جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5496

 براي نخستين بار در صنعت نفت،
 برداشت برابر گاز با قطر و توليد نفت از ميدان مشترک 

 براي نخستين بار در تاريخ صنعت 108 ساله نفت، اسفند ماه با راه‌اندازي 5 فاز جديد پارس‌جنوبي، علاوه برجبران عقب ماندگي‌ها و برداشت برابر گاز با قطر، توليد نفت از اين ميدان مشترک آغاز مي شود.

به گزارش مهر، قطر حدود سه دهه قبل با استفاده از فرصت هشت سال جنگي که رژيم بعث عراق به ايران تحميل کرده بود، اقدام به توسعه ميدان مشترک گازي پارس جنوبي کرد و در حالي که ايران سال 1376 اولين قرارداد توسعه فازهاي پارس جنوبي را امضا کرد، قطري‌ها توليد گاز از اين ميدان مشترک را آغاز کرده بودند.

با گذشت حدود 10 سال از آغاز توسعه فازهاي مختلف پارس جنوبي، تحميل تحريم غير قانوني غربي‌ها عليه ايران، فرصت مجددي را در اختيار شيخ نشينان قطر قرار داد تا با استفاده از فرصت طلايي تحريم نفتي و گازي ايران، با برداشت حداکثري گاز طبيعي از پارس جنوبي و توليد سالانه 77 ميليون تن گازمايع شده به بزرگترين توليد و صادرکننده LNG جهان تبديل شوند.

با مرور فراز و فرودهاي مختلف توسعه پارس جنوبي اما اين روزها ايران خود را براي برداشت برابر گاز طبيعي از پارس جنوبي آماده مي‌کند و حتي تا سال آينده ايران با برداشت روزانه بيش از 700 ميليون مترمکعب گاز طبيعي از قطر در توسعه و برداشت اين ميدان مشترک گازي سبقت خواهد گرفت.

با بهره برداري معادل 15 فاز استاندارد پارس جنوبي به طور متوسط روزانه حدود 400 تا 420 ميليون مترمکعب گاز طبيعي از پارس جنوبي برداشت مي‌کرد که با راه اندازي پنج فاز جديد شامل 17، 18، 19، 20 و 21 پارس جنوبي و ورود تدريجي گاز اين فازها، ظرفيت توليد و برداشت گاز ايران از پارس جنوبي تا اسفند ماه امسال از مرز 570 ميليون مترمکعب عبور مي‌کند.

به عبارت ديگر هم اکنون برداشت گاز ايران از پارس جنوبي با احتساب توليد تدريجي گاز از پنج فاز جديد به حدود 500 ميليون مترمکعب رسيده که در فرصت باقي مانده از سال 95 و بهره‌برداري از دو خط لوله آسيب ديده و تکميل توسعه فازهاي جديد اين ظرفيت به حدود 570 ميليون مترمکعب در روز افزايش مي‌يابد.با افزايش ظرفيت توليد گاز ايران به 570 ميليون مترمکعب عملا برداشت گاز با شريک قطري به نقطه برابر مي‌رسد و حتي با توجه به محدوديت‌هاي قطر در توليد و تبديل گاز به LNG، ايران از اين کشور عربي حاشيه جنوبي خليج فارس پيشي مي گيرد که با بهره برداري از بخش هايي از پنج فاز ديگر شامل 13، 14، 22، 23 و 24 پارس جنوبي، ايران در برداشت گاز از اين ميدان مشترک از شريک قطري سبقت خواهد گرفت.

با بهره برداري نهايي از پنج فاز آماده افتتاح 17 تا 20 پارس جنوبي به طور متوسط روزانه 150 ميليون مترمکعب به ظرفيت توليد گاز شيرين کشور افزوده مي‌شود، علاوه بر اين افزايش توليد حدود 230 تا 237 هزار بشکه ميعانات گازي از ديگر اهداف محقق شده بهره برداري از اين پنج فاز جديد گازي خواهد بود.

در کنار گاز شيرين و ميعانات گازي، در مجموع با بهره برداري از اين فازهاي جديد به طور متوسط روزانه يکهزار و 200 تن گوگرد، سالانه سه ميليون تن اتان به عنوان خوراک اصلي توسعه صنعت پتروشيمي و سه ميليون و 150 هزار تن گاز مايع (پروپان و بوتان) به ظرفيت توليد کشور افزوده مي‌شود.

بر اساس محاسبات انجام گرفته و با احتساب هر مترمکعب گاز غني توليد شده (شامل اتان، متان، پروپان و بوتان) 13 سنت و هر بشکه ميعانات گازي 50 دلار، ارزش محصولات توليدي هر دو فاز استاندارد پارس جنوبي (فاز 19 معادل دو فاز استاندارد ظرفيت توليد گاز و محصولات گازي دارد) روزانه حدود 30 ميليون دلار و سالانه معادل 10 تا 12 ميليارد دلار برآورد مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي