جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518

 چند سردرد که کمتر با آن ها آشنا هستيم 

 اکثر افراد با سردرد خوشه اي،سردرد عصبي و آن دسته سردردها که بخاطر فشار بر روي چشم بروز ميکنند آشنا هستند.سردردهاي ميگرني،کافئيني و سينوسي از شناخته شده ترين سردردها هستند که کمتر کسي در خصوص آن ها اطلاعات ندارد.قطعاً هر فردي در زندگي اش با يکي از سردردهاي گفته شده روبرو خواهد شد.

امروزه بسياري از افراد دچار سردرد هستند و علتشان نيز معمولا يکي از مواردي است که بالا اشاره شد. در اين ميان قسمت کوچکي از افراد نيز وجود دارد که درگير انواع غير عادي سردرد هستند. دکتر مارک گرين، مدير بخش سردرد و طب درد در دانشکده پزشکي کوه سينا در نيويورک مي گويد: صدها نوع سردرد وجود دارد. براي جدا کردن سردرد ها پزشک معمولا از بيمار مي خواهد سابقه سردرد ها و علائمي که احساس مي کند را با جزئيات برايش شرح دهد، همچنين از بيمار خواسته مي شود بگويد چه زماني و هر چند وقت يکبار سردرد را تجربه مي کند. هر کدام از انواع سردرد سابقه متمايز خود را دارد و اين سابقه مشخص مي کند چه نوع آزمايش هايي براي تشخيص علتش بايد گرفته شود. بيمار هرچقدر بتواند بيشتر راجع به ويژگي ها و جزئيات سردرد به پزشک اطلاعات دهد امکان ارزيابي درست نيز افزايش پيدا مي کند.در اينجا مي خواهيم سردرد هاي کمتر شناخته شده اي که بايد از آنها آگاه باشيد را به شما معرفي کنيم :

سردرد هاي فشاري

اين سردردها در دقيقه و به علت يک فعاليت بدني شديد رخ مي دهند از جمله ورزش، نزديکي، عطسه، خنديدن و يا حتي اجابت مزاج. به دليل فشاري که در طول بيشتر اين فعاليت ها تحمل مي کنيد، فشار مايع نخاعي در سر به مرور افزايش پيدامي کند. اين فشار منجر به درد مي شود که خوشبختانه در بيشتر مواقع دليلي براي نگراني ندارد و بعد از گذشت چند دقيقه خودش از بين مي رود ( البته اگر روز خوش شانسي تان نباشد ممکن است بيش از نيم ساعت طول بکشد ).

در موارد نادر ممکن است مشکل يک رگ خوني باشد که منجر به اين درد شده است. بنابراين اگر بعد از يک فعاليت شديد مانند ورزش کردن دردي فوق العاده قوي به سراغتان آمد بهتر است به پزشک مراجعه کنيد.

سردرد فشار خون بالا

درست همانطور که نامش مي گويد اين نوع سردرد دليلش فشار خون است اما فشار خون معمولي مقصر نيست. اين نوع سردرد به دليل فشار بسيار بسيار بالاي خون رخ مي دهد. وقتي فشار خون خيلي بالا مي رود، فشار روي مغز نيز افزايش پيدا مي کند. رگ هاي خوني ممکن است جريان خون به مغز را محدود کنند. سردرد ناشي از فشار خون بالا درد خاصي دارد مانند دردي که از بستن دستمال سر حس مي کنيد، يعني روي نقاطي خاص وارد مي شود. اين نوع سردرد صبح ها بدتر مي شود و در طول روز بهبود پيدا مي کند. براي کاهش درد بسيار مهم است که فشار خون را تحت کنترل داشته
باشيد.

آرتريت سلول ژانت

علت اين سردرد خسته کننده، سوزاننده يا تير کشنده همچنان نامعلوم است اما اين شرايط بسيار جدي است. اين را مي دانيم که آرتريت سلول ژانت به التهاب ربط پيدا مي کند و تقريبا هميشه در افراد بالاي 60 سال ديده مي شود که هميشه هنگام جويدن با اين نوع سردرد در اطراف گوش ها احساس درد مي کنند. حدود يک سوم افرادي که مشکل آرتريت سلول ژانت دارند نابينا مي شوند بنابراين تشخيص اين نوع سردرد بسيار اورژانسي است. پزشک ها براي درمان به سرعت از استروئيد ها کمک مي گيرند تا جلوي نابينا شدن را بگيرند و تا حدود زيادي درد را کنترل کنند.

نورالژي عصب سه قلو

هرچقدر سنتان بيشتر شود، احتمال اينکه اين درد در ناحيه اطراف سر و فک افزايش پيدا کند بيشتر مي شود. درد نورالژي عصب سه قلو بسيار تيز است ، درست مانند شوک الکتريکي و با کارهايي مانند لمس صورت يا مسواک زدن تحريک مي شود. افرادي که از اين سردرد رنج مي برند ممکن است در طول روز چندين شوک را تجربه کنند.

احتمالا علت اين درد فشار آوردن يک شريان روي يکي از عصب ها است. شل کردن عضلات ممکن است کمک کند اما اگر بيماري که چنين دردي دارد سنش کمتر از 55 سال بود ممکن است علت بيماري عصبي مانند MS نيز باشد.

منبع : انتخاب


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي