جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518

 از تاثير گرد و خاک بر سلامت چشم تا کودکاني که امکان تهيه عينک ندارند 

 
مدير برنامه پيشگيري از نابينايي وزارت بهداشت اعلام کرد: بسياري از کودکان استان سيستان و بلوچستان وقتي معاينه مي‌شوند و خطاي انکساري چشم آنها مشخص مي‌شود، امکان خريد عينک ندارند.

دکتر فرزاد محمدي در گفت‌وگو با ايسنا، در اين خصوص افزود: اين کودکان و خانواده‌هايشان حتي اگر عينک هم تهيه کنند، به صورت سالانه نمي‌توانند آن را بروز کنند. بيشتر خانواده‌هاي منطقه نيز از راه يارانه امرار معاش مي‌کنند و درآمد ديگري ندارند. ارگان‌هاي حمايتي نظير بهزيستي و کميته امداد نيز نمي‌توانند اين عينک‌ها را تامين کنند و دسترسي به عينک يکي از چالش‌هاي منطقه در حوزه سلامت بينايي است.

وي ادامه داد: اگر افراد بزرگسال عينک نزنند شايد اتفاق خاصي نيفتد، اما در کودکان باعث افت تحصيلي مي‌شود و فرصت‌هاي آنها را مي‌گيرد. به همين دليل امکان آن هست که برنامه‌اي را به صورت آزمايشي براي روستاهاي منطقه انجام دهيم تا ميزان نياز آنها مشخص شود. بعد از آن نيز تلاش مي‌کنيم که اهدا کننده‌اي ملي يا بين المللي مانند برخي سازمان‌هاي مردم نهاد که در بحث تامين عينک براي کودکان اقدامات گسترده‌اي انجام مي‌دهند، پيدا کنيم.

جالي خالي مطالعه‌ درباره تاثير گرد وخاک بر سلامت چشم مردم سيستان و بلوچستان

محمدي ضمن اشاره به برخي نگراني‌ها درباره ابتلاي مردم اين استان به بيماري‌هاي چشمي به علت وقوع گردوخاک‌هاي موسمي در استان، ادامه داد: هنوز مطالعه‌اي در اين خصوص انجام نشده‌ است، اما اگر در يک منطقه، يک درصد حساسيت چشمي وجود داشته باشد و به دليل آلودگي هوا به دو درصد برسد، عوارض آن دو برابر مي‌شود.

تراخم در کشور کنترل شده‌ است

محمدي همچنين به بررسي اخير وزارت بهداشت در استان سيستان و بلوچستان از نظر ابتلا به بيماري تراخم نيز اشاره کرد و گفت: با اطمينان مي‌توانيم بگوييم بيماري تراخم بيش از دو - سه دهه است که در کشور کنترل شده‌ است. در خصوص برخي بيماري‌هاي عفوني مثل آبله يا فلج اطفال مي‌توان گفت که ريشه کن مي‌شوند، اما در مورد بيماري‌هاي ديگر بايد از اصطلاح تحت کنترل استفاده کرد. در دوره‌هايي در دنيا و ايران بيماري مالاريا کنترل شد، اما ريشه کن نشد.

مدير برنامه پيشگيري از نابينايي وزارت بهداشت افزود: با اطمينان مي‌توانيم بگوييم بيماري تراخم مشکلي براي کشور به حساب نمي‌آيد. سازمان جهاني بهداشت در اين خصوص مي‌گويد بيماري تراخم مشکل عمومي آن کشور نيست، براي گواهي رسمي اين سازمان در اين حوزه نيز بايد شواهدي تدوين شود. ما نيز ضمن تدوين اين برنامه، با گزارشي از شهر زابل مواجه شديم که طبق آن چهار پسر و 9 دختر از دبستاني در منطقه‌اي مرزي به اين بيماري مبتلا شده‌اند و تست‌هاي آزمايشي نيز آن را تاييد مي‌کند.

وي ادامه داد: اين موضوع باعث وقفه‌اي در فرآيند درخواست گواهينامه کنترل تراخم در کشور شد. همچنين فرضيه‌اي در اين گزارش مطرح شده بود که تبادل فرهنگي نزديک و بسيار زياد بين مرزنشينان اين استان و کشور افغانستان باعث بروز اين بيماري شده‌ است. اين موضوع با درخواست نماينده زابل همزمان شده بود. نماينده زابل عنوان داشت که به دليل گرد وغبار بيماري چشمي در منطقه زياد شده است و لازم است وزارت بهداشت تيمي را به منطقه اعزام کند.

محمدي با اشاره به اعزام تيمي از وزارت بهداشت به زابل براي بررسي اين موضوع ادامه داد: پيش از اعزام تيم ما غربالگري گسترده‌اي در مدارس آغاز شده و موارد مشکوک انتخاب شده‌ بودند. با توجه به گرد و خاک و گرماي هواي منطقه، حساسيت ملتحمه چشم شايع‌تر بود. حتي در يکي از دبستان‌ها طغيان و همه‌گيري بيماري آدنو ويروسي که مي‌توان آن را به سرماخوردگي چشم تشبيه کرد، اتفاق افتاده بود. بيش از 1000 دانش آموز غربالگري شدند که از اين ميان ابتلاي يک نفر به تراخم محتمل‌تر از سايرين بود. به همين دليل قرار شد در چند روز آينده نمونه‌اي براي تاييد تشخيص بيماري ارسال شود. به سبب کنترل شدن اين داد و ستدها اين فرضيه که ممکن است عفونت تراخم از طرف شهروندان افغان گرفته شود، منتفي است.

به گفته محمدي، يکي از مهم‌ترين معضلات منطقه سيستان و بلوچستان، آب است که کمبود آن باعث بلند شدن گرد وغبار و در نتيجه ابتلاي مردم منطقه به بيماري مي‌شود و مهاجرت و ساير چالش‌ها را در پي دارد.وي اضافه کرد: براي رسيدگي به مشکلات سلامتي مردم، بايد به موضوع آب در اين منطقه توجه کرد. براي اينکه تراخم تبديل به يک موضوع قابل توجه در سلامت عمومي شود، بايد تعداد قابل توجهي از کودکان به اين بيماري مبتلا باشند. انتقال آن نيز به صورت چشم به چشم و صورت به صورت انجام مي‌شود. اگر شيوع آن از حدي پايين‌تر بيايد تراخم تبديل به يک بيماري معمولي عفوني مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي