جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5496

 خبــر 

 يک مقام مسئول مطرح کرد؛

فروريزش 40نقطه تهران

مدير بخش زلزله شناسي مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي جنس خاک و وجود رشته قنات هاي بسيار در منطقه جنوب تهران و خيابان شهيدرجايي را علت اصلي فروريزش زمين در اين منطقه اعلام کرد.

علي بيت اللهي در گفتگو با مهر، گفت: ابعاد فروريزش خيابان شهيد رجايي که روز دوشنبه رخ داد، 5 متر در 7 متر در سطح و 12 متر در عمق بوده و اين فروريزش در لاين کندروي شمال به جنوب اين خيابان رخ داده که 300 متر تا پل شهيد آويني فاصله داشته است.

وي ادامه داد: خاک اين منطقه ريزدانه رسي است و رشته قنات هاي متعددي هم در اين خيابان وجود دارد ضمن اينکه يک لوله جمع آوري آب هاي سطحي هم در کف خيابان وجود داشته که قطر اين لوله 80 سانتي متر بوده و در قسمت تحتاني آن، حفره هايي ايجاد شده بود که اين موضوع هم بر نشست زمين تاثيرگذار بوده است.

به گفته بيت اللهي، بر اثر ارتعاشات ترافيک و رفت و آمد خودروها، حفره هايي در عمق زمين شکل مي‌گيرد که پس از مدتي اين حفره‌ها به سطح زمين رسيده و فروريزش رخ مي‌دهد.

اين مقام مسئول اظهار داشت: خوشبختانه با وجود اينکه فروريزش خيابان شهيد رجايي در محل رفت و آمد خودرو ها بوده اما حادثه جاني رخ نداده است.وي بيان کرد: چون مناطق اطراف خيابان شهيد رجايي مونيتورينگ نشده اند نمي توان گفت که پيش از وقوع فروريزش نشانه يا ترک هشدار دهنده اي در منطقه وجود داشته است.

اين مقام مسئول تصريح کرد: به نظر مي‌رسد که نشانه اي مبني بر وقوع فروريزش در اين منطقه وجود نداشته است است زيرا لايه هاي آسفالتي، در برابر تغييرات خاک مقاومت نشان مي‌دهند و به علت چسبندگي، پيوستگي و زيرسازي آسفالت در صورت وجود حفرات درزيرزمين هم، سطح زمين صاف مي‌ماند تا زماني که حفره به نزديکي سطح زمين برسد.

بيت اللهي ادامه داد: آب رفت هاي تهران، چسبندگي ضعيف خاک، رشته قنات هاي متعدد و حفاري هاي زيرسطحي تهديد بالقوه اي در اغلب نقاط تهران هستند.

وي اضافه کرد: آب‌هاي زيرسطحي در تهران به صورت رگه هاي آب از شمال به جنوب درحرکتند و 50 هزار قنات شناسايي شده و به همين تعداد قنات شناسايي نشده در پايتخت وجود دارد که درگذشته آب را از کوهپايه هاي شمالي به مناطق جنوبي منتقل و در شهرري و مناطق اطراف شهرري متمرکز مي‌کردند اگرچه هم اکنون هم اين اتفاق مي‌افتد و همين موضوع احتمال فروريزش زمين در اين منطقه را افزايش داده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي