جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5526

 ميز خبر 

 تا پايان فروردين،

بهره‌برداري کامل از فازهاي 17 و 18 پارس‌جنوبي

سرپرست طرح توسعه فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي با بيان اينکه اين فازها در حال حاضر 46 ميليون مترمکعب گاز به شبکه سراسري تزريق مي کنند، از بهره برداري کامل از فازهاي 17 و 18 تا پايان فروردين ماه خبر داد.

محمدرضا چليپا در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي با هدف تصفيه روزانه 56 ميليون مترمکعب گاز غني و توليد 50 ميليون مترمکعب گاز متان براي، 2750 تن اتان، 2900 تن LPG و 77هزار بشکه کاندنسيت طراحي شده است.

وي با بيان اينکه در حال حاضر فازهاي 17 و 18، 46 ميليون مترمکعب گاز به شبکه سراسري تزريق مي کنند، درمورد وضعيت اشتغال زايي اين فازها توضيح داد: در وضعيت فعلي حدود 992 نفر در عمليات بهره برداري پالايشگاه شاغل هستند. تعداد نيروي کار در زمان اوج پروژه بيش از 10 هزار نفر بود.سرپرست طرح توسعه فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي در پايان تاکيد کرد: تا آخر فروردين حداکثر توليد را از فازهاي 17 و 18 که برداشت 56 ميليون مترمکعب گاز غني در روز است صورت خواهد گرفت.

ظرف کمتر از چهار سال توليد نفت به مرز 4 ميليون بشکه در روز رسيد

توليد نفت ايران در سال 1392 در حالي به کمتر از روزانه 3 ميليون بشکه رسيده بود که وضع روشني نيز براي احياي قدرت نفتي کشور وجود نداشت و به اصطلاح در شرايط «دشمن شاد» قرار داشتيم. وزارت نفت اما ظرف کمتر از چهار سال موفق شده است تا توليد نفت را به مرز 4 ميليون بشکه در روز رسانده و وضع روشني براي افزايش ظرفيت توليد نفت ترسيم کند.

به گزارش ايسنا، در آغاز راه دولت يازدهم، توليد نفت ايران در بدترين وضع ممکن قرار داشت، يعني 2 ميليون و 820 هزار بشکه در روز، تحريم‌ها ورود بشکه هاي نفت ايران را به بازارهاي اروپا به صفر رسانده بود و در آسيا نيز به جز کشورهاي چين، هند، ژاپن و کره جنوبي هيچ کشور از ايران نفت نمي خريد.توليد نفت ايران در بازه زماني سال‌هاي 1390 تا 1392 به ترتيب سه ميليون و 930 هزار بشکه، 2 ميليون 843 هزار بشکه و 2 ميليون و 820 هزار بشکه در روز بوده است.اجراي برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در 27 ديماه 1394 راه را براي افزايش توليد و صادرات نفت ايران باز کرد. کمتر از شش ماه پس از اجراي برجام، توليد نفت در فضاي مسموم داخلي و خارجي آن روزها که افزايش توليد نفت را در مدت زمان کوتاه محال مي‌دانستند، آغاز شد.وزير نفت روي حرف خود ايستاد و کمي پس از افزايش 500 هزار بشکه اي توليد نفت در کمتر از شش ماه به تلاش‌ها ادامه داد و توليد نفت ايران را بار ديگر 500 هزار بشکه ديگر افزايش داد. حالا امر محالي که براي خيلي ها توهم بود، براي نفتي ها دست يافتني شده است. اينک ايران نزديک چهار ميليون بشکه در روز نفت توليد مي‌کند.

با افزايش توليد و صادرات نفت، درآمدهاي نفتي ايران نيز در سال 1395 کمي از 40 ميليارد دلار بالاتر رفت. خوب است بدانيم وضع توليد نفت چه بود و چه شده است. اگر افزايش توليد نفت و افزايش درآمدهاي نفتي محقق نمي‌شد، اقتصاد ايران اکنون رمقي براي حرکت چابک در عرصه هاي مختلف نداشت و بسياري از برنامه هاي توسعه و رفاهي و حتي پرداخت حقوق اقشار مختلف نيز ممکن بود با مشکلات جدي مواجه شود.

دولت توليد نفت را در سال 1392 در حالي به ميزان 2 ميليون و 820 هزار بشکه در روز تحويل گرفت که از همين ميزان به زحمت کمي بيش از يک ميليون بشکه اش را مي توانست در چند بازار محدود به فروش برساند و براي برگشت پول آن هم با مشکلات بسياري مواجه بود. حالا اما رقم توليد نفت در حالي به مرز 4 ميليون بشکه در روز رسيده است که به راحتي حدود 2,4 ميليون بشکه آن را در هر بازاري که بخواهيم به فروش مي رسانيم و مشکلي هم براي دريافت پول فروش نفت کشور نداريم. اين ارقام شايد در اذهان عده اي فقط يک عدد باشد، اما دلسوزان و تصميم گيران عالي کشور ارزش قدرت سياسي، اقتصادي و امنيتي که اين حجم توليد نفت براي کشور ايجاد مي کنند را به خوبي مي دانند و هم از اين روست که ارکان کشور براي توسعه ظرفيت سازي توليد نفت اجماع دارند و به زودي با امضاي قراردادهاي جديد، برنامه افزايش توليد نفت ايران کليد زده خواهد شد.

ارتقاي ارزش قراردادهاي طرح بومي‎سازي کالاهاي نفت به بيش از 1,3 ميليارد دلار

ارزش مجموع قراردادهاي امضا شده در طرح بومي سازي 10 گروه خانواده کالاهاي پرمصرف صنعت نفت با امضاي 2 قرارداد جديد در هفته‎هاي آتي، به يک ميليارد و 343 ميليون دلار بالغ مي‎شود.

به گزارش شانا، حبيب‎اله بيطرف، معاون وزير نفت در امور مهندسي، پژوهش و فناوري، در بازديد از يکي از شرکت‎هاي ايراني سازنده تجهيزات صنعت نفت، به تشريح آخرين وضع طرح بومي سازي 10 گروه کالاهاي اين صنعت پرداخت و گفت: تاکنون 52 قرارداد به ارزش 343 ميليون دلار با سازندگان داخلي امضا شده است و با امضاي 2 قرارداد جديد به ارزش يک ميليارد دلار در حوزه ساخت لوله در آينده‎اي نزديک، ارزش مجموع قراردادها از 1,3 ميليارد دلار فراتر مي رود.

وي توسعه ظرفيت‎هاي داخلي و بهره‎مندي حداکثري از آن را يکي از سياست‎هاي اصلي وزارت نفت خواند و گفت: طرح بومي سازي 10 گروه کالاهاي مورد نياز صنعت نفت به همين منظور از سال 93 در دستور کار قرار گرفت.

بيطرف با بيان اينکه در اجراي قراردادهاي اين 10 گروه کالا، شرکت‎هاي سازنده داخلي با معرفي شرکاي توانمند خارجي به فرايند انتقال فناوري در حوزه ساخت داخل کمک مي‎کنند، ادامه داد: اميدواريم حضور صنايع داخلي در حوزه ساخت تجهيزات صنعت نفت پررنگ‎تر شود.

معاون وزير نفت بر اهميت و ضرورت کيفيت تجهيزات و قطعات مورد استفاده در صنعت نفت تاکيد کرد و گفت: با توجه به حساسيت‎هاي کار در اين صنعت و احتمال وقوع حوادث در صورت استفاده از تجهيزات نامناسب، تطابق محصولات با استانداردها الزامي است و البته سامانه‎هاي بازرسي وزارت نفت در اين زمينه بسيار سختگيرانه عمل مي کند.

به گفته اين مقام مسئول، سازندگان داخلي بايد ميزان رقابت‎پذيري خود را افزايش دهند؛ چه آنکه شرکت‎هاي کارفرما در سفارش کالا به بحث کيفيت، قيمت، زمان تحويل، ضمانت‎ها و خدمات پس از فروش ارائه شده از سوي شرکت‎هاي سازنده توجه مي‎کنند و گاهي ممکن است سازندگان داخلي نتوانند تمام اين ضوابط‎ها را مدنظر قرار دهند.

بيطرف ادامه داد: بايد امکان صدور گواهينامه‎هاي بين‎المللي نيز براي سازندگان داخلي فراهم شود که در اين زمينه نيز اقدام‎هايي در دستور کار است.

وي با اشاره به نامگذاري امسال تحت عنوان «سال اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال» ابراز اميدواري کرد که با توسعه ساخت داخل در کشور، توليد و اشتغال بيش از پيش گسترش يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي