جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5526

 معادلات انرژي 

 وضعيت در شرکت نفت فلات قاره نگران کننده است

بررسي ها نشان مي دهد وضعيت در شرکت نفت فلات قاره نگران کننده است و اين شرکت هنوز نتوانسته است 200 هزار بشکه توليد از دست رفته خود را احيا کند.

به گزارش مهر، با شدت يافتن تحريم‌ها در سال 90 و به تبع آن کاهش شديد ميزان صادرات نفت ايران، مديريت نظارت بر توليد نفت و گاز شرکت ملي نفت ايران برنامه کاهش توليد از ميادين نفتي را به شرکت‌هاي توليدي اعلام کرد که بر اين اساس سهم شرکت نفت فلات قاره از کاهش توليد ايران، 300 هزار بشکه تعيين شد. پس از به ثمر رسيدن برجام، قرار شد ايران ظرف مدت 6 ماه توليد خود را به ميزان پيش از تحريم‌ها افزايش دهد که اين هدف در مناطق نفتخيز جنوب محقق شد ولي شرکت نفت فلات قاره به دليل فرسودگي تاسيسات و افت شديد فشار چاه‌هاي خود تنها توانست بين 10 تا 80 هزار بشکه از توليد گذشته خود را احيا کند؛ اين در حالي است که با وجود افزايش سريع توليد نفت مناطق نفتخيز جنوب به سقف 3 ميليون بشکه، وضعيت در شرکت نفت فلات قاره نگران کننده است و اين شرکت هنوز نتوانسته است 200 هزار بشکه توليد از دست رفته خود را احيا کند.

به گفته کارشناسان، توليد شرکت نفت فلات قاره پيش از کاهش تکليفي حدود 600 هزار بشکه بود که با تصميم شرکت ملي نفت تعدادي از چاه‌هاي توليدي بسته شد. با همه اقدامات عاجلي که براي توليد اين شرکت انجام شد بيشترين توليد ثبت شده 407 هزار بشکه در روز بوده است.

به عقيده برخي از فعالان صنعت نفت، اين در حالي است که بي توجهي شرکت ملي نفت ايران به وضعيت فعلي فلات قاره تبديل به يک خطر بزرگ براي صنعت نفت شده است بطوري که عدم تزريق مناسب منابع مالي به اين شرکت براي امور تعميري خود در حوزه تاسيسات و چاه‌ها، وضعيت بغرنجي را بوجود آورده است. به عنوان نمونه بر اساس آمار موجود تعداد دکل‌هاي حفاري فعال در محدوده فعاليت فلات قاره از 18 دستگاه به 9 دستگاه کاهش يافته است که با اين تعداد دکل حفاري، نمي‌توان به احياي توليد اميد داشت.

بر اساس اخبار موجود بايد گفت شرکت نفت فلات قاره حفاري توسعه‌اي و تعميري 70 حلقه چاه را برنامه ريزي کرده است ولي با توجه به محدوديت دکل‌هاي حفاري و عدم تامين منابع مالي تحقق چنين برنامه‌اي بسيار بعيد بنظر مي‌رسد و با اين روند بايد منتظر کاهش بيشتر توليد فعلي فلات قاره بود.

اين در حالي است که آخرين ارزيابي‌هاي انجام شده درباره ميزان ذخاير شرکت نفت فلات قاره نشان مي‌دهد نفت درجاي اين شرکت حدود 100 ميليارد بشکه و حجم ذخاير گاز آن بيش از 270 تريليون فوت معکب است که در صورت توجه بيشتر شرکت ملي نفت به اين ذخاير، بايد به افزايش ميزان توليد اين شرکت اميد داشت ولي تا به امروز هيچ برنامه جدي براي اين موضوع در دستور کار قرار نگرفته است.

از سوي ديگر با توجه به افت فشار مخازن نفتي دريايي استفاده از روش‌هاي بازيافتي به منظور جبران کاهش فشار و بهره گيري از پمپ‌هاي سرچاهي در جهت نگهداشت و افزايش توليد، ضروري به نظر مي‌رسد که البته مشخص نيست اراده جدي براي عملياتي کردن آن وجود دارد يا خير.

بر اساس بررسي‌هاي شرکت نفت فلات قاره براي احياي 200 هزار بشکه از دست رفته، مي‌توان با پياده سازي برنامه‌هاي کوتاه مدت ميزان توليد را 100 هزار بشکه ديگر افزايش داد ولي براي 100 هزار بشکه ديگر بايد سرمايه گذاري بيشتري صورت پذيرد.

گفتني است سعيد حافظي مديرعامل سابق شرکت نفت فلات قاره در اوايل حضور خود در شرکت نفت فلات قاره، با تدوين گزارشي درباره وضعيت فلات قاره خواستار تزريق 3 ميليارد دلار به صورت پلکاني شده بود تا ميزان توليد فلات قاره به سطح سابق خود برگردد که در نهايت کمتر از 300 ميليون دلار به اين شرکت اختصاص يافت.

بسياري از تاسيسات دريايي شرکت نفت فلات قاره عمري بيش از 40 سال را دارند که با توجه به شور بودن بيش از حد خليج فارس، اين تاسيسات دچار فرسودگي شديدي شده‌اند که شرايط کار را براي کارکنان بسيار خطرناک کرده است.

وضعيت شرکت و کاهش توليد اين شرکت به نسبت سال‌هاي گذشته? موجب شد تا هيئت مديره شرکت ملي نفت ايران مجوز قراردادهاي EPDF و EPCF را براي شرکت نفت فلات قاره صادر کند تا اين شرکت بتواند طرح‌هاي تثبيت توليد و توسعه‌اي خود را در قالب 9 پروژه به جلو ببرد.

هيات مديره شرکت ملي نفت با قبول پشنهاد شرکت نفت فلات قاره براي برگزاري مناقصه‌هاي مختلف در راستاي افزايش توليد، اين اختيار را به اين شرکت داده است تا سقف 1.8 ميليارد دلار مناقصه برگزار کند. جزييات بيشتر از اين مصوبه حاکي از آن است که شرکت نفت فلات قاره 9 پروژه را برآورد کرده است که بين 100 تا 600 ميليون دلار متغير هستند و بزرگترين آن مربوط به پروژه رشادت است.

پيش بيني شده است براي تکميل اين پروژه به حدود 600 ميليون دلار سرمايه گذاري نياز است که شرکت صدرا قرار بود سکوي آن را بسازد ولي موفق به انجام اين کار نشد. البته قرارگاه سازنندگي خاتم الانبيا (ص) بتازگي آمادگي خود را براي اين پروژه اعلام کرده است که براي بدست اوردن آن بايد مجوز ترک مناقصه را از وزير نفت دريافت کند. در بخش EPCF ساخت سکوهاي جديد تکميل سکوهاي نيمه ساخته خطوط لوله و ... مورد تاکيد شرکت نفت فلات قاره قرار گرفته است.

قيمت نفت به مرز 56 دلار رسيد

در حالي که افزايش توليد نفت شيل آمريکا نگراني ها در مورد تنش هاي ژئوپلتيک در خاورميانه و تاثير کاهش توليد اوپک و غير اوپکي ها را خنثي کرده، قيمت نفت از بالاترين رقم 5 هفته اخير فاصله گرفت.به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، در حالي که افزايش توليد نفت شيل آمريکا نگراني ها در مورد تنش هاي ژئوپلتيک در خاورميانه و تاثير کاهش توليد اوپک و غير اوپکي ها را خنثي کرده، قيمت نفت امروز از بالاترين رقم 5 هفته اخير فاصله گرفت.

بر اساس اين گزارش، قيمت هر بشکه نفت برنت، با 4 سنت، معادل 0.1 درصد کاهش نسبت به رقم پاياني جلسه قبل به 55 دلار و 90 سنت رسيد. قيمت نفت برنت ديروز به بالاترين رقم در طي 5 هفته اخير يعني 56 دلار و 16 سنت رسيده بود.

قيمت هر بشکه نفت خام آمريکا نيز امروز با 8 سنت، معادل 0.15 درصد افزايش به 53 دلار رسيد. قيمت نفت خام آمريکا تا رقم 53 دلار و 23 سنت بالا رفته بود.

قيمت نفت برنت در طي 6 جلسه متوالي افزايش قيمت داشته در حالي که قيمت نفت وست تگزاس اينترمدييت آمريکا نيز در طي 5 جلسه اخير روند افزايشي متوالي را طي کرده است.بر اساس آمارهاي دولت آمريکا، ميزان ذخاير نفت خام اين کشور در هفته هاي اخير در هر دو مرکز ذخيره سازي نفت آمريکا يعني کوشينگ اوکلاهاما و ساحل خليج آمريکا به بالاترين رقم ها رسيده است.اما بعد از حمله موشکي آمريکا به سوريه و تعطيلي مجدد بزرگترين ميدان نفتي ليبي، قيمت ها روندي افزايشي را طي کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي