جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5526

 ميز خبر 

 وزير علوم خبر داد؛

افزايش اعتبار وام تحصيلي دانشجويان دکتري در سال جاري

وزير علوم گفت: در سال 1395 مبلغ 80 ميليارد تومان وام تحصيلي به دانشجويان دکتري پرداخت شد که در سال جاري اعتبار در نظر گرفته شده براي اين وام به 110 ميليارد تومان افزايش يافته است.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت علوم، دکتر محمد فرهادي در ديدار نوروزي جمعي از خيّرين عضو بنيادهاي خيّرين و بنيادهاي حاميان علم و فناوري دانشگاه‌هاي سراسر کشور گفت: دولت يازدهم و وزارت علوم با توجه به اهميت حمايت از خيّرين در آموزش عالي، برنامه‌هاي مختلفي در اين حوزه داشته‌اند و امسال نيز مبلغ 30 ميليارد تومان در قانون بودجه براي حمايت از طرحهاي عمراني خيّرين در دانشگاه‌ها اختصاص يافته است.

وي با اشاره به اينکه در سه سال اخير 13 ميليون و هشتصد هزار مترمربع ساختمان در دانشگاه‌هاي کشور احداث شده است گفت: از اين ميزان 450 هزار متر مربع آن توسط خيّرين آموزش عالي احداث شده است.

وزير علوم، با اشاره به افزايش تعداد خيّرين آموزش عالي از 400 نفر به بيش از 1200 نفر، آن را نشانه گسترش و توسعه فرهنگ وقف در آموزش عالي کشور دانست.

وي افزود: همچنين خيّرين آموزش عالي در زمينه پرداخت هزينه دانشجويان مستعد و نيازمند و فراهم کردن بستر اشتغال براي دانش آموختگان دانشگاهي نيز فعال هستند.

فرهادي اظهار داشت: وزارت علوم نيز در قالب اعطاي تسهيلات دانشجويي از دانشجويان حمايت مالي مي‌کند و در سال 1395 مجموع انوام وامهاي پرداخت شده نسبت به گذشته 200 درصد رشد داشته است.

وي افزود: در سال 1395 مبلغ 80 ميليارد تومان وام تحصيلي به دانشجويان دکتري پرداخت شد که در سال جاري اعتبار در نظر گرفته شده براي اين وام به 110 ميليارد تومان افزايش يافته است.

وزير علوم با اشاره به اهميت اشتغال پس از تحصيل گفت: صندوق کارآفريني اميد طبق تفاهمنامه‌اي که با صندوق رفاه دانشجويان دارد به هر دانش‌آموخته دانشگاه که کارگاه فني داشته باشد و براي ديگران نيز اشتغال ايجاد کند تا مبلغ 100 ميليون تومان وام پرداخت مي‌کند.

وي افزود: همچنين درراستاي اشتغال‌آفريني دانشگاهيان، آيين‌نامه‌هاي تاسيس شرکت‌هاي دانش‌بنيان توسط استادان و دانشجويان ابلاغ شده است و براي حمايت از شرکتهاي دانش‌بنيان، به دانشگاههاي کشور براي خريد محصولات شرکتهاي دانش‌بنيان داخلي تاکيد شده است.

فرهادي گفت: در سال 1395 تعداد صندوقهاي حمايت از پژوهش در پارکهاي علم و فناوري از 16 به 32 صندوق افزايش پيدا کرد که اين صندوقها از شرکتهاي دانش‌بنيان مستقر در پارکهاي علم و فناوري حمايت مالي مي‌کنند.

26 فروردين؛ مهلت مجدد ثبت‌نام آزمون ارشد پزشکي

داوطلبان شرکت در آزمون کارشناسي ارشد رشته‌هاي علوم پزشکي سال 96 مي‌توانند از 26 تا 28 فروردين امسال نسبت به ثبت‌نام يا ويرايش اطلاعات خود اقدام کنند.

به گزارش ايسنا، با توجه به اتمام مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسي ارشد رشته‌هاي علوم پزشکي در هفته دوم اسفند سال گذشته، مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت طي اطلاعيه‌اي اعلام کرد،‌ فرصت مجددي جهت ثبت‌نام داوطلباني که موفق به ثبت‌نام نشده‌اند يا هزينه ثبت‌نام را پرداخت نموده و ثبت‌نام نکرده‌اند و همچنين افرادي که نياز به تصحيح و ويرايش اطلاعات خود دارند در نظر گرفته شده است.

براساس اين گزارش داوطلبان اين آزمون مي‌توانند از 26 تا 28 فروردين 96 نسبت به ثبت‌نام و يا ويرايش اطلاعات خود اقدام کنند.

همچنين داوطلبان دانش‌آموخته مقطع کارشناسي رشته‌هاي علوم پايه شامل بيوشمي، فيزيک، شيمي، زيست‌شناسي، رياضي و آمار، مجاز به شرکت در آزمون کارشناسي ارشد رشته ارزيابي فناوري سلامت، مي‌توانند در فرصت تعيين شده براي ثبت‌نام با مراجعه به سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي به نشاني زير ثبت‌نام کنند.

www.sanjeshp.ir

دانشگاه علم‌وصنعت در بين 5 دانشگاه منتخب ورود به تراز بين‌المللي

وزارت علوم، دانشگاه علم و صنعت ايران را براي ورود به پروژه «ارتقاء و تبديل پنج دانشگاه و پنج مرکز پژوهشي برتر به سطح تراز بين‌المللي» انتخاب کرد.

به گزارش ايسنا،‌ انتخاب دانشگاه علم و صنعت ايران براي ورود به پروژه ارتقاء در سطح تراز بين‌المللي، بر مبناي برنامه عملياتي پيشنهادي دانشگاه براي قرار گرفتن در بين 200 دانشگاه برتر جهان که مورد درخواست وزارت علوم از دانشگاه‌هاي سطح يک کشور بوده، صورت گرفته است.

اين برنامه پيشنهادي در مهلت يک ماهه وزارت علوم تدوين شده و بايد وضعيت دانشگاه در سه مقطع "دهه گذشته"، "افق پنج ساله" (1399) و "افق 10 ساله" (1404) را در شاخص‌هايي نظير تعداد اساتيد و فارغ‌التحصيلان برنده جوايز معتبر جهاني، تعداد کل پژوهشگران داراي بيش از 1000 استناد، تعداد مقالات منتشر شده در مجلات بسيار شاخص، تعداد مقالات علمي حاصل از همکاري‌هاي علمي بين‌المللي با آدرس مشترک، تعداد دانشجوي خارجي و تعداد استاد بين‌المللي و نسبت آنها، تعداد کل دانشجويان تحصيلات تکميلي و تعداد هيات علمي دانشيار به بالا و نسبت آنها تبيين کند.

همچنين در برنامه پيشنهادي اين دانشگاه‌ها بايد علاوه بر شاخص‌هاي بين‌المللي، مواردي همچون ساختار و تشکيلات اجرايي و نظارتي چابک و کارآمد درون دانشگاهي، اعتبارات سالانه مورد نياز تا سال 1404 و راهبردهاي استقلال مالي، عوامل محيطي زيست‌سازگار، نظام انگيزشي معنوي و مادي براي اساتيد، دانشجويان و نيروهاي پشتيبان و چگونگي تامين زيرساختهاي لازم براي اطمينان از دوام همکاري‌هاي بين‌المللي به شکل شفاف و قابل اندازه‌گيري تشريح شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي