رفت.

اما اکنون در فهرست مشتريان نفت ايران، علاوه بر مشتريان قديمي، نام شرکت هايي از کشورهايي مانند ايتاليا، يونان، روسيه، فرانسه، اسپانيا، ترکيه، روماني، اندونزي، لهستان و هلند به چشم مي خورد.

اگرچه اروپايي ها پس از رفع تحريم ها، خريد نفت از ايران را آغاز کرده اند، اما همچنان، کشورهاي آسيايي به عنوان اصلي ترين مشتريان نفت کشورمان به شمار مي روند.

بيژن زنگنه وزير نفت در هفته اي که گذشت درباره رشد صادرات نفت ايران در دولت يازدهم گفت، صادرات نفت خام و ميعانات گازي ايران از رقم يک ميليون و 200 هزار بشکه در ابتداي دولت يازدهم به 2 ميليون و 800 هزار بشکه رسيده است.

به گفته وي پيش از اين ايران، تنها به پنج يا 6 کشور نفت صادر مي‎کرد اما اکنون در انتخاب مشتري آزادي عمل دارد.

جديد ترين مشتري آسيايي

تاکنون کشورهاي چين، هند، ژاپن و کره جنوبي به عنوان خريداران سنتي نفت خام ايران به شمار
مي رفته اند که به تازگي اندونزي نيز به جمع آنها افزوده شده است.

يک فروند نفتکش ايراني که چندي پيش براي نخستين بار پس از لغو تحريم‎ ها براي تحويل محموله نفت کشورمان، عازم اندونزي شد، براساس برنامه زمانبندي، روز اول اسفند در اين کشور براي تحويل نفت پهلوگيري خواهد کرد.

اين محموله، نخستين محموله نفتي است که ايران پس از برداشته شدن تحريم هاي بين‎المللي، به پالايشگاه «سيلاکاپ » (Cilacap)اندونزي ارسال مي‎کند.

نفتکش ياد شده که در پنجم فوريه 2017 (17 بهمن 1395) از پايانه نفتي جزيره خارگ حرکت و سفر خود را به سمت پايانه نفتي سيلاکاپ اندونزي آغاز کرد، قرار است 19 فوريه ( اول اسفند 1395) به پايانه سيلاکاپ (جاوه مرکزي) برسد.

تحويل نفت ايران به اندونزي درست در زماني صورت مي‎گيرد که تهران و جاکارتا مذاکرات جدي خود را آغاز کرده‎اند و 2 کشور براي سرمايه‎گذاري اندونزي در صنايع بالادستي نفت ايران و سرمايه‎گذاري شرکت ملي نفت ايران در صنايع پايين دستي پالايشي در اندونزي مذاکرات خود را آغاز کرده اند.

آغاز صادرات نفت به هلند

پس از اجراي برجام، شرکت هاي اروپايي، خريد نفت از ايران را آغاز کردند که مهمترين آنها توتال فرانسه، ساراس ايتاليا، هلنيک پتروليوم يونان، لوک اويل روسيه، سپساي اسپانيا، اني ايتاليا و تاپراش ترکيه هستند.

ميانگين صادرات نفت ايران به کشورهاي اروپايي، حدود 700 هزار بشکه در روز اعلام شده که برخي آز آنها در قالب تک محموله و بقيه به صورت قراردادهاي بلند مدت است.

جديد ترين مشتري اروپايي نفت ايران، هلند است که روزانه 70 هزار بشکه نفت خريداري مي کند؛ قرار است نفتکش هاي ايراني اين محموله نفتي را به هلند حمل کنند.

سيروس کيان ارثي مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران درباره سفر نفتکش هاي ايراني به بنادر جديد اروپايي گفته بود: با اجراي برجام و رفع تحريم‎ها، تردد ناوگان نفتکش ايران به کشورهاي مختلف از جمله اسپانيا و هلند نيز از سر گرفته شده است.

وي همچنين افزوده بود: شرکت‎هاي آسيايي، خاور دور و اروپاي شرقي، مذاکرات خود را با شرکت ‎هاي بين المللي آغاز کرده‎ايم و چند مورد رايزني به نتيجه رسيده است.

از جمله مشتريان مهم نفت ايران، شرکت اِني ايتالياست که چندي پيش قرارداد آن امضا و عملياتي شده است. شرکت ملي نفت ايران قرارداد فروش 100 هزار بشکه نفت در سال 2017 ميلادي با شرکت اِني ايتاليا را امضا کرده که اين قرارداد از آغاز ژانويه (دي ماه) سال جديد ميلادي عملياتي شده است.

در يک سال گذشته روزانه به طور ميانگين توتال فرانسه 160 هزار بشکه نفت، هلنيک پتروليوم يونان 60 هزار بشکه، ساراس ايتاليا 30 هزار تا 65 هزار بشکه، لوک اويل روسيه نزديک به 80 هزار بشکه، سپسا اسپانيا 60 هزار بشکه و توپراش ترکيه نزديک به 150 هزار بشکه نفت خريدند که پيش‌بيني مي‌شود اين روند براي سال 2017 ميلادي نيز تمديد شود.

صادرات نفت به 2 شيوه تک محموله و قرارداد بلندمدت انجام مي شود که به طور معمول، پس از تحويل چند تک محموله به پالايشگاه متقاضي در صورت مناسب بودن شرايط، قرارداد بلندمدت حداقل 6 ماهه امضا مي شود.

پس از برجام نيز صادرات نفت ايران به کشورهاي اروپايي، در ابتدا، اغلب به صورت تک محموله آغاز شد که به تدريج به قرارداد بلندمدت تبديل شده است.

مهمترين خريداران اروپايي نفت ايران که قراردادهاي بلندمدت را با شرکت ملي نفت ايران امضا کرده‌اند شامل شرکت‌هاي توتال فرانسه، ساراس ايتاليا، هلنيک پتروليوم يونان، لوک اويل روسيه، سپساي اسپانيا، اني ايتاليا و تاپراش ترکيه هستند.

در کنار قراردادهاي بلندمدتي که به آنها اشاره شد، برخي شرکت هاي بزرگ نفتي اروپايي نيز به واردات نفت خام از ايران به صورت تک محموله دست زده اند که شامل «او.‌ام.وي» اتريش، اِني ايتاليا، «لوتوس» لهستان، «پي.کي.ان اورلن» لهستان، «‌ام.او.ال» مجارستان، «شل» و «بي.‌پي» انگليس، «ويتول» سوييس و «رپسول» اسپانيا هستند.

به تازگي شرکت لوتوس لهستان اعلام کرده که با هدف متنوع کردن منابع تامين نفت خود و کاهش وابستگي به نفت روسيه است، قصد دارد براي واردات نفت از ايران، قرارداد بلندمدتي امضا کند.

بر اين اساس، خبرگزاري رويترز به نقل از «مارتين ياسترزبسکي» مديرعامل لوتوس(دومين پالايشگر بزرگ نفت لهستان)، اعلام کرد پس از تکميل يکي از واحدهاي جديد پالايشگاه گدانسک در سال آينده ميلادي، اين شرکت قرارداد بلندمدتي براي واردات نفت از ايران امضا خواهد کرد.

اين شرکت لهستاني پارسال با انعقاد قراردادي با شرکت ملي نفت ايران، نخستين محموله نفتي کشور به حجم 2 ميليون بشکه را وارد کرد و اکنون براي خريد 2 ميليون بشکه نفت ديگر از ايران، در حال مذاکره است.

گفته مي شود محموله جديد 2 ميليون بشکه اي، در آغاز ماه مه (ارديبهشت- خرداد) به گدانسک لهستان مي رسد.

فهرست خريداران نفت ايران، به شرکت ها و کشورهاي ياد شده، محدود نمي شود و مذاکره براي صادرات نفت به مشتريان جديد اروپايي و آسيايي همچنان ادامه دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي