جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5511

 مسعود شجاعي:
 نبايد فکر کنيم صعود به جام جهاني راحت است 

 
صحبت از مسعود شجاعي است؛ شايد خاص‌ترين بازيکن تاريخ فوتبال ايران؛ بازيکني که جداي از شاخصه‌هاي فني از لحاظ اخلاقي نيز از معيارهاي ارزشمندي برخوردار است.

مسعود در سالي که گذشت يک بار ديگر به اروپا بازگشت تا خودش از اين رخداد به عنوان يکي از بهترين‌ اتفاقات زندگي‌اش در سال 95 ياد کند. از سوي ديگر تيم ملي فوتبال ايران با حضور اين بازيکن توانمند، سال موفقي را پشت سر گذاشت که البته مسعود شجاعي نيز در اين موفقيت‌ها سهم بسزايي را ايفا کرد.

شجاعي، هافبک ملي‌پوش پانيونيوس يونان کمتر مصاحبه مي‌کند و برخلاف بسياري از بازيکنان امروز به متن کار بيشتر توجه دارد تا حاشيه‌‌ها و شايد همين موضوع باعث شده است تا اين بازيکن حرفه‌اي بتواند سال‌هاي سال دور از وطن و در کشورهاي مختلف اروپايي و بعضاً حاشيه خليج فارس دوام آورده و لژيونر موفقي باشد.

گفتگوي با شجاعي با خبرگزاري فارس را در ادامه مي خوانيد:

- با يک انتخاب دور از انتظار راهي يونان شدي. از اين لحاظ و آن دستاوردهايي که مدنظرت بود رسيدي؟

حقيقت امر اين است که در ابتدا نسبت به انتخاب يونان شک داشتم ولي فکر مي‌کنم انتخابي که در اين کشور داشتم بهتر از اين نمي‌شد و از اين موضوع راضي هستم.

-از همبازي بودن با کريم انصاري‌فرد طي ماه‌هاي گذشته صحبت کن. شما دو نفر در پانيو‌نيوس چقدر به هم کمک کرديد هر چند که کريم از اين تيم جدا شد و حالا مجبوري بدون همبازي ايراني به کار ادامه بدهي.

کريم يک دوست و همبازي فوق‌العاده است و مطمئناً نه فقط به من بلکه با هر بازيکن ايراني ديگر که با او همبازي شود مي‌تواند خيلي کمک کند. خوشحالم از اينکه هر چند کوتاه با هم در يک تيم باشگاهي بوديم و خوشحالتر از اين که روز به روز پيشرفت و بهتر شدن کريم انصاري‌فرد را مي‌بينم.

- براي سال‌هاي بعدي فوتبال هم انتخابت همين تيم يوناني است. آيا قصد بازگشت به ليگ ايران را در سال‌هاي پاياني فوتبالت نداري؟

فعلاً بهترين کاري که مي‌توانم انجام دهم اين است که همه تلاشم را کنم تا به تيم فعلي‌ام کمک کنم تا فصل جاري را با عملکرد فوق‌العاده همانطور که تا الان پيش رفتيم تمام کنيم. از سوي ديگر هيچ عجله‌اي براي انتخاب تيم سال آينده هم ندارم و دوست دارم با تأمل و آسودگي خاطر اين کار را انجام دهم.

- تيم ملي در راه صعود به جام جهاني در حال حاضر کار راحتي دارد و مي‌تواند براي دومين بار پياپي به اين تورنمنت صعود کند. اين تيم در دور رفت رقابت‌هاي انتخابي جام جهاني صدرنشين شد و خيلي‌ها مي‌گويند با توجه به سه بازي خانگي در دور برگشت از حالا صعود ما قطعي است.

اين تفکر دقيقاً همان چيزي است که مي‌تواند ما را از رفتن به جام جهاني بازداشته و دردسرساز شود. اين که خيالمان از صعود راحت باشد و نخواهيم حريفانمان را جدي بگيريم تفکر درستي نيست. من فکر مي‌کنم هيچ چيزي تمام نشده و اتفاقاً کار خيلي سختي در بازي‌هاي آينده داريم. البته که نبايد بحث اعتماد به نفس و خودباوري را با بي‌خيالي اشتباه گرفت، چرا که ما با توجه به توانايي‌ها و جايگاهمان در آسيا فاکتور دوم را صد درصد دارا هستيم.

- حدود 4 سال است که به هيچ تيمي در آسيا نباختيم و در رده‌بندي جهان در سال گذشته تا رتبه بيست و هفتم هم رفتيم. کي‌روش چقدر در اين موفقيت تأثيرگذار بوده است.

مسلماً پايه‌گذار اين اتفاق خوب کي‌روش بوده و مطمئناً چنين موفقيت‌هايي آن هم در دوره‌اي که او مربي تيم ملي بوده نمي‌تواند تصادفي باشد. البته که استعدادهاي خوب و جوانانمان نيز در اين مدت کمک خوبي به تيم ملي کردند.

- البته نبايد فراموش کرد در اين سال‌هاي اخير در ترکيب اصلي تيم ملي کمتر بازي کردي اما همواره يک بازيکن تأثيرگذار بودي و حتي اگر دقايق کوتاهي هم براي تيم ملي بازي کردي توانستي مثمرثمر باشي.

اين نظر لطف شماست اما همانطور که گفتم سعي مي‌کنم که بتوانم بهترين مسعود شجاعي در تمرينات و بازي‌ها باشم. در اين خصوص برخي مواقع شرايط هم در اين تلاش براي بهترين شدن دخيل است که باعث مي‌شود يک روز عالي باشيد و شايد يک روز متوسط و يک روز هم بد.

- دوباره به شرايط تيم ملي برسيم. رقيبان ايران در راه صعود به جام جهاني کدام تيم‌ها هستند؟

فکر مي‌کنم جدي‌ترين رقيبمان کره جنوبي و ازبکستان باشد.

- تا چه زماني قصد داري بازي کني و آيا خداحافظي از ميادين در حوزه باشگاهي و ملي فکر مي‌کني؟

تا زماني که در تيم‌هايي که حضور دارم بتوانم مفيد باشم و مربيان و همبازيانم از عملکردم راضي باشند، بازي خواهم کرد.

- خود تو در اين سال‌ها چقدر با کي‌روش براي گرفتن تصميمت مشورت کرده‌اي؟

در حد رابطه بازيکن و مربي خيلي با هم صميمي هستيم و سعي مي‌کنم که در تصميمات ورزشي‌ام از کي‌روش مشورت بگيرم.

- هرگز دلت مي‌خواست در استقلال يا پرسپوليس بازي کني؟

از همان روزي که فوتبال حرفه‌اي را در رده‌هاي پايه آغاز کردم تمام فکر و ذهنم فوتبال اروپا بود و هميشه خودم را در لباس تيم‌هاي اروپايي فرض مي‌کردم و به همين دليل هم شايد سه سال فقط در ليگ برتر ايران بازي کردم. البته که بازي در اين دو تيم افتخار است و بايد براي جواناني که تازه فوتبال را آغاز کرده‌اند يک رويا باشد و بايد به اندازه‌اي فيلترها زياد باشد که دسترسي به پيراهن اين دو باشگاه پرطرفدار ايراني يک آرزوي سخت ولي دست‌يافتني براي جوانان باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي