جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518

 عجيب و جالب 

 ساخت چسب ضد آ ب با استفاده از نوعي ماهي

محققان دانشگاه «پردو» موفق شدند با تکنيک خاصي، چسبي بسازند که مانند ماهيچه‌هاي ماهي صخره‌اي، زير آب عملکردي فوق‌العاده دارد.

به گزارش آنا به‌ نقل از ACS، انواع زيادي از چسب‌ها در بازار ابزار آلات وجود دارند که اغلب آنها پليمري هستند و ميزان چسبندگي‌شان متفاوت است اما وقتي صحبت از چسبيدن زير آب مي‌شود، هيچ چسبي براي انجام کار وجود ندارد. حتي بهترين چسب‌هاي پليمري نيز در حضور آب، شروع به واکنش با آن مي‌کند و از چسبيدن غافل مي‌شوند.

محققان دانشگاه پردو، طي يک پروژه تحقيقاتي توانستند پروتئين‌هاي چسبنده موجود در بازوهاي ماهي صخره را استخراج کنند. اين شکارچي درياها، ضمن چسبيدن به صخره‌هاي سنگي، با بازوهاي چسبنده خود به جمع‌آوري غذا مي‌پردازد. دانشمندان پس از استخراج اين پروتئين، از آن براي ساخت نوعي چسب پليمري استفاده کردند که نتيجه آن شگفتي‌ساز شد.

در کمال تعجب آنها ديدند که چسب به‌دست آمده 17 بار قدرتمندتر از خود ماهي صخره است و مي‌تواند هرچيزي را در محيط آبي، بچسباند.

اين تحقيق که با سرمايه‌گذاري نيروي دريايي ارتش آمريکا انجام مي‌شود، اکنون وارد مرحله آزمايش‌هاي بعدي و ساخت ترکيبي با ثبات شده است. اگرچه بعيد به‌ نظر مي‌رسد که اين چسب به‌زودي آماده استفاده باشد، اما اين نخستين باري‌ است که چسبي قدرتمند براي استفاده زير آب ساخته شده است.

کاربردهاي گسترده‌اي که چسب براي کارهاي نظامي و صنعتي خواهد داشت، از آن يک محصول پرطرفدار و مهم مي‌سازد که از صنايع نفت و گاز گرفته تا ماهيگيري، در همه درياها کارآمد است و مهم‌تر از همه اينکه بر بنياني زيستي ساخته شده است و آلودگي تازه‌اي به دريا نمي‌افزايد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي