جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518

 معادلات انرژي 

 نماينده تجاري روسيه ؛

صادرات «کالا در برابر نفت»روسيه به ايران به 45ميليارد دلار مي‌رسد

نماينده تجاري روسيه در ايران گفت: حجم کالاهايي که روسيه به ايران تحت عنوان قرارداد «نفت در برابر کالا» تحويل خواهد داد به 45 ميليارد دلار در سال خواهد رسيد.

به گزارش مهر به نقل از پايگاه خبري اسپوتنيک، «آندري لوگانسکي» تصريح کرد: تمام هزينه کالاهايي که در قالب اين برنامه به ايران تحويل داده مي شود مي تواند در حال حاضر سالانه 45 ميليارد دلار باشد.

وي ادامه داد: در راستاي اجراي اين برنامه، قيد شده که 50 درصد پرداخت بصورت نقدي و 50 درصد پرداخت در قالب دريافت نفت ايران به ازاي مبادله کالا است.

وي خاطر نشان کرد که 50 درصد از اقلامي که از روسيه به ايران تحويل داده مي شود مربوط به کاميون هاي سنگين و ملزومات راه آهن، اتوبوس و نيز در حوزه صنعت هوايي يعني تجهيز فرودگاه هاي کوچک و هواپيماهاي آن است.

در همين حال «الکساندر نواک» چندي پيش اعلام کرد که ميزان تحويل نفت از ايران تحت قرار داد «نفت در برابر کالا» به 5 ميليون تن در سال خواهد رسيد.

جزييات آغاز توليد از ميدان نفتي آذر

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه نفت، جزييات آغاز توليد زودهنگام از ميدان نفتي مشترک آذر در شهرستان مهران را تشريح کرد و گفت: شروع توليد با 15 هزار بشکه نفت در روز خواهد بود.

به گزارش مهر، سيد نورالدين شهنازي زاده در آغاز به کار توليد نفت در ميدان نفتي آذر گفت: طرح توليد زودهنگام از ميدان نفتي آذر با ظرفيت 15 هزار بشکه در روز آغاز شده است.

وي بيان داشت: ظرفيت اين ميدان نفتي دو ميليارد و 44 ميليون بشکه نفت است که طبق يافته هاي جديد به بيش از چهار ميليارد بشکه نفت رسيده است.

شهنازي زاده با اشاره به اينکه 19 حلقه چاه در اين ميدان نفتي حفر شده است، گفت: اين ميدان با ظرفيت 15 هزار بشکه در روز آغاز به کار کرده و تا خردادماه به 30 هزار بشکه و تا پايان سال آينده به 65 هزار بشکه در روز مي رسد.

وي عنوان کرد: براي اين ميدان نفتي بيش از 129 کيلومتر خطوط لوله ايجاد شده است.

وي کل سرمايه گذاري شده براي اين طرح را يک ميليارد و 234 ميليون يورو عنوان کرد و افزود: اين ميدان نفتي 71 ميليون مترمکعب گاز همراه خود دارد.

با حضور بيژن نامدار زنگه وزير نفت روز گذشته، بهره برداري از فاز اول برداشت نفت از ميادين مشترک نفتي آذر آغاز شد.

عمليات اجرايي اين طرح از اسفند 1390 آغاز شد که گفته مي شود فاز دوم آن نيز در پايان سال 97 به بهره برداري برسد.

اين ميدان نفتي از ميادين بلوک اناران استان ايلام در 25 کيلومتري شهر مهران قرار دارد و با کشور عراق مشترک است.

توافق نفتي ايران و عراق براي توسعه ميادين مشترک

وزير نفت با اشاره به اين که توسعه مشترک يک ميدان نفتي با کشور همسايه براي اولين بار در ايران اتفاق افتاده است، گفت: بر اساس توافق حاصله بين ايران و عراق سهم نفت دو کشور مشخص مي‌شود و هر يک از طرفين در صورت تمايل مي‌تواند سهم خود را به ديگري بفروشد و يا بخرد.

بيژن نامدار زنگنه، وزير نفت در گفت‌وگو با ايلنا، درباره موضوع تفاهمنامه وزراي نفت ايران و عراق بر سر ميادين مشترک اظهار داشت: ما در خصوص توليد در دو ميدان نفت شهر و يک ميدان ديگر در خوزستان مذاکره کرديم که به طور مشترک توسعه داده شود. يعني يک طرح توسعه و يک پيمانکار داشته باشد. وي با اشاره به اينکه اين طرح توسعه مشترک براي اولين بار در ايران اتفاق افتاده است، افزود: بر اساس اين تفاهمنامه هر کشوري مجبور نيست که به طور جداگانه چاه، تاسيسات و يا واحد بهره برداري احداث کند.زنگنه تصريح کرد: در ميادين کوچک بايد دو تا سه چاه احداث شود و يک واحد بهره برداري کوچک نيز نياز دارد. بر اين اساس نيازي نيست که هر کشوري به صورت جداگانه چاه، واحد بهره برداري و يا خط لوله احداث کند.وي تاکيد کرد: سهم نفت دو کشور نيز توافق مي شود و هر يک از طرفين در صورت تمايل مي‌تواند سهم نفت خود را به ديگري بفروشد و يا بخرد. وزير نفت يادآور شد: در اين طرح شرکت‌ها کار را انجام مي دهند و به آن معنا نسيت که دولت‌ها پروژه را اجرا مي کند و اگر بخواهيم اين کار را بکنيم بايد ببينيم که اجازه قانوني به ما داده مي شود يا خير.

وي در ادامه از احتمال سپردن توسعه آذر 2 به شرکت اويک خبر داد و افزود: اين شرکت بايد توانايي خود را اعلام کرده و شرکاي خود را معرفي کند و اگر قابل قبول بود کار را با اين شرکت ادامه مي دهيم.

مقام عالي وزارت نفت خاطرنشان کرد: فاز 2 آذر در قالب بيع متقابل توسعه پيدا مي‌کند اما اين که در قالب قراردادهاي جديد نفتي باشد يا خير در حال بررسي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي