جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518

 آيا مي دانيد؟ 

 نوحسگري که رطوبت پوست را مشخص مي‌کند

پژوهشگران با استفاده از نانوسيم نقره موفق به ساخت حسگري شدند که مقدار هيدراته شدن پوست بدن را مشخص مي‌کند. اين کار براي آتش‌نشان‌ها، ورزشکاران و سربازان از اهميت زيادي برخوردار است.

به گزارش آنا به نقل از ستاد ويژه توسعه نانو، محققان دانشگاه کاروليناي شمالي موفق به ارائه حسگري شدند که مي‌تواند مقدار هيدراته شدن پوست انسان را مشخص کند. از اين فناوري براي تعيين خشکي پوست براي برخي افراد که منجر به مشکلاتي براي آنها مي‌شود، مي‌توان استفاده کرد.

اين حسگر وزن کمي دارد، انعطاف‌پذير و داراي قابليت ارتجاعي است. اين حسگر را مي‌توان با ادوات مختلف ترکيب و سپس روي بدن نصب کرد. جان موث، از محققان اين پروژه مي‌گويد: «تعيين کمي هيدراته شدن آب بدن کاري دشوار است، چيزي که براي برخي افراد نظير سربازان، ورزشکاران يا آتش‌نشان‌ها بسيار حياتي است. اين افراد که در معرض دماي بالا هستند، ممکن است دچار خشکي در سطح پوست شوند».

يونگ ژو، از محققان اين پروژه، مي‌گويد: «ما فناوري‌اي ارائه کرديم که به ما اجازه مي‌دهد تا سطح هيدراته شدن پوست را براي هر فرد مشخص کنيم. اين کار به صورت درجا انجام مي‌شود. حسگري که ما ساختيم براي مراقبت از پوست استفاده مي‌شود به طوري که ايمني و سلامت کاربر در محيط‌هاي خاص را تضمين مي‌کند».اين حسگر از دو الکترود از جنس کامپوزيت‌هاي پليمري الاستيک تشکيل شده است که در آن از نانوسيم‌هاي نقره استفاده شده است. اين الکترودها، خواص الکتريکي پوست را رصد مي‌کنند. خواص الکتريکي پوست به صورت قابل پيش‌بيني و متناسب با ميزان هيدراته شدن، تغيير مي‌کند. بنابراين از الکترودها مي‌توان براي تعيين اين پارامتر استفاده کرد.اين گروه تحقيقاتي، اين حسگر را روي پوست مصنوعي که از سطوح هيدراته متفاوتي برخوردار بود مورد آزمايش قرار دادند و دريافتند که نتايج اين حسگر تحت تاثير رطوبت محيط نيست.محققان اين حسگر را در دو سامانه قابل پوشيدن مورد آزمايش قرار دادند به طوري که در يک ساعت مچي و يک چسب بدن اين حسگر قرار داده شد. هر دو ابزار اطلاعات مربوط به پوست را با موفقيت ارائه کردند. يکي از مزيت‌هاي اين فناوري، قيمت پايين آن است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي