جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5496

 تريبون 

 عضو هيات مديره فدراسيون واردات ايران:

قاچاق سالانه 12و نيم ميليون گوشي تلفن همراه به داخل کشور

عضو هيات مديره فدراسيون واردات ايران با بيان اينکه سالانه نزديک به 12و نيم ميليون گوشي تلفن همراه به داخل کشورقاچاق مي شود، گفت: بخش خصوصي در انتظار رجيستر شدن گوشي هاي موبايل است.حسين غروي در گفتگو با مهر در خصوص آمار واردات گوشي تلفن همراه اظهار داشت: تقاضاي بازار در کشور ما، سالانه حدود 14ميليون دستگاه است که طبق برآوردهاي اعلام شده از سوي مراجع رسمي، کمتر از 10درصد آن از طريق واردات قانوني پوشش داده مي شود.

وي با بيان اينکه به عبارت ديگر سالانه نزديک به 12و نيم ميليون گوشي تلفن همراه به داخل کشورقاچاق مي شود، افزود: حال سوالي که ايجاد مي شود اين است که حمل و نقل ماهيانه 1 ميليون دستگاه گوشي قاچاق، چگونه در کشور صورت مي گيرد و امنيت شبکه ورود و توزيع آن چگونه تامين مي شود که خبري از شناسايي و دستگيري مجرمان آن شنيده نمي شود؟

توافق شرکاي اجتماعي درباره فرمول هزينه معيشت کارگران

عضو کارگري شوراي عالي کار از توافق شرکاي اجتماعي براي تعيين فرمول هزينه سبد معيشت کارگران خبرداد.علي خدايي در گفت ‌وگو با مهر، گفت: بعد از برگزاري چندين جلسه بين نمايندگان تشکل‌هاي کارگري، کارفرمايي و دولت در خصوص تعيين مزد، چهارشنبه گذشته نشست مشترکي بين نمايندگان تشکل‌هاي کارگري کانون عالي شوراهاي اسلامي کار، کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران، مجمع نمايندگان کشور و نماينده اتحاديه پيشکسوتان کارگري برگزار و بر سر سياست‌گذاري‌هاي تعيين فرمول هزينه سبد زندگي يک خانواده کارگري توافق شد.

وي با اشاره به آخرين وضعيت تصميمات گرفته شده در کارگروه تخصصي مزد نيز با بيان اينکه بدون ترديد تورم و سبد معيشت دو معيار مهم در فرآيند تعيين حداقل دستمزد سالانه است که بايد در کنار يکديگر ديده شود ادامه داد: در همين راستا جلسات کارگروه مزد 96 متفاوت‌تر از سال گذشته برگزار شد به طوريکه طبق توافقات اوليه شرکاي اجتماعي(کارگران، کارفرمايان و دولت) بررسي تعيين اقلام و هزينه سبد معيشت در اولويت اين جلسات قرار گرفت و تا امروز توافقاتي بين طرفين نيز صورت گرفته است.

عضو کارگري شوراي عالي کار افزود: در جلسات کارگروه علاوه بر اين، فرمول تعيين سبد معيشت کارگران با توافق نمايندگان کارگري و کارفرمايي نيز تعيين شده است که البته شاخص بُعد خانوار نيز بايد با توافق طرفين مشخص شود.

خدايي در پاسخ به اين سوال که آيا در خصوص اقلام سبد معيشت با کارفرمايان توافق شده است يا خير گفت: آنچه که تا کنون در اين زمينه مورد توافق بوده، تعيين سياست‌ها و شاخص‌هاي سبد هزينه معيشت بين تشکل‌هاي رسمي کارگري است که اين موضوع بايد با رعايت سه جانبه گرايي در کارگروه مزد نيز بررسي و نهايي شود.

خدايي درباره زمان توافق بر سر اقلام سبد معيشت بين سه گروه کارگري، کارفرمايي و دولت در کارگروه مزد گفت: با توجه به توافقات کلي حاصل شده انتظار مي رود طي يک تا دو جلسه آينده کارگروه مزد، درباره جزئيات اين اقلام و سبد معيشت بين شرکاي اجتماعي توافق شود.

روند صعودي قيمت طلا در بازار جهاني

قيمت سکه طرح جديد با 5300 تومان افزايش به يک ميليون و 195 هزار و 600 تومان رسيد، همچنين نرخ دلار هم 3810 تومان شد.

به گزارش مهر، در جريان معاملات بازار آزاد تهران، قيمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد با 5300 تومان افزايش به يک ميليون و 195 هزار و 600 تومان رسيد. همچنين قيمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح قديم يک ميليون و 173 هزار تومان، نيم سکه 641 هزار تومان، ربع سکه 342 هزار تومان و سکه يک گرمي 216 هزار تومان شد.

هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1238 دلار و 30 سنت و هر گرم طلاي 18 عيار نيز 115 هزار و 156 تومان شد.هر دلار آمريکا 3810 تومان، يورو 4135 تومان، پوند 4824 تومان، درهم امارات 1059 تومان و لير ترکيه 1072 تومان است.

روند صعودي قيمت طلا و سکه ادامه يافت

رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران عنوان کرد که طي هفته گذشته بازار داخلي و خارجي طلا و سکه با شيبي ملايم به سمت افزايش قيمت حرکت کرده‌اند که دليل اصلي آن افت ارز دلار در بازارهاي بين المللي و افزايش تقاضا در بازار داخلي است.

محمد کشتي آراي گفت: به طور کلي درهفته گذشته قيمت جهاني طلا با شيب ملايم با روند صعودي همراه بود.

وي با بيان اينکه به طور متوسط در هفته گذشته قيمت جهاني طلا شش دلار افزايش پيدا کرد ادامه داد: دليل اين افزايش قيمت بيشتر تحت تاثير مواضع دولت جديد آمريکا است که باعث شد قيمت دلارروند کاهشي داشته باشد.

رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران ادامه داد: همين روند کاهشي دلار باعث شد قيمت نفت، نقره و طلا افزايش پيدا کند. وقتي ارزش دلار پايين مي آيد به طور طبيعي دلار در مقابل ريال هم ارزش پايين تري پيدا مي کند به همين دليل است وقتي روند قيمت دلار را در بازار داخلي بررسي مي کنيم متوجه مي شويم که دلار با کاهش قيمت روبه رو بوده است.

کشتي آراي تصريح کرد: نکته مهم ديگر اين است تعدادي از شاخص هاي اقتصادي آمريکا در هفته گذشته مثبت شد که اگر اين شاخص ها مثبت نبود با توجه به سياست هايي که دولت جديد آمريکا در پيش گرفته است قيمت جهاني طلا با روند سريع تري به سمت افزايش حرکت مي کرد اما به هر حال پيشبيني مي شود روند صعودي قيمت طلا با شيبي ملايم ادامه داشته باشد.

وي همچنين درباره وضعيت بازار داخلي طلا سکه گفت: در بازار داخلي نيز قيمت طلا تغييرات عمده اي نداشته است و بيشترين تغييرات را بر روي قيمت سکه شاهد بوده ايم به طوري که در هفته گذشته سکه تمام بهار حدود 5 هزار تومان افزايش قيمت پيدا کرده است که ناشي از افزايش قيمت جهاني و همچنين افزايش تقاضا بوده است.

وي افزود: همچنين درميان قطعات کوچک سکه، نيم سکه و ربع سکه تغييراتي را درجهت افزايش داشتند که مربوط به افزايش تقاضا اين سکه ها مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي