جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5520

 در استان 

 معاون صنايع دستي ميراث ‌فرهنگي سمنان:

افتتاح نمايشگاه و فروشگاه دائمي صنايع دستي در دامغان

معاون صنايع دستي اداره کل ميراث ‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: نمايشگاه و فروشگاه دائمي صنايع دستي در شهرستان دامغان راه‌اندازي شد.

جعفر صفاخواه در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن بيان اينکه دومين نمايشگاه و فروشگاه دائمي صنايع دستي استان سمنان با هدف عرضه دائمي صنايع دستي در دامغان راه‎اندازي شده است، افزود: بناي اين نمايشگاه و فروشگاه توسط اداره کل ميراث فرهنگي استان سمنان مرمت و بازسازي شده و با کاربري فروش صنايع دستي به بخش خصوصي واگذار شده است.

وي با ابراز اميدواري از اينکه اين مرکز در رونق توليد صنايع دستي و حمايت هر چه بيشتر از هنرمندان صنايع دستي دامغان موثر باشد، گفت: نخستين نمايشگاه و فروشگاه دائمي صنايع دستي استان سمنان در شهرستان گرمسار راه‎اندازي شده است.

معاون صنايع دستي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان افزود: اين فروشگاه و نمايشگاه دائمي در باغ موزه علم و صنعت، واقع در کارخانه پنبه‎پاک‎کني گرمسار راه‎اندازي شده است.

صفاخواه با بيان اينکه نمايشگاه دائمي و کارگاه توليد زنده صنايع دستي و هنرهاي سنتي در سمنان نيز در حال راه‌اندازي و ساخت است، گفت: اين نمايشگاه جنب ترمينال سمنان در محوطه‌اي به مساحت پنج هزار مترمربع شامل غرفه‌هاي نمايشگاهي و... است.

وي با اشاره به اينکه تاکنون فاز اول ساخت اين نمايشگاه در سمنان به پايان رسيده است، افزود: کار طراحي نمايشگاه و فروشگاه دائمي صنايع دستي در شهرستان شاهرود نيز انجام شده است.معاون صنايع دستي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان با يادآوري اينکه در استان چهار هزار و 500 هنرمند در 52 رشته صنايع دستي مشغول فعاليت هستند، افزود: در دامغان رشته‌هاي سفال و سراميک، چاپ قلمکار، نازک‎کاري چوب، نساجي سنتي، بافته‌هاي داري، تراش سنگ‌هاي قيمتي و نيمه قيمتي از رونق خوبي برخوردار است.

جشن نوروزگاه در اهواز برگزار شد

نوروزگاه اهواز همراه با اجراي آيين‌هاي نوروزي و موسيقي محلي اقوام مختلف استان خوزستان در مجتمع گردشگري آبي ساحلي دز (منطقه گلستان) برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي خوزستان، رئيس ميراث فرهنگي اهواز با اشاره به برنامه‏هاي متنوع نوروزي اين شهرستان بيان کرد: در نوروز امسال برنامه‏هاي متنوعي برگزار شد که از جمله آنها مي‎‏توان به جشنواره نوروزگاه که با هدف معرفي و احياي آيينها و سنتهاي نوروز در هر منطقه برگزار شد، اشاره کرد.

غلامرضا جليلي‏نيا افزود: برپايي سفره‌هفت سين در ساحل رودخانه کارون، نمايشگاه صنايع دستي و سوغات، عرضه غذاها و نان محلي، حرکت کشتي تفريحي در رودخانه کارون، اجراي موسيقي محلي و نمايش آيين‌هاي نوروزي از جمله برنامه‌هاي نوروزگاه در اهواز بودند.

وي با اشاره به برنامه‎هاي نوروز امسال در اهواز ادامه داد: همچنين براي نخستين بار ايستگاه اطلاع‎رساني در فرودگاه اهواز داير شد و در کنار آن نيز نمايشگاه عکسي از جاذبه‎هاي گردشگري استان خوزستان برپا شد.

جليلي‎نيا برپايي سياه چادر بختياري و مضيف عربي و پذيرايي از مسافران و مهمانان نوروزي در وروديهاي شهر اهواز را از ديگر برنامه‎‏ها به اين مناسبت برشمرد و گفت: علاوه بر اين از يکم فروردين در خانه تاريخي ماپار، هر شب آيينهاي سنتي نوروز و موسيقي محلي به اجرا درآمد.

مدير تعاون روستايي هرمزگان:

خريد تضميني پياز در هرمزگان آغاز شد

مدير تعاون روستايي هرمزگان از آغاز خريد تضميني محصول پياز کشاورزان در مراکز خريد استان توسط شبکه تعاون روستايي خبر داد.

به گزارش خبرگزاري مهر، به نقل از تعاون روستايي هرمزگان، سيروس اسدپور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به منظور حمايت از کشاورزان و براساس اعلام رئيس هيئت مديره و مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران منضم به ابلاغيه وزير جهاد کشاورزي خريد تضميني محصول پياز کشاورزان هرمزگاني از ابتداي سال جديد آغاز شد.

وي تصريح کرد: 10 مرکز خريد در شهرستانهاي بندرعباس، رودان و ميناب طبق شرايط دستورالعمل اقدام به خريد محصول پياز کشاورزان مي‌کنند.

وي با بيان اينکه قيمت خريد پياز تحويل در مراکز 2784 ريال است، بيان کرد: پياز خريداري شده بايد مرغوب، سالم و بدون آفت‏زدگي، خاک، مواد خارجي و عاري از لهيدگي و عدم نياز به سورت باشد همچنين وزن هر پياز کمتر از 40 گرم نباشد و در بسته‎‏بندي مناسب و سالم تحويل در مراکز از کشاورز خريداري مي‏شود.

اسدپور، تنظيم بازار، پر کردن خلاء محصول در بازار مصرف، افزايش قيمت پياز و کوتاه کردن دست دلالان از را از عمده اهداف خريد تضميني پياز عنوان کرد.

وي با بيان اينکه خريد تضميني پياز تا پانزدهم خردادماه ادامه دارد پيش‎بيني کرد ميزان 15 هزار تن پياز از کشاورزان هرمزگاني خريداري شود.

مديرکل صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختياري:

توليد گز در چهارمحال و بختياري افزايش يافت

مديرکل صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختياري از افزايش توليد گز در چهارمحال و بختياري خبر داد.

نعيم امامي در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به افزايش توليد گز در اين استان، اظهار داشت: 20 هزار تن گز در چهارمحال و بختياري توليد شد.

وي عنوان کرد: افزايش توليد گز از اسفند ماه سال 95 تاکنون موجب افزايش اشتغال در اين استان شده است.

مديرکل صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختياري بيان کرد: 100 کارگاه گزسازي در اين استان فعال است که زمينه اشتغال چهار هزار نفر را در اين استان فراهم کرده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي