جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5526

 آيا مي دانيد؟ 

 ساخت باتري ليتيوم يوني که آتش نمي‌گيرد

محققان مرکز انرژي ليتيومي آمريکا در سن‌ديگو موفق به ساخت يک باتري شدند که تحت هيچ شرايطي آتش نمي‌گيرد.

به گزارش ايسنا به نقل از د استار، باتري‌هاي ليتيومي در صورتي که سوراخ شوند و يا در معرض حرارت قرار بگيرند، خطر آتش گرفتن و انفجار آنها وجود دارد. همچنين ايرادات مداري مانند گوشي‌هاي گلکسي نت 7 سامسونگ مي‌تواند سبب آتش گرفتن باتري‌ها شود.

جيانگ فن، فارغ‌التحصيل مقطع دکترا در رشته شيمي از دانشگاه آريزونا و مسؤول اين پروژه گفت: کاري که ما انجام داديم، اين بود که در سلول‌هاي باتري يک فيوز تعبيه کرديم که در زماني که وضعيت طبيعي نيست، بتواند با قطع کردن جريان از آتش گرفتن باتري جلوگيري کند.

مسؤولان اين شرکت اعلام کرده‌اند که تا 6 ماه آينده مي‌توانند اين محصول را با تعداد بالا و قيمت برابر با نمونه‌هاي فعلي براي عرضه به بازار توليد کنند.

مرکز انرژي ليتيومي آمريکا با مراکز نظامي اين کشور همکاري مي‌کند.

يکي از اعضاي اتحاديه فناوري‌هاي نوين باتري آمريکا گفت: طرح اين شرکت کاملا علمي و دقيق است و من احتمال مي‌دهم که محصول توليدي آنها نيز به خوبي کار کند و اگر اينگونه باشد مي‌توان گفت انقلابي در عرصه توليد باتري‌هاي ليتيومي رخ داده است.

درمان نابينايي با ماده شيميايي مغز ماهي

دانشمندان موفق به کشف يک ماده شيميايي در مغز گورخرماهي شده اند که به فهم رشد مجدد شبکيه چشم کمک مي کند.

به گزارش مهر، يافته هاي محققان دانشگاه واندر بيلت آمريکا نشان داد ميزان GABA (گاما آمينوبوتيريک اسيد)، انتقال دهنده عصبي و داراي نقش اصلي در آرام سازي فعاليت عصبي، با شروع فرايند خودبازسازي کاهش مي يابد.

از اينرو متوقف کردن اين ماده شيميايي مي تواند منجر به درمان جديدي براي بيماري چشمي AMD (دژنراسيون ماکولا مرتبط با سن) شود. اين بيماري متداول ترين علت نابينايي و رتينيت پيگمنتوزا (اختلال شديد نابينايي) است.

ساختار شبکيه (بافت حساس به نور در پشت چشم) ماهي و ساير پستانداران عمدتاً مشابه است و کاهش در GABA ممکن است آغازگر احياء بازسازي شبکيه باشد.

جيمز پاتون، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «فرضيه ما اين است که کاهش تجمع GABA مي تواند آغازگر احياء شبکيه باشد. اگر فرضيه ما درست باشد ان احتمال وجود دارد که با تحريک شبکيه چشم انسان، آنها خودشان را ترميم و بازسازي کنند.»

در اين مطالعه، زمانيکه دانشمندان داروهاي را تزريق کردند که غلظت GABA را در شبکيه چشم ماهي نابينا در سطح بالا حفظ مي کرد، آنها دريافتند که فرآند بازسازي متوقف مي شود.

بعد از تزريق آنزيمي که ميزان GABA را در ماهي عادي کاهش مي دهد آنها دريافتند که گليا مولر (سلول هاي شبکيه) شروع به تغيير و تکثير کردند. گليا مولر که نقش اصلي را در بازسازي و احياء ايفاء مي کند، نوع خاصي از سلول بنيادي بزرگسال است.

از اين رو، محققان اميدوارند با اين شيوه بتوانند گامي بزرگ در درمان نابينايي بردارند.

ربات‌ها با يکديگر ارتباط برقرار مي‌کنند

يک شرکت به نام Locus Robotics به منظور ارتقاي بهره‌وري کار ربات‌هاي خود، آنها را وارد تعامل با يکديگر کرده است.

به گزارش مهر، اين ربات‌هاي خودکار که LocusBots نام دارند، پيش از اين وارد کار و تعامل گروهي نشده بودند و به صورت انفرادي کار مي‌کردند.اين ربات‌ها پيشتر به طور مستقل در انبارها کار کرده ، اقلام را جابجا کرده، در درون قفسه‌ها قرار داده و آنها را بسته‌بندي مي‌کردند.

اما اين شرکت از يک سيستم به نام LRAN استفاده کرد که مخفف Locus Robotics Advanced Navigation بوده و اکنون اين ربات‌ها وارد کار گروهي و تعامل با يکديگر شده‌اند.

سيستمي که اين شرکت به کار گرفته همانند اپليکيشن Waze بوده که رانندگان با استفاده از آن مي‌توانند با يکديگر در تعامل بوده و همکاران خود را از وضعيت‌هاي مختلف آگاه کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي