جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5499

 ذخاير ميعانات گازي ايران در چين صفر شد 

 ذخيره 10 ميليون بشکه اي ميعانات گازي ايران در مخازن تحت اجاره شرکت ملي نفت ايران در چين به صفر رسيد.

به گزارش شانا، بخشي از ميعانات گازي ايران که در دوران تحريم در مخازن چين به منظور ارسال سريع به کشورهاي شرق آسيا ذخيره سازي شده بود، هم اکنون به صفر رسيده است.

چين يکي از بزرگترين مشتريان نفت ايران است که در ماه دسامبر گذشته، 689 هزار و 530 هزار بشکه نفت از ايران وارد کرده است.

ايران در دوران تحريم به دليل مشکلات فروش، اقدام به ذخيره سازي ميعانات گازي در مخازن چين کرده بود.

با اجراي برجام صادرات نفت خام و ميعانات گازي ايران از رقم يک ميليون و 200 هزار بشکه در ابتداي دولت يازدهم به دو ميليون و 800 هزار بشکه رسيد.

ايران هم اکنون حدود 600 هزار بشکه در روز ميعانات گازي توليد مي کند که اين رقم پس از پايان تمام فازهاي پارس جنوبي به يک ميليون بشکه در روز خواهد رسيد، هم اکنون بخش اعظم ميعانات گازي ايران به کشورهاي آُسيايي و اروپايي صادر مي شود اما طبق برنامه، با تکميل پالايشگاه‌هاي کشور از جمله سيراف و ستاره خليج فارس، ميعانات گازي در داخل کشور مصرف مي شود.

زمينه‎هاي همکاري ايران و چين در بخش بالادستي نفت

اين در حالي است که ،مديران ارشد شرکت ملي نفت ايران و شرکت ساينوپک چين در نشستي مشترک، زمينه‎هاي همکاري دوطرف را بررسي و بر تداوم روند همکاري‎هاي دوجانبه تاکيد کردند.

علي کاردر، مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در اين نشست با اشاره به سابقه همکاري سازنده دو شرکت، نسبت به همکاري ‎هاي مشترک در پروژه‎هاي جديد نفتي ايران ابراز اميدواري کرد و گفت: اولويت شرکت ملي نفت ايران امضاي قرارداد در چارچوب مدل جديد قراردادهاي نفتي است.

وي با تاکيد بر اين‎که افزايش ضريب بازيافت از مخازن نفتي و به‎کارگيري و انتقال دانش فني به‎روز از اولويت هاي شرکت ملي نفت ايران در توسعه ميدان هاي مشترک است، افزود: انعقاد قراردادها در چارچوب مدل جديد قراردادي جديد طي 20 سال زمينه آشنايي شرکت ايراني با فناوري همراه سرمايه گذار خارجي را به خوبي فراهم مي کند.

وي با اشاره به نزديک بودن زمان برگزاري مناقصه ميدان آزاگان، از ساينوپک براي حضور در اين مناقصه دعوت کرد.

وانگ يوپو، رئيس هيئت مديره شرکت ساينوپک چين نيز با اشاره به فناوري‌هاي به‎روز تحت اختيار اين شرکت در بخش‎هاي بالادستي، پايين دستي، پالايش و پتروشيمي و همچنين امتيازات قابل تامل در حوزه حمل و نقل دريايي، بر تمايل ساينوپک براي همکاري هاي بيشتر نفتي با ايران تاکيد کرد.

وي افزود: ساينوپک از صنعت نفت ايران براي جذب شيوه مديريت به‎روز ميدان‎هاي نفتي و دانش فني جديد حمايت مي‎کند زيرا هم از لحاظ مالي و هم در زمينه تامين نيروي انساني در شرايط ايده آلي قرار دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي