جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5515

 صالحي اميري:
 تصويب قانون کپي‌رايت در انتظار تصويب مجلس 

 
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت:با تصويب قانون کپي‌رايت در مجلس بسياري از چالش‌هاي ما در اين حوزه مرتفع خواهد شد. قانوني که در دولت آن را مصوب کرده‌ايم و حالا در انتظار تصويب در مجلس است.به گزارش ايسنا، سيدرضا صالحي اميري در مراسم اختتاميه ششمين جشنواره بازي‌هاي رايانه‌اي تهران در سخناني با اشاره به ظرفيت بالاي نسل جوان در ايران تأکيد کرد: ما بايد بيش از هر زمان ديگري نسل جوان را به‌ عنوان سرمايه‌هاي بزرگ اين سرزمين باور کنيم و بپذيريم آينده اين سرزمين متعلق به اين نسل است و جوان مي‌تواند خلاقيت و نشاط اجتماعي ايجاد کند.

وي در ادامه با تأکيد بر رويکرد مطالعات فرهنگي براي پرداختن به بازي‌هاي رايانه‌اي گفت: معتقدم مسئله اصلي ما در صنعت بازي‌هاي امروز ايران، مسئله نسبت هويت و توليد بازي‌هاست. امروز بيش از هر زمان ديگري نياز به احياي هويت اخلاقي، انساني و معرفتي در کشور داريم. امروز بيش از هر زمان ديگري نياز به معرفي اسطوره‌ها و بازخواني تحولات تاريخي اين مرز و بوم داريم. در دنياي امروز زبان انتقال مفاهيم فرهنگي دستخوش تعييراتي شده و يکي از اين ابزارها و زبان‌ها بازي است. شما جايگاه امروز بازي فوتبال را در دنيا ببينيد. بازي ديگر صرفا يک اوقات فراغت نيست بلکه بستري براي تعاملات اقتصادي و سياسي است و بسياري از پيام‌ها امروز از طريق بازي به دنيا مخابره مي‌شود.

وي افزود: ما داراي تمدني بزرگ در تاريخ هستيم. اين سرزمين تبار تاريخي عظيم با سرمايه‌هاي بزرگ فرهنگي داشته است. امروز مي‌توانيد هزاران سوژه از اين گنجينه براي بازي‌سازي داشته باشيد اما نکته مهم حمايت از اين ظرفيت است تا بتواند زمينه‌ساز حرکت‌هاي بزرگ بعدي باشد. بر اين باورم بازي رايانه‌اي در ايران در آغاز يک جهش بزرگ قرار دارد و در آينده مي‌تواند نويدبخش اتفاقات خوب و بزرگي باشد. امروز در دنيا و در حوزه صنعت فرهنگ جهان گردش مالي بزرگي داريم که ايران سهم قابل توجهي از اين بازار دارد.وي با اشاره به برخي اطلاعات آماري درباره وضعيت صنعت گيم در ايران تأکيد کرد: مبناي سياست‌گذاري ما در وزارت ارشاد تقويت توليدکنندگان ايراني و حمايت قانوني و مالي از بازي‌سازان داخلي است. امروز در کشور 23 ميليون نفر درگير بازي‌ها هستند و از اين منظر 2 هزار متخصص در قالب 100 شرکت در کشور فعال هستند. بر اساس همين ظرفيت است که ما بايد نگاه به آينده داشته باشيم و علاوه‌ بر بازار داخلي نيم‌نگاهي به بازار جهاني هم داشته باشيم. امروز در داخل نيازمند حمايت دستگاه‌هاي ديگر براي کمک به حوزه بازي‌هاي رايانه‌اي هستيم و بايد اين مهم را در چارچوب صنايع فرهنگي کشور تعريف کنيم.

صالحي اميري به نسبت بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي با وزارت ارشاد هم اشاره کرد و گفت: بنياد ملي بازي‌ها مي‌تواند از انبوه ظرفيت‌هاي موجود در زيرمجموعه‌هاي وزارت ارشاد استفاده کند. شما مي‌توانيد از اين ظرفيت براي توسعه اين حوزه استفاده کنيد. با تصويب قانون کپي‌رايت در مجلس بسياري از چالش‌هاي ما در اين حوزه مرتفع خواهد شد. قانوني که در دولت آن را مصوب کرده‌ايم و حالا در انتظار تصويب در مجلس است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي