جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5526

 استرس مو را سفيد نمي کند 

 اگرچه برخي تحقيقات نشان مي دهد ميان تغيير رنگ موها در دوران ميانسالي که اصطلاحا به جوگندمي شدن معروف است با استرس ارتباطي وجود دارد اما واقعيت چيز ديگري است.به گزارش مهر، ساينس الرت در گزارشي مي نويسد: يک روز صبح پس از برخاستن از خواب در مقابل آينه ايستاده ايد که ناگهان متوجه تار موي سفيدي در ميان انبوهي از موهاي سياه سرتان مي شويد.

اکثر افراد در اين لحظه به خود مي گويند که «نشانه استرس است» و «نبايد اجازه دهم استرس بر من غلبه کند»!

بسياري از افراد احتمالا اين نکته را شنيده اند که با دور ماندن از استرس مي توان روند سفيد شدن تارها مو و جوگندمي شدن انبوه موي سر را کند کرد.

اما تحقيقات جديدي صورت گرفته که هم خبر خوشحال کننده اي دارد و هم خبر بد. واقعيت اين است که استرس ارتباط ناچيزي با تغيير رنگ موها دارد.

واقعيت امر اين است که فاکتورهاي ژنتيکي نقش اصلي را در تغيير رنگ موها و جوگندمي شدنشان ايفا مي کنند.

دکتر نينا گاد از انجمن پوست شناسي بريتانيا مي گويد: در بسياري از افراد، سفيد شدن تدريجي موها با فعاليتهاي استرس زا ارتباطي ندارد اما فاکتورهاي ژنتيکي خارج از کنترل بوده و نقش اصلي را ايفا مي کنند.

اينکه گفته مي شود استرس موها را سفيد مي کند اساسا از کجا مطرح شده است؟ مطالعاتي بر روي موشها انجام شده که در پي آن ادعاي وجود چنين ارتباطي مطرح شده است. يکي از آنها در سال 2011 انجام شد که نشان مي داد قرار گرفتن براي مدت طولاني در شرايط استرس زا اثراتي بر دي ان اي مي گذارد که مي تواند ژن عامل تثبيت رنگ مو را تضعيف کند.تحقيقاتي از اين دست به وفور انجام شده اما واقعيت اين است که انسانها با موشها تفاوت دارند و به گفته رادني سينکلر از دانشگاه ملبورن ارتباطي ميان استرس و تغيير رنگ مو وجود ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي