جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518

 يادداشت 

 قوانين ذهني و برهم‌خوردن تمركز

زهرا كيان‌بخت

هرچه براي خودمان و جهان اطرافمان قوانين و بايد و نبايدهاي ذهني كمتري وضع كنيم، به همان نسبت، با آن منعطف‌تر برخورد خواهيم كرد. انعطاف‌پذير بودن چه فايده‌اي دارد؟ فايده‌اش اين است كه از به وجود آمدن اصطكاك‌ و پيدا كردن مشكل با وقايع ريز و درشت جلوگيري مي‌كند و اجازه مي‌دهد با ذهني آرام و خالي از تنش، وقتمان را صرف اهداف و علايق‌مان كنيم.

گاهي ما آن قدر اين قوانين ذهني را براي خود و ديگران تكرار كرده‌ايم كه تصور مي‌كنيم اموري ثابت و خلل‌ناپذيرند. مواردي مثل اينكه: هر وقت مطالعه مي‌كنم، «بايد» همه جا ساكت و آرام باشد.

وقتي سوار تاكسي مي‌شوم راننده «بايد» انصاف را رعايت كند.

وقتي به ديگري احترام مي‌گذارم، او هم «بايد» همين كار را كند. و...

اين موارد آن قدر در زندگي ما شبيه و نظير دارند كه اگردر هر زمينه‌اي سعي كنيم بنشينيم و بايد و نبايدهاي ذهني‌مان را يادداشت كنيم، احتمالا ليست بلندبالايي از آنها خواهيم داشت!

طبيعي است كه ما ترجيح مي‌دهيم برخي موارد به گونه ديگري باشند. اما وقتي بر روي يك مساله پافشاري مي‌كنيم كه حتما به همان شكل و صورتي باشد كه ما انتظار داريم، درنتيجه، كمترين خللي در آن مي‌تواند ما را دچار تنش و عصبي كند. تنشي كه در مرحله اول، آرامش خاطر و تمركز را از ما مي‌ربايد و نمي‌گذارد بي‌دغدغه و آرام‌تر به مسائل و موضوعات مهمتر فكر كنيم.

در ادامه، بخشهايي از كتاب آخرين راز شاد زيستن اثر اندرو متيوس را با هم مي‌خوانيم كه در همين ارتباط نوشته شده است؛

«عقايد شما تعيين‌كننده كيفيت زندگي شماست!

براي مثال: شما اعتقاد داريد پدران بايد از فرزندان خود تعريف كنند. آنها را مورد تشويق قرار دهند و براي آنها هديه بخرند و اگر پدر شما اين كار را نكرد، شما ناراحت مي‌شويد.

درنهايت هم تصميم مي‌گيريد افكار پدرتان را تغيير دهيد! اكثر ما فكر نمي‌كنيم شايد راه‌حل ديگري هم وجود داشته باشد؛ آيا بهتر نيست به جاي تغيير افكار پدرمان، باورهاي خودمان را تغيير دهيم؟

شما مي‌گوييد: آدمها اين چيزها را قبول ندارند؟ نه! بعضي از مردم باور ندارند، ولي آنها از اين بابت راضي هستند. خيلي‌ها هرگز توقع ديدن يك رفتار خاص از ديگران را ندارند. درنتيجه آنها از آرامش خيال بيشتري برخوردارند.

براي تغيير ديدگاهها لازم نيست افزايش قدرت اراده، اعتماد به نفس، و حتي جراحي مغز انجام دهيم، تنها چيزي كه لازم است شهامت انديشيدن به راههاي تازه است. دفعه بعد كه دچار ناراحتي شديد اين را به ياد آوريد كه هيچكس نمي‌تواند به اندازه عقايدتان باعث عصبانيت شما شود.

هر فكري كه باعث ناراحتي و درد و رنج شما مي‌شود، زاييده‌ افكارتان است. پس لازم است فكر خودتان را تغيير دهيد.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي