جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5526

 بي‌تعادليِ باکتري‌هاي پوست عامل آکنه 

 متخصصان آمريکايي به اطلاعات جديدي در مورد علت بروز آکنه دست پيدا کردند که مي‌تواند روش درمان اين عارضه پوستي را تغيير دهد.به گزارش ايسنا، دکتر "هوئينگ لي" از دانشگاه کاليفرنيا – لس‌آنجلس و تيم همکارانش در بررسي خود دريافتند که عامل آکنه ممکن است نسخه خاصي از باکتري نباشد. در اين مطالعه متخصصان مشاهده کردند که موازنه و تعادل باکترياييِ پوست ممکن است نقش کليدي در بروز آکنه داشته باشد.آکنه بيماري پوستي التهابي و مزمن است که با ظاهر شدن جوش سرسياه، برآمدگي، کيست و ديگر انواع جوش شناخته مي‌شود. صورت، گردن، شانه‌ها، قفسه سينه و کمر مناطقي از بدن هستند که بيشتر دچار عارضه پوستي آکنه مي‌شوند زيرا در اين نواحي بيشترين تعداد غدد چربي پوست وجود دارد.

در اين بررسي 72 فرد بزرگسال مورد مطالعه قرار گرفتند که 38 نفر از آنان دچار عارضه آکنه بودند.محققان ابتدا نمونه‌هاي فوليکول پوست شرکت کنندگان را برداشته سپس به ارزيابي ساختار ميکروبيوم پوستي تمامي آنان پرداختند. آنها مشاهده کردند افراد بزرگسالي که دچار آکنه نيستند داراي آکنه‌هاي Propionibacterium با ژن‌هايي هستند که با متابوليسم باکتريايي مرتبط است. اين ژن‌ها در متوقف کردن تجمع باکتري‌هاي مضر در پوست نقش دارند.

به گزارش مديکال نيوز تودي، از سوي ديگر محققان دريافتند که در بزرگسالان مبتلا به آکنه سطح بالاتري از دسته ديگري از ژن‌ها در آکنه‌هاي Propionbacterium وجود دارند که اين ژن‌ها برعکس دسته اول با توليد سموم باکتريايي مرتبط هستند و اين سموم التهاب پوست را تشديد کرده و کيفيت سلامت اين عضو پوشاننده را کاهش مي‌دهند.

بنابراين، مطالعه فوق آشکار مي سازد که ترکيب باکتريايي در فوليکول‌ها مي تواند در بروز آکنه روي پوست يا داشتن پوست سالم نقش داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي