جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518

 خصوصي‌سازي مشکوک پالايشگاه نفت کرمانشاه 

 
عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، از روند مشکوک و پرابهام در واگذاري پالايشگاه نفت کرمانشاه به بخش خصوصي توسط دولت خبر داد. به گزارش مهر ، احمد صفري با اشاره به موضوع واگذاري پالايشگاه‌هاي استان کرمانشاه به بخش خصوصي و مشکوک بودن روند واگذاري، اظهار داشت: ابهامات بسياري در روند واگذاري اين پالايشگاه‌ها وجود دارد؛ از جمله اينکه کارشناساني که از تهران براي ارزيابي ارزش اين پالايشگاه‌ها به کرمانشاه رفته‌اند، بايد الفباي تخصصي اين مسئله را مي‌دانستند.

وي افزود: به عنوان مثال، انبار پالايشگاه که 13 هزار قلم جنس دارد، توسط اين کارشناسان 500 تا تک تومن ارزشگذاري شده است! در حالي که اين اقلام را کارشناسان فني بايد قيمتگذاري کنند و يا يکسري مواد اوليه در انبارها بوده است که اصلاً ورود نکرده‌اند که آنها را بررسي کنند.

عضو کميسيون انرژي مجلس تصريح کرد: اگر قرار باشد کار کارشناسي و قيمتگذاري واقعي صورت بگيرد و بيت‌المال به تاراج نرود، حداقل يک هفته زمان لازم است؛ در حالي که کل روند قيمتگذاري توسط سه الي چهار کارشناس و در عرض سه ساعت صورت گرفته است. صفري گفت: تأکيد ما اين بوده است که حداقل دو نفر از کارشناسان رسمي دادگستري استان کرمانشاه که زير و بم املاک اين استان را مي‌دانند و مورد تائيد نظام هم هستند، اين کار را انجام مي‌دادند اما متأسفانه اين‌طور نشد و اين سؤال وجود دارد که چطور پالايشگاهي که در سال 93 حدود 1100 ميليارد تومان قيمت پايه داشته است، در سال 95 حدود 179 ميليارد تومان قيمت پايه براي آن مي‌گذارند!؟

وي خاطرنشان کرد: ما از آقايان روحاني و آملي‌لاريجاني و قاضي سراج رئيس سازمان بازرسي کل کشور درخواست کمک کرده‌ايم و به وزارت اطلاعات و آقاي لاريجاني رئيس مجلس نيز رونوشت زده‌ايم و موضوع به تحقيق و تفحص کشيده است.

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اظهارات چندي قبل وزير اقتصاد که نمايندگان منتقد اين واگذاري را به کسب اطلاع از قانون توصيه کرده بود، گفت: ما هيچ وقت نگفتيم که اين تأسيسات را به چه کسي واگذار بکنيد و به چه کسي واگذار نکنيد؛ حرف ما اين است که اصل واگذاري، محل اشکال است.

صفري در توضيح اين مسئله افزود: پالايشگاه نفت کرمانشاه بعد از پالايشگاه آبادان، دومين پالايشگاه بزرگ کشور است؛ چرا پالايشگاه آبادان با 2700 ميليارد تومان زيان‌دهي، دوباره به بخش دولتي واگذار مي‌شود اما درباره پالايشگاه کرمانشاه حدود 500 ميليارد تومان زيان‌دهي اعلام شده و به اين بهانه مي‌خواهند آن را خصوصي کنند؟

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: چطور اين پالايشگاه از سال 91 تا 93 سودده بوده ولي بعد از آن يکباره زيان‌ده تشخيص داده شده است؟

وي يادآور شد: مصوبه اي به تاريخ 20 مهر 1390 و سفر مقام معظم رهبري به کرمانشاه داريم که در ان آمده، وقتي پالايشگاه نفت آناهيتا به بهره برداري رسيد، پالايشگاه کرمانشاه به پالايشگاه آناهيتا منتقل شود؛ اينها با اين واگذاري، مصوبه سفر رهبري را هم زير سوال برده اند.

با انتقاد از پاسکاري نمايندگان بين وزارت نفت، وزارت اقتصاد و سازمان خصوصي‌سازي و عدم پاسخگويي از سوي دولت به آنها، اظهار داشت: متأسفانه اين‌طور برداشت مي‌شود که در پايان دولت يازدهم، دولتمردان چيزي براي عرضه به مردم ندارند و در عوض آن، به دنبال تاراج بيت‌المال براي هزينه‌هاي تبليغات هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي