جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5515

 يادداشت 

 اهميت چگونه ديدن مسائل!

زهرا كيان‌بخت

هر يك از ما وقتي در زندگي در امتحانات و موقعيتهاي مشابه قرار مي‌گيريم، به گونه‌اي عكس‌العمل نشان مي‌دهيم. واكنش هر كدام از ما در برابر موضوعاتي مثل سرقت از منزلمان و خسارت مالي كه ممكن است در همان روز براي بسياري از افراد ديگر هم در جهان پيش بيايد، متفاوت است.

مي‌شود گفت همه چيز بستگي به اين دارد كه چگونه به مسائل بنگريم و از چه زاويه‌اي به آنها نگاه كنيم! افرادي كه سعي مي‌كنند از زواياي روشن به امور بنگرند، معمولا در تاريكترين وضعيتها و موقعيتها هم، بارقه نوري را پيدا مي‌كنند كه از آن سخن بگويند و افرادي كه همواره از زاويه‌اي تاريك به مسائل نگاه مي‌كنند، حتي در روشن‌ترين امور هم، نقطه تاريك و كوري را براي مطرح كردن، پيدا مي‌كنند. در ادامه، قسمت كوتاهي از كتاب آخرين راز شاد زيستن اثر اندرو متيوس را با هم مي‌خوانيم كه در همين رابطه نوشته شده است؛

«مهم نيست چه اتفاقي رخ خواهد داد. مهم، چگونه ديدن آن است!

طبق افسانه‌اي قديمي، از قرون وسطي، در آن زمان، كيمياگراني بودند كه مس را به طلا تبديل مي‌كردند. اگر بتوانيد اين كار را انجام دهيد، فوق‌العاده است!

من معتقدم همه ما به نوعي بايد كيمياگر باشيم تا به اين وسيله بتوانيم وراي سطوح ظاهري را ببينيم. جدال هر روز ما با زندگي براي تغيير وقايع ناخوشايند و تبديل آنها به رويدادهاي خوب و دلپذير است.

آيا به نظر شما براي جلوگيري از اتفاقات ناخوشايند فقط بايد دعا كنيم؟ نه!

اگر حادثه‌اي ناگوار برايتان پيش آمد، از درون مصيبت، فرصتي به دست آوريد!

شايد بپرسيد اين كار چه فايده‌اي دارد؟

اين كار چندين فايده دارد:

-ياد مي‌گيريم نسبت به آنچه در زندگي به ما داده شده، شكرگزار باشيم.

-با آرامش بيشتري زندگي مي‌كنيم.

-عنان زندگي در دستانمان بوده و بر آن مسلط هستيم و نمي‌گذاريم زندگي بر ما تسلط پيدا كند.

آدم ساده‌لوح مي‌گويد نمي‌خواهم آدم خوش‌بيني باشم.

اين حرف اشتباه است! زماني كه از واكنش نشان دادن درمقابل وحشت و تنفر دست مي‌كشيد قدرت و توانايي به دست مي‌آوريد.

اگر در زندگي به اين مساله اعتقاد داريد كه چيزي در زندگي شما مانند يك فاجعه است، آن چيز در زندگيتان به صورت مستمر باقي خواهد ماند.

تصوركنيد به تازگي طلاق گرفته‌ايد و احساس مي‌كنيد زندگيتان تباه شده است. تا زماني كه اين طور تصور مي‌كنيد، زندگيتان چنين خواهد بود. فرض كنيد در سن پنجاه سالگي از كار بركنار شده‌ايد و تصور مي‌كنيد بهترين روزهاي زندگيتان را از دست داده‌ايد. تا زماني كه اين طور تصور مي‌كنيد، زندگيتان هم چنين باقي خواهد ماند.

من مي‌گويم تا زماني كه طرز فكرتان منفي باشد، براي پيشرفت در زندگيتان كاري نخواهيد كرد. درست است كه براي پيشرفت در زندگي، مسائل ديگري هم وجود دارد كه بايد به آنها توجه كرد اما تا زماني كه فقط فاجعه را مي‌بينيد، مصيبتهاي بسياري به سراغتان مي‌آيد. نامزدتان شما را مايوس مي‌كند. رييس‌تان پيگير كارهاي شما مي‌شود. تصادف مي‌كنيد و صاحبخانه شما را جواب مي‌كند. تمام اينها مسيري است به سمت پايين.

حوادث براساس پيش‌بيني‌هاي شما اتفاق مي‌افتد. به همين دليل سعي كنيد عقايدتان را نسبت به موقعيت‌تان تغيير دهيد. افكار متفاوت، افراد متفاوت و فرصتهاي جديد برايمان به ارمغان مي‌آورد.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي