جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518

 عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس:
 اگر برجام نبود حداکثر فروش نفت به جاي 2.5 ميليون بشکه در روز 300 هزار بشکه بود 

 
فلاحت پيشه اظهار کرد: اگر تصميم استراتژيک برجام به درستي گرفته نمي‌شد اکنون حداکثر فروش نفت چيزي بيش از 300 هزار بشکه بود. اما امروز بيش از 2.5 ميليون بشکه نفت از کشور صادر مي‌شود و بسياري از تنگناهاي تحريم برداشت شد.به گزارش ايسنا، نماينده دالاهو طي نطق ميان دستور خود در جلسه علني مجلس، اظهار کرد: شرايط امروز منطقه شباهت زيادي به طرح خاورميانه بزرگ دارد. در آن زمان مکر دشمنان و رقباي منطقه‌اي از خارج از کشور و برخي موضع‌گيري‌ها و سخنراني‌هاي افراطي از داخل زمينه را براي ايران هراسي فراهم نمود و امروز نبايد اجازه بدهيم شرايط مشابهي شکل گيرد.

وي افزود: همان دشمنان و رقبا البته با قدرت کمتر به دنبال ايران هراسي هستند و روي کار آمدن ترامپ آنها را اميدوار ساخته و بر اساس ادله موجود برخي از آمريکايي‌ها براي انجام تحريکات نظامي عليه ايران از لابي نفت و صهيون پول دريافت مي‌کنند و نبايد به آنها زمينه موفق را بدهيم.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تصريح کرد: تا ارديبهشت ماه وضعيت برجام از سوي آمريکايي‌ها مشخص خواهد شد و اگر ترامپ تحريم‌ها را تمديد کند از توافق بين‌المللي خارج شده است و در شرايط فعلي برجام باعث شده است دعواي کاذب ولي پرهزينه جهاني عليه ايران و دعواي ايران و آمريکا محدود شد.

وي ادامه داد: کياست اسلامي نبايد اجازه دهد ما در ميدان دشمنان سرخورده و شکست خورده بازي کنيم. کشورهايي که ايران هراسي را به ما تحميل کرده‌اند در طول 11 سال تحريم ظالمانه بيشترين بهره را از واسطه‌گري تحريم بردند و جاي تأسف است که در طول اين سال‌ها آنها همکاراني نيز از ميان ايرانيان پيدا کردند که از رانت تحريم برخوردار بودند.فلاحت پيشه با اشاره به نقش مجلس براي تحقيق و تفحص از رانت‌خواران تحريم، گفت: يکي از بزرگترين کارهايي که اين مجلس مي‌تواند انجام دهد تحقيق و تفحص از رانت‌خواران تحريم است و شايد اين کار بخشي از منافع ملي تاراج شده را باز گرداند و حداقل از آينده مشابه جلوگيري کند.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به اولويت‌هاي امروز سياست خارجي در کشور گفت: در عرصه منطقه‌اي سياست خارجي و اقتصاد سياسي دولت نيازمند عزم و برنامه جدي‌تر است و تحت هر شرايطي نبايد تنش‌زدايي با همسايگان از دستور کار خارج شود. البته برخي از آنها در طول ايام دچار اشتباهات استراتژيک شدند و به ايران و مسلمانان ظلم کردند ولي لازمه راهبردي سياست اين است که نبايد از شکست همسايگان خوشحال شويم.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ادامه داد: در طول چند سال گذشته مبادلات تجاري ايران و عراق بيش از مجموع مبادلات ايران با 28 کشور اروپايي بوده و در شرايطي که با افتخار به امنيت خوداتکا دست يافته‌ايم.بايد براي از بين بردن ناامني ذهني همسايگان و حتي رقباي منطقه‌اي خود ديپلماسي مبتني بر پايمردي را در پيش گيريم.فلاحت پيشه در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به نحوه برخورد با داعش در منطقه گفت: قبل از اينکه پديده تازه‌اي مثل داعش در منطقه ظهور کند بايد خلأهاي ارزي و سياسي منطقه را با برنامه‌هاي تجاري و اقتصادي پر کرد و ايران، عراق و سوريه مي‌تواند طرح متوقف شده پيوند تجاري سه کشور از طريق راه آهن تهران- بغداد- لاذقيه را در دستور کار قرار دهند.

وي در پايان با بيان اينکه مجلس نبايد اجازه دهد منافع ملي قرباني بازي‌هاي سياسي شود، تأکيد کرد: اين يک وظيفه قطعي است که بر عهده مجلس است و بايد با ايجاد يک رويکرد مثبت و کلان‌نگري و فعال‌سازي ديپلماسي پارلماني ريل‌گذاري لازم براي حرکت سريع‌تر قطار سياست خارجي و اقتصادي کشور بعد از برجام فراهم شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي