جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5509

 ميز خبر 

 آخرين وضعيت پروژه فاز 17 و 18 پارس جنوبي

معاون توسعه سرمايه‌گذاري‌هاي صنعتي ايدرو آخرين وضعيت پروژه فاز 17 و 18 پارس جنوبي را تشريح کرد و از افتتاح آن تا نيمه اول فروردين‌ماه سال 1396 خبر داد.

فرداد دليري در گفت‌وگو با ايسنا، در ارتباط با آخرين وضعيت پروژه فاز 17 و 18 پارس جنوبي، اظهار کرد: فاز 17 و 18 پارس جنوبي در مراحل نهايي پايان کار قرار دارد و به زودي شاهد افتتاح رسمي اين پروژه خواهيم بود. عملا ساخت اين فاز از دو سال قبل به تدريج آغاز و محصولات مختلف اين پروژه به مرور وارد عرصه توليد شد.

وي ادامه داد: ميعانات يا نفت سبک توليدي به همراه گاز به مرور استخراج و صادر و گاز اين پروژه نيز به شبکه سراسري تزريق شده است، چرا که هر کدام از فازهاي مشابه حدود چهار خط توليد شبيه به هم دارند که جداگانه وارد مرحله راه‌اندازي و توليد مي‌شوند.

معاون توسعه سرمايه‌گذاري‌هاي صنعتي سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران با بيان اين‌که هر چهار واحد فاز 17 و 18 پارس جنوبي وارد مرحله‌ توليد شده است، گفت: شيرين‌سازي گاز و جداسازي نفت سبک در اين پروژه انجام مي‌گيرد و توليد ديگري که اين فازها دارند مربوط به گاز مايع است و محصول بعدي آن بتان است که ماده اوليه براي صنايع پتروشيمي‌هاست و همچنين گوگرد آخرين محصول توليد شده محسوب مي‌شود که به عنوان آخرين محصول توليد شده مدنظر قرار گرفته است.

دليري با بيان اينکه به دليل دير آماده شدن دو مخزن آماده‌سازي گازهاي مايع افتتاح پروژه فاز 17 و 18 پارس جنوبي به تاخير افتاد، عنوان کرد: اگر اين دو مخزن زودتر آماده مي‌شد، خيلي قبل از اين مي‌توانستيم پروژه مذکور را افتتاح کنيم. در اين پروژه سازمان نوسازي و گسترش صنايع ايران به عنوان راهبر پروژه و دو عضو که شامل شرکت مهندسي ساختمان صنايع نفت و شرکت مهندسي تاسيسات دريايي بودند، اجراي اين پروژه را برعهده داشتند.

وي ادامه داد: شرکت تاسيسات دريايي ايران بخش دريايي پروژه را عهده‌دار شد که فعاليت آنها عبارت بود از سکوهايي که در دريا روي چاه‌ها نصب مي‌شد و دو خط لوله زيردريايي که گاز را از سر چاه از اعماق خليج فارس به ساحل منتقل مي‌کرد. همچنين در بخش ساحل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران و شرکت مهندسي نفت متولي اجراي پالايشگاه خشکي بودند.

معاون توسعه سرمايه‌گذاري‌هاي صنعتي سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران با تاکيد بر اين‌که ارتباط با کارفرما از طريق اين سازمان در پروژه فاز 17 و 18 پارس جنوبي مدنظر قرار گرفته است، بيان کرد: پروژه مذکور به زودي افتتاح مي‌شود و درآمدهاي خوبي را براي کشور به صورت مستمر ايجاد مي‌کند.

دليري در پاسخ به اين‌که آيا ميزان سرمايه‌گذاري در اين پروژه و نيز حجم آورده آن پس از افتتاح برآورد شده است يا خير، اظهار کرد: بله اين مساله انجام شد، اما قيمت دقيق آن با توجه به تغيير قيمت روزانه نفت و ساير فرآورده‌ها ممکن نيست. چنين پروژه‌هايي پس از يک سال و نيم تا دو سال با بازگشت سرمايه‌گذاري روبه‌رو خواهند بود و با توجه به سودآور بودن بسيار زياد آنها بازگشت منابع خواهند داشت.

وي در ادامه با بيان اين‌که اگر چنين پروژه‌هايي زودتر افتتاح شوند از لحاظ آورده و بازگشت منابع به نفع کشور خواهند بود، عنوان کرد: چنين پروژه‌هايي طي مدت يک تا دو ساله تمام هزينه‌هايي که در خصوص آن انجام شده را باز مي‌گردانند.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه نفت :

شل تنها متقاضي خارجي مطالعه ميدان گازي کيش است

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه نفت (متن) اعلام کرد مطالعه ميدان گازي کيش تاکنون بجز شرکت «شل» متقاضي خارجي ديگري ندارد؛ از اين رو احتمال انجام مذاکره به جاي برگزاري مناقصه براي واگذاري آن وجود دارد.

سيدنورالدين شهنازي زاده در گفت و گو با ايرنا درباره جزييات تفاهم با شرکت انگليسي-هلندي «شل» براي مطالعه ميدان گازي کيش افزود: اين شرکت، تفاهمنامه 6 ماهه اي را با ايران امضا کرده که بيش از 2 ماه از مهلت آن گذشته است. مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه نفت اضافه کرد: بر اساس اين تفاهمنامه، شل بايد در مدت 6 ماه مطالعات خود را تکميل و به شرکت ملي نفت ارايه کند. شهنازي زاده تاکيد کرد اين ميدان گازي بجز شل متقاضي خارجي ديگري ندارد و افزود: برگزاري مناقصه براي اين ميدان، قطعي نيست. شايد براي آن، مذاکره انجام شود. وي يادآوري کرد: البته يک شرکت ايراني نيز براي تامين مالي اجراي طرح توسعه ميدان گازي کيش اعلام آمادگي کرده است.

مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال‌غرب اعلام کرد:

انتقال 4 ميليارد و 700 ميليون ليتر نفت خام به پالايشگاه تبريز

مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال‌غرب گفت: 4 ميليارد و 700 ميليون ليتر نفت خام به پالايشگاه تبريزانتقال داده شده است.

الماس پورزاهدي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: اهداف و استراتژي منطقه شمال‌غرب تأکيد بر نگه‌داري خطوط لوله و متعلقات آن و انتقال نفت خام و فرآورده‌هاي نفتي و ايجاد ارتباطات مطابق با راهبردهاي ستاد مرکزي تهران دارد و مديريت متعهد است که امور محوله را منطبق با قوانين جاري محيط زيست به منظور پيشگيري از آلودگي خاک، آب، هوا و مديريت بهينه انرژي و مقررات جاري ايمني و بهداشت حرفه‌اي براي ايجاد محيطي سالم، ايمن، عاري از بيماري و مصدوميت و با انگيزه براي کارکنان انجام دهد.

اين مسئول ادامه داد: همچنين اين مجموعه تعهد دارد که با رعايت قوانين و مقررات ملي و وزارت نفت و با حفظ کيفيت و کميت محصولات از مبدأ تا مقصد به بالاترين سطح رضايت مشتريان و ساير طرف‌هاي ذي‌نفع دست يابد و باور منطقه بر اين است که حفظ و ارتقاي کيفيت خدمات و ايجاد موقعيت‌هاي سالم براي کارکنان و کاهش اثرات جنبه‌هاي زيست‌محيطي منفي و افزايش اثرات جنبه‌هاي زيست‌محيطي مثبت جز از طريق شناسايي و ارزيابي مداوم قوت‌ها، ضعف‌ها، فرصت‌ها و تهديدها و استفاده موثر کارکنان و به‌کارگيري نظام اقدامات پيشگيرانه و اصلاحي امکان‌پذير نيست.

وي با اشاره به اخذ گواهي‌نامه‌هاي تضمين کيفيت، ايمني بهداشت و زيست‌محيطي، خاطرنشان کرد: با تلاشي که در مجموعه اين منطقه که در حوزه‌هاي IMS و اخذ گواهي‌نامه‌هاي تضمين کيفيت، ايمني بهداشت و زيست‌محيطي انجام گرفته است، اهداف و استراتژي در منطقه به صورت شفاف و روشن مشخص شده با توجه به هزينه‌ها و صرفه‌جويي‌هاي اقتصادي با در نظر گرفتن اولويت مسائل پايداري عمليات و ايمني مد نظر قرار گرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي