جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5499

 ليگ قهرمانان آسيا
 جدال پرسپوليس با پرطرفدارترين تيم اعراب 

 
تيم‌هاي فوتبال پرسپوليس و ذوب‌آهن ايران، امروز در نخستين گام از ليگ قهرمانان آسيا به مصاف الهلال عربستان و العين امارات مي‌روند.

پرسپوليس در حالي ساعت 18:30 امروز ميزبان الهلال است که به دليل مسائل سياسي و شيطنت سعودي‌ها اين بازي نه در تهران که در پايتخت عمان برگزار مي‌شود. سرخ‌پوشان ايراني بايد در اين بازي به اصطلاح خانگي برابر خيل تماشاگران عرب‌زبان عماني به مصاف پرطرفدارترين تيم عربي آسيا بروند. جدال دو تيم که پرطرفدارترين‌هاي قاره کهن هستند، نه فقط براي ايران بلکه براي کل آسيا جالب توجه و تماشايي است. به ويژه اين که نبايد از نظر دور داشت که ديدار اين دو تيم بارها در مسابقات آسيايي تکرار شده و همواره جزو پربيننده‌ترين بازي‌هاي آسيا بوده است.

آخرين بار، دو فصل قبل بود که پرسپوليس به مصاف حريفان آسيايي رفت. در آن سال، برانکو ايوانکوويچ به تازگي جاي حميد درخشان را در کادر فني پرسپوليس گرفته بود و توانست با انجام بازي‌هاي خوب و البته دور از انتظار از پرسپوليس آن روزها، به عنوان تيم دوم – با 12 امتياز، بعد از لخويا 13 امتيازي - از گروهش صعود کرد و راهي مرحله حذفي شد.

در اين مرحله، سرخ‌پوشان حريف الهلال عربستان شدند. بازي رفت در تهران با گل لحظات پاياني مهدي طارمي با نتيجه يک بر صفر به سود پرسپوليس خاتمه يافت تا هواداران اين تيم به صعود از اين مرحله اميدوار شوند اما در بازي برگشت، الهلال در خانه 3 بر صفر پرسپوليس را شکست داد و به مرحله بعدي راه يافت.

اينک، بازيکنان تيم متحول شده و قدرتمند پرسپوليس تنها با هدف انتقام‌گيري از تيم عربستاني به مصاف اين تيم مي‌روند. هرچند بازي در کشور ظاهرا بي‌طرف برگزار مي‌شود و الهلال روي حضور هواداران عماني‌اش حساب مي‌کند، اما پرسپوليس برانکو نشان داده که مي‌تواند از پس کارهاي بزرگ برآيد. اين تيم اکنون با شکست رکوردهاي متعدد در ليگ برتر ايران، با اختلاف امتياز خوبي نسبت به تيم دوم جدول در صدر رده‌بندي ليگ قرار دارد و اميد زيادي دارد که نتايج خوبش را در آسيا هم تکرار کند.

پرسپوليس در آسيا فقط يک قهرماني در مسابقات جام در جام آسيا دارد و چند بار هم تا نيمه‌نهايي جام باشگاه‌هاي آسيا – پيش از به راه افتادن ليگ قهرمانان آسيا به شکل امروزي - راه پيدا کرده است. در عوض الهلال دو بار در سال‌هاي 91 و 2000، قهرمان و سه بار در سال‌هاي 86، 87 و 2014 نايب قهرمان آسيا شده است. اين تيم قهرماني و نايب قهرماني‌هايي هم در جام در جام آسيا و سوپر کاپ رقابت‌هاي آسيايي به دست آورده است.

پرسپوليس چند بازيکن تاثيرگذار و باتجربه دارد؛ سيدجلال حسيني، حسين ماهيني، رامين رضاييان، وحيد اميري، کمال کاميابي‌نيا، علي‌رضا بيرانوند، سروش رفيعي، محسن مسلمان و مهدي طارمي بازيکناني هستند که برانکو روي تجربه آن‌ها در کنار هنر بازيکناني مانند محمد انصاري حساب باز کرده اما در اين بين، هنوز تکليف حضور طارمي در اين بازي حساس مشخص نيست.

در طرف مقابل، الهلال نيز با چند ملي‌پوش از جمله ياسر القحطاني به ديدار پرسپوليس مي‌رود. اين بازيکن در سال 2007 جايزه مرد سال آسيا را از آن خود کرد.

در مجموع بايد گفت، روي کاغذ، ديدار با الهلال سخت‌ترين بازي پرسپوليس در مرحله گروهي است و سرخ‌پوشان با گذشتن از سد اين تيم بخش بزرگي از راه صعود را طي خواهند کرد.

در ديگر ديدار گروه چهارم، از ساعت 18:45 تيم‌هاي الريان قطر و الوحده امارات به مصاف هم مي‌روند.

العين امارات – ذوب‌آهن ايران؛ نبرد با مدعي

اگر قدرت تيم‌هاي حاضر در فصل جديد ليگ قهرمانان آسيا را بسنجيم و با توجه به سابقه آن‌ها بخواهيم تقسيم‌بندي کنيم، بي‌شک و ترديد، ذوب‌آهن در دشوارترين گروه مرحله مقدماتي ليگ قهرمانان آسيا قرار گرفته است. جبر قرعه براي سبزپوشان ايراني اين گونه رقم خورد که با سه تيم از برترين‌هاي قاره هم‌گروه شوند.

اين تيم در نخستين گام بايد در امارات به ديدار العين برود. حريف فرداي ذوب‌آهن، نايب‌قهرمان دوره قبل است و جزو پولدارترين باشگاه‌هاي آسيايي است. ورزشگاه اختصاصي اين تيم جزو زيباترين استاديوم‌هاي آسيا است و قطعا در روز بازي با ذوب‌آهن مملو از هواداران العين خواهد بود. اين تيم قطعا يکي از مدعيان کسب عنوان قهرماني در فصل جديد ليگ قهرمانان آسيا است.

عمر عبدالرحمان، مرد سال فوتبال آسيا در سال 2016 مهم‌ترين بازيکن اماراتي‌ها است و علاوه بر او، ناصر الشمراني عربستاني هم که دو سال قبلش (2014) مرد سال فوتبال آسيا شده بود، در العين بازي مي‌کند. در نقطه مقابل، مجتبي حسيني کم‌تجربه در آسيا، روي بازيکنان با تجربه‌اي چون قاسم حدادي‌فر و مهدي رجب‌زاده حساب مي‌کند.

تيم فوتبال العين با گذشت 19 هفته، 39 گل به ثمر رسانده - تيم دوم ليگ امارات به عنوان گل زده - و 24 گل دريافت کرده و از اين نظر، تيم چهارم از حيث برترين خط دفاع است. ذوب‌آهن هم در ليگ ايران بعد از 22 هفته، با 33 امتياز در رده چهارم قرار دارد.

ديدار العين امارات و ذوب‌آهن ايران امروز ساعت 18:45 و در ورزشگاه خانگي تيم العين به نام هزاع بن زايد برگزار مي‌شود.

در ديگر ديدار گروه سوم نيز از ساعت 20:45 الاهلي عربستان به ديدار بنيادکار ازبکستان مي‌رود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي