جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5496

 معادلات انرژي 

 در جلسه هيئت وزيران:

ميزان سهام اختصاصي برخي از پالايشگاه‌هاي نفت به سهام عدالت اصلاح شد

هيئت دولت مصوب کرد تا 20 درصد از سهام شرکت‌هاي پالايش نفت اصفهان، تبريز، لاوان، تهران، شيراز، کرمانشاه و بندرعباس از فهرست شرکت‌هاي واگذار شده به طرح توزيع سهام عدالت خارج شود.به گزارش شانا، جلسه هيئت دولت به رياست اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري برگزار شد.

در اين جلسه و با تصويب هيئت وزيران، 20 درصد از سهام پالايش نفت اصفهان، تبريز، لاوان، تهران، شيراز، کرمانشاه و بندرعباس از فهرست شرکت‌هاي واگذار شده به طرح توزيع سهام عدالت خارج شد تا به عنوان سهم 20 درصدي دولت از ارزش فعاليت‌هاي پالايش نفت توسط شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران اداره شود.

با ورود دوباره ايران به بازار نفت

معادلات بازار نفت دستخوش تغيير و تحولات زيادي شده است

ورود دوباره ايران به بازار نفت از سال 2016 تاکنون، معادلات اين بازار را دستخوش تغيير و تحولات زيادي کرده است.

به گزارش شانا، نشست کميسيون انرژي و محيط زيست اتاق تهران با موضوع بازار نفت و چشم‌انداز آن چندي پيش با حضور صفرعلي کرامتي، معاون امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران برگزارشد.

وي در اين نشست به تشريح روند تاريخي بازار فروش نفت از سال 2000 ميلادي تا به امروز پرداخت و تغييرات ساختاري اين بازار را ناشي از شکل‌گيري پديده رشد اقتصادهاي نوظهور و نبود توازن بازار به دليل رشد تقاضاي نفت عنوان کرد.

اتفاق‎هاي بازار جهاني نفت پس از سال 2008 ميلادي از ديگر مواردي بود که معاون امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران در اين نشست به آن اشاره کرد.

وي تصريح کرد: تا پيش از اين، ضعف وحدت رويه در ميان اعضاي اوپک مشهود بود، اما به دنبال شوک ناگهاني در بازار جهاني نفت، سياست‌هاي يک دست و همسو در ميان اعضاي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) براي مديريت بازار، شکل گرفت و در يک رويداد تاريخي، اوپک اقدام به کاهش چند ميليون بشکه‎اي توليد خود کرد.

کرامتي گفت: به دنبال تصميم‌ها و اتفاق‌ها در بازار نفت، اين ذهنيت در بازار جهاني نفت ايجاد شد که دوران نفت ارزان ديگر به پايان رسيده است، همزمان با اين رويکرد، انقلاب فناوري نيز در جهان شکل گرفت که بر اساس آن، صرفه‌جويي در صنايع به يک اصل تبديل شد و کشورهاي صنعتي و نيمه‌ صنعتي، آن را به طور جدي دنبال کردند.

کرامتي افزود: در چنين فضايي و شکل‌گيري انقلاب صرفه‌جويي در صنايع، تنش در ميان اعضاي اوپک بالا گرفت و شوک عرضه در بازار جهاني نفت نمود پيدا کرد، با اين حال، ورود دوباره ايران به بازار نفت از سال 2016 تاکنون، معادلات اين بازار را دستخوش تغيير و تحولات زيادي کرده است و در آستانه توافق لوزان، امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران با اطمينان از حصول توافق هسته‌اي، با مشتريان نفت ايران وارد مذاکره شد و خود را آماده ورود دوباره به بازار کرد.

معاون امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران همچنين بر تعامل و همکاري ميان اعضاي اوپک تاکيد کرد.

منصور معظمي، رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران نيز در اين نشست به موضوع انرژي و وضع آن پس از برجام اشاره کرد و گفت: شرکت‌هاي خارجي از قراردادهاي جديد نفتي به خوبي استقبال کرده‌اند، قراردادهاي جديد با شرکت‌هاي خارجي بايد هرچه سريع‌تر نهايي شود.

قيمت نفت بالارفت،

احتمال تمديد توافق اوپک براي کاهش توليد

خبر برخي منابع از احتمال تمديد توافق اوپک براي کاهش توليد، قيمت طلاي سياه را تا بشکه اي 55.79 دلار افزايش داد.

به گزارش ايرنا به نقل از رويترز، هر بشکه نفت برنت درياي شمال با 14 سنت افزايش 55.79 دلار و هر بشکه نفت خام آمريکا با 9 سنت افزايش 53.45 دلار معامله شد.

از زمان توافق اعضاي اوپک و ساير توليدکنندگان نفت براي کاهش توليد به ميزان 1.8 ميليون بشکه در روز، قيمت نفت در بازه 5 دلاري در نوسان است. اين توافق که از ابتداي ژانويه شروع شد، به مدت 6 ماه ادامه دارد.

يک منبع آگاه در اوپک گفت: اگر همه توليدکنندگان همکاري موثري از خود نشان دهند، توافق اوپک مي تواند تا ماه مي ادامه يابد.

به نظر مي رسد، بيشتر توليدکنندگان به توافق وفادار بودند اما مشخص نيست که اين کاهش توليد بر ذخاير نفت جهان که در سطح بسيار بالايي قرار دارند نيز موثر باشد.

اداره انرژي آمريکا چهارشنبه اعلام کرد: ذخاير نفت آمريکا در 6 هفته گذشته بشدت افزايش يافته و ذخاير نفت و بنزين اين کشور نيز به رکورد بي سابقه اي در هفته گذشته رسيده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي