جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518

 ظريف:
 اميدواريم ترکيه نگاه جدي‌تري به مسائل منطقه‌ داشته باشد 

 
وزير امور خارجه کشورمان گفت: با توجه به تاکيداتي که در حوزه سياست خارجي مبني بر همه جانبه گرايي داشته ايم ، در سفرهاي خارجي همواره مد نظر داشته ايم که کشورهاي همسايه مسلمان و همسو با کشورمان، مدنظر قرار گيرند.به گزارش ايسنا، محمد جواد ظريف در حاشيه جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: وزارت خارجه سال پرکاري را داشت و من 57 سفر خارجي داشتم که بيشتر به کشورهاي آسيايي، آفريقايي و آمريکاي لاتين بود و بيش از 84 هيئت سياسي و تعداد زيادي هم هيئت اقتصادي به ايران آمدند.وي در ادامه افزود: اجراي برجام مهمترين مسئله سياست خارجي ما بود. ما براي اجراي دقيق برجام وقت زيادي را صرف کرديم، چون بد عهدي آمريکا براي ما قابل پيش‌بيني بود.

وزير امور خارجه کشورمان با اشاره به اينکه براي اجراي برجام به آمريکا فشار آورده‌ايم، تصريح کرد: مثلاً 9 ماه طول کشيد تا آمريکا را مجبور کرديم دستور فروش هواپيما را صادر کند. همين زمان هم براي حل مشکل بيمه صرف شد. در حوزه نفت هم نه تنها سهم خود را گرفتيم بلکه قيمت نفت را هم حفظ کرديم و اکنون 2 ميليون و 800 هزار بشکه به قيمت بالاي 50 دلار مي‌فروشيم.وي با اشاره به سياست منطقه‌اي ايران نيز گفت:‌ در بحث سوريه تلاش‌هاي زيادي انجام گرفت و اکنون ايران به عنوان يکي از سه پايه اصلي راه‌حل سوريه در نظر گرفته مي‌شود و ديگران از ما مي‌خواهند در مذاکرات شرکت کنيم.

ظريف در همين راستا افزود: مهمترين اولويت ما روابط با همسايگان است. به دليل سياست‌هاي رژيم سعودي نتوانستيم خيلي موفق باشيم. ما دنبال ارتباط سازنده با همه همسايگان خود از جمله عربستان هستيم که به دليل سياست‌هاي تنش‌زاي عربستان در اين حوزه توفيق کمتري داشته البته بعد از سفر رئيس جمهور به عمان، کويت و سفر من به قطر ان‌شاءالله زمينه‌اي براي ايجاد ارتباط فراهم مي‌شود و با تلاش‌هاي سازمان حج و زيارت شايد امسال بتوانيم حج را برگزار کنيم.ظريف در پاسخ به پرسشي درباره رابطه ايران و ترکيه افزود: رابطه ما با همسايگانمان بر اساس تفاهم و احساس همسايگي است که خويشتنداري بخش مهمي از روابط همسايگي محسوب مي‌شود. اميدواريم دوستان و برادران ما در ترکيه نگاه جدي‌تري به مسائل منطقه‌اي داشته باشند. روابط ما با ترکيه در زمينه سياسي، اقتصادي و احتماعي بسيار خوب است که البته برخي مشکلات هم وجود دارد که بايد به تدريج با رفتار ترکيه حل شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي