جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5526

 خبر 

 معاون پژوهشي وزارت علوم:

نهايي شدن دستورالعمل سامان‌دهي پايان‌نامه‌هاي علوم انساني

معاون پژوهشي وزارت علوم گفت: دستورالعمل سامان‌دهي پايان‌نامه‌هاي علوم انساني تا يک ماه آينده به دانشگاهها ابلاغ خواهد شد.

وحيد احمدي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دستورالعمل ساماندهي پايان‌نامه‌هاي علوم انساني نهايي شده است و با هدف جلوگيري از موازي‌کاري و هدفمندسازي پايان‌نامه‌ها ابلاغ مي‌شود.

وي افزود: وزارت علوم درحال تدوين دستورالعمل ساماندهي پايان‌نامه براي تمامي حوزه‌هاي آموزشي است که در حال حاضر بخش علوم انساني اين دستورالعمل نهايي شده است.

معاون پژوهشي وزارت علوم خاطرنشان کرد: اين دستورالعمل با هدف ماموريت‌گرا کردن پايان‌نامه‌هاي دانشجويي براي رفع مسائل و دغدغه‌هاي موجود در کشور تدوين شده است.

وحيد احمدي تاکيد کرد: تدوين اين دستورالعمل از سال گذشته در وزارت علوم آغاز شده و اکنون نهايي شده است.

جزييات برگزاري جشنواره سراسري قرآن و عترت دانشجويان

مديرکل فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم جزييات برگزاري مرحله منطقه‌اي سي و دومين جشنواره سراسري قرآن و عترت دانشجويان دانشگاه‌هاي کشور را تشريح کرد.

به گزارش ايسنا، فضل‌ا... ايرجي کجوري با اعلام اين مطلب افزود: مرحله منطقه‌اي بخش معارف سي و دومين جشنواره سراسري قرآن و عترت دانشگاه‌ها شامل هشت رشته (مفاهيم نهج‌البلاغه، پرسمان معارفي، احکام، آشنايي با ترجمه و تفسير، آشنايي با احاديث اهل بيت، آشنايي با سيره معصومين، مفاهيم صحيفه سجاديه وحفظ موضوعي) است که اين بخش‌ها با حضور بيش از 1800 برگزيده مرحله دانشگاهي، 18 ارديبهشت ماه 1396 به صورت همزمان در 31 دانشگاه مادر هر استان برگزار خواهد شد.وي در ادامه تصريح کرد: مرحله منطقه‌اي بخش آوايي که شامل قرائت تحقيق، قرائت ترتيل، حفظ پنج جزء، حفظ 10 جزء، حفظ 20 جزء و حفظ کل مي‌باشد نيز ارديبهشت ماه جاري در دانشگاههاي صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي، مازندران، شهرکرد، بين‌المللي امام خميني(ره) قزوين و ولي عصر(عج) رفسنجان با حضور بيش از 750 نفر از برگزيدگان مرحله دانشگاهي برگزار مي‌شود.دکتر ايرجي کجوري همچنين اظهار کرد: سي و دومين جشنواره سراسري قرآن و عترت دانشجويان بزرگترين جشنواره ديني و مذهبي دانشجويان است که اين جشنواره با هدف ترويج و پشتيباني از فعاليت‌هاي ديني و قرآني در دانشگاه‌هاي کشور برگزار مي‌شود.

مدير کل فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم در پايان خاطرنشان کرد: مرحله سراسري جشنواره فوق نيز تابستان سال جاري در دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان با مشارکت دانشگاه گلستان برگزار خواهد شد.

وزير علوم خبر داد؛

افزايش 3 برابري تعداد خيرين در آموزش عالي

وزير علوم با اشاره به افزايش تعداد خيرين آموزش عالي از 400 نفر به بيش از1200 نفر، اين امر را نشانه گسترش و توسعه فرهنگ وقف در آموزش عالي کشور دانست.

به گزارش ايسنا، دکتر محمد فرهادي در ديدار نوروزي جمعي از خيرين عضو بنيادهاي خيرين و بنيادهاي حاميان علم و فناوري دانشگاه‌هاي سراسر کشور گفت: دولت يازدهم و وزارت علوم با توجه به اهميت حمايت از خيرين در آموزش عالي، برنامه‌هاي مختلفي در اين حوزه داشته‌اند و امسال نيز مبلغ 30 ميليارد تومان در قانون بودجه براي حمايت از طرح‌هاي عمراني خيرين در دانشگاه‌ها اختصاص يافته است.

وي با اشاره به اينکه در سه سال اخير 13 ميليون و 800 هزار مترمربع ساختمان در دانشگاه‌هاي کشور احداث شده است، اظهار کرد: از اين ميزان 450 هزار متر مربع آن توسط خيرين آموزش عالي احداث شده است.

وزير علوم افزود: همچنين خيرين آموزش عالي در زمينه پرداخت هزينه دانشجويان مستعد و نيازمند و فراهم کردن بستر اشتغال براي دانش‌آموختگان دانشگاهي نيز فعال هستند.

دکتر فرهادي اظهار کرد: وزارت علوم نيز در قالب اعطاي تسهيلات دانشجويي از دانشجويان حمايت مالي مي‌کند و در سال 1395 مجموع انوام وام‌هاي پرداخت شده نسبت به گذشته 200 درصد رشد داشته است.

وي افزود: در سال 1395 مبلغ 80 ميليارد تومان وام تحصيلي به دانشجويان دکترا پرداخت شد که در سال جاري اعتبار در نظر گرفته شده براي اين وام به 110 ميليارد تومان افزايش يافته است.وزير علوم با اشاره به اهميت اشتغال پس از تحصيل گفت: صندوق کارآفريني اميد طبق تفاهم‌نامه‌اي که با صندوق رفاه دانشجويان دارد، به هر دانش‌آموخته دانشگاه که کارگاه فني داشته باشد و براي ديگران نيز اشتغال ايجاد کند، تا مبلغ 100 ميليون تومان وام پرداخت مي‌کند.فرهادي تصريح کرد: همچنين درراستاي اشتغال‌آفريني دانشگاهيان، آيين‌نامه‌هاي تاسيس شرکتهاي دانش‌بنيان توسط استادان و دانشجويان ابلاغ شده است و براي حمايت از شرکتهاي دانش‌بنيان، به دانشگاه‌هاي کشور براي خريد محصولات شرکت‌هاي دانش‌بنيان داخلي تاکيد شده است.براساس اعلام روابط عمومي وزارت علوم، وزير علوم خاطرنشان کرد: در سال 1395 تعداد صندوق‌هاي حمايت از پژوهش در پارک‌هاي علم و فناوري از 16 به 32 صندوق افزايش پيدا کرد که اين صندوق‌ها از شرکت‌هاي دانش‌بنيان مستقر در پارک‌هاي علم و فناوري حمايت مالي مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي