جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5526

 وجود استرس شما را به اين بيماري ها مبتلا مي کند 

 
استرس را مي توان از جمله عوامل اصلي ابتلا به اغلب بيماري هاي رواني و همچنين از جمله علل اصلي ناکامي در افراد استرسي بر شمرد. افرادي که دچار استرس مي شوند اغلب قادر نيستند تا تصميم درست را بگيرند و در اکثر مواقع با شکست مواجه مي شوند.

استرس‌ها جنسيت، زمان و مکان نمي‌شناسند و در هر موقعيت و براي هر فردي ممکن است اتفاق بيفتد. مطالعات نشان مي‌دهد که زندگي در شهرهاي بزرگ با افزايش استرس و فشارهاي رواني همراه است که اين موضوع باعث بروز مشکلات جسمي و روحي فراواني براي ساکنان شهرها شده است. استرس و فشارهاي عصبي يکي از مهم‌ترين عوامل افزايش نرخ ابتلا به سرطان در ايران است. به گفته دکتر بهزاد رحماني، عضو انجمن جراحان عمومي ايران، تغيير و شيوه زندگي ها از سنتي به مدرن، استرس‌ها را افزايش داده است که مي تواند يکي از آيتم هاي به وجود آورنده سرطان باشد.

آنچه در لا به لاي اخبار اپک تايمز هم ديده مي شود گوياي اين مطلب است که زندگي در شهرهاي بزرگ با افزايش و فشارهاي رواني همراه است و اين موضوع باعث بروز مشکلات جسمي و روحي فراواني براي ساکنان شهرها شده است. موضوعي که در سال‌هاي اخير از استرس و بيماري‌هاي روحي فراتر رفته و بر اساس گفته‌ها و مشاهدات متخصصان، به‌صورت ابتلا به انواع سرطان‌ها بروز کرده است.به گفته دکتر مريم طباطباييان، دبير شوراي سياستگذاري سرطان دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، به دليل اينکه استرس‌ها مقوله‌اي کيفي هستند، نمي توان آنها را با مقوله هاي کمي آزمايش و درصدي براي آنها برآورد کرد. مثلا نمي توان گفت تا چه ميزان استرس مي تواند فرد را به بيماري سرطان مبتلا کند، اما مي‌توانيم بگوييم اگر فرد در سال بيش از چه مقداري در مقابل اشعه ها قرار بگيرد مي تواند تا چه ميزان به سرطان مبتلا شود. البته درباره استرس ها اين عدد کمي نيست و نمي توان آن را ثابت کرد.طباطباييان در گفت و گويي که با اصفهان زيبا داشته بيان مي کند: در حال حاضر محققان و پژوهشگران سعي کرده‌اند استرس افراد را نسبت به جمعيتي که در جامعه وجود دارد بررسي کنند. طبق تحقيقاتي که انجام شده است، استرس مي‌تواند ايجاد بيماري کند، بنابراين استرس نه تنها در ايجاد سرطان بلکه در ايجاد بسياري از بيماري ها مي تواند نقش داشته باشد. به گفته او هنگامي که استرس ايجاد مي شود تعدادي ميانجي در بدن ايجاد مي شود که ما به آنها مدياتور استرس مي‌گوييم. در اين هنگام موادي آزاد مي شود که ممکن است در مواد طبيعي سلول مداخله کند. مثلا ممکن است بر روي سيستم ايمني يک نفر اثر بگذارد و سيستم تکثير سلولي فرد ديگر را تحت تاثير قرار دهد، بنابراين مکانيزم هايي که در سطح سلولي وجود دارند و در سيستم ايمني بدن مداخله مي کنند مي توانند در ايجاد سرطان موثر باشند.به بيان دبير شوراي سياستگذاري سرطان دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، نمي‌توان گفت که استرس تنها علت ابتلاي فرد به بيماري سرطان است و بقيه عوامل در آن دخيل نيستند. معمولا عوامل ديگري در مبتلا شدن فرد به سرطان دخيل است، اما ممکن است استرس باعث تسريع در روند ابتلا به سرطان و افزايش بيماري شود، زيرا در کل استرس‌ها بيماري زا هستند.طباطباييان در پاسخ به اين سوال که مي توان برآورد کرد که چند درصد از سرطان ها به دليل استرس در فرد به وجود آمده است، تصريح کرد: هيچ آماري چنين برآوردي را نشــان نمي دهد، چراکه کمي کــردن استرس ها مشکل است. به گفته دبير شوراي سياستگذاري سرطان دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، سرطان پستان شايع ترين سرطان استان اصفهان در بين زنان و سرطان هاي گوارشي و پروستات، شايع ترين سرطان در بين مردان و سرطان خون شايع ترين سرطان در بين کودکان است. وي با تاکيد بر اينکه آمار سرطان در اصفهان رو به افزايش است، خاطر نشان مي کند: آمار سرطان در کشورهاي در حال توسعه رو به افزايش است و اين افزايش همراه با افزايش ميزان مرگ و مير در کشورهاي در حال توسعه خواهد بود.

طباطباييان، منظم نبودن سيستم هاي غربالگري و امکانات درماني را مهم‌ترين علت رشد بيماري ها در بين مردم مي‌داند و بيان مي کند: نبود امکانات درماني نسبت به جمعيت و باورهاي غلط مردم و عدم ارجاع به پزشک باعث مي‌شود که بيماري بر افراد غلبه کند و در نتيجه شاهد افزايش مرگ و مير در جامعه باشيم.

منبع : دكتر سلام


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي