جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5526

 عضو هيئت امناي بازار بزرگ تهران،
 مرمت 10 سراي پرخطر بازار تهران آغاز شد 

 
عضو هيئت امناي بازار بزرگ تهران، از مرمت فضاي 114 هکتاري بازار با اولويت 10 سراي پرخطر خبر داد و گفت: با نگاه ويژه شهرداري منطقه 12 مرمت و احياي موقوفات بازار تهران سرعت بسيار زيادي گرفت.

بهزاد يعقوبي در گفتگو با مهر با اشاره به مرمت و احياي بازار تهران و بقاع متبرکه، افزود: احيا و مرمت موقوفات در 114 هکتار فضاي بازار تهران را از اوايل سال 94 آغاز کرديم اما بعد از حادثه پلاسکو و ايجاد نگراني‌ها بويژه در بحث ايمني که موجب شد همه دستگاه‌ها پاي کار بيايند بحث مرمت و احيا سرعت ويژه‌اي گرفت.

نماينده اوقاف اداره ناحيه 3 بازار تهران اضافه کرد: از اوايل امسال با مشارکت مستاجرين موقوفات و کسبه بازار و نگاه ويژه شهرداري منطقه 12 مرمت و احياي موقوفات بازار تهران سرعت بسيار زيادي گرفت.

وي گفت: بازار تهران نبض تپنده اقتصاد کشور است؛ اگر چه فضاي بازار 114 هکتار است اما همين فضا بر اقتصاد کل کشور تأثيرگذار است. با اين حال به دليل قدمت بازار تهران از يک سو و از سوي ديگر فعاليت‌هاي عمراني گسترده شهرداري منطقه اعم از سنگفرش نمودن تا پياده راهسازي و رفع سد معبر، بازار بزرگ تهران را از صرف خريد و اقتصاد خارج کرده و کارکردي توريستي به آن داده است.

يعقوبي اضافه کرد: اين کارکرد اخير بويژه در 6 ماه گذشته بسيار پررنگ شده بطوريکه از ابتداي تعطيلات تا 10 فروردين 96، 200 هزار نفر از بازارتهران ومحدوده آن بازديد کردند که 3 هزار نفر آنها توريست بودند که اين آمار بي‌سابقه است.

عضو هيت امنا بازار با اشاره به قدمت بازار تهران افزود: داد و ستد در بازار تهران به دوره صفويه بازمي‌گردد اگرچه رونق آن مربوط به دوران قاجار است. اين پيشينه در کنار توجه به جاذبه‌هاي بازار زمينه ساز حضور چشمگير مردم و توريست‌ها در آن شده که در اين زمينه ارتقاء کيفيت و افزايش امنيت حائز اهميت جدي است.

مشاور شهردار منطقه 12 در حوزه اصناف و اوقاف تصريح کرد: در حال حاضر حدود 60 هزار واحد صنفي فعال در بازار تهران مشغول کسب وکار هستند که اين واحدهاي کسبي در 150 سرا، 90 پاساژ و تعدادي تيمچه ودالان و راسته بازار در حال فعاليت هستند که يک سوم مکان‌هايي که اين واحدها در آنجا فعاليت دارند جزو املاک وقفي هستند.يعقوبي با بيان اينکه به عنوان مشاور شهردار در حوزه اصناف و نماينده اوقاف در بازار، اين موضوع را تجربه کردم که تنها با مشارکت همه دستگاه‌ها و ورود آنها مي‌توان قدم‌هاي ماندگاري برداشت تصريح کرد از ابتداي سال 96 شاهد هستيم که اين همدلي و وفاق با ورود برخي دستگاه‌ها وارگان‌ها و کسبه اتفاق افتاده و به همين دليل کار احيا و مرمت بازار آغاز شده است؛ که چنانچه ابن همکاري از طرف تمام دستگاه‌ها به صورت همه‌جانبه بود کار با سرعت بسيار زيادي پيشرفت مي‌کرد. ما از ابتداي سال 96، 10 سراي وقفي پرخطر را در دستور کار قرار داديم. يک سري از آنها تخريب و نوسازي و برخي مرمت و نوسازي نياز داشت که کار آغاز شده است.عضو هيئت امناي بازار اضافه کرد: اين مرمت‌ها به طور دقيق ازآغاز سال جديد و با دشواري آغاز شده است چرا که به دليل تعطيلي نوروز و ايجاد امنيت در بازارتوسط نيروي انتظامي و طرح استقبال از بهار کار در بازار بسيار دشوار بود اما با نگاه ويژه شهرداري از فرصت تعطيلات استفاده کرديم به طوري که در اين ايام کار به اندازه چند ماه پيشروي داشته است.

وي تأکيد کرد: اين روزها نيز بيشتر فعاليت عمراني در بازار شب تا صبح انجام مي‌شود.نماينده اوقاف اداره ناحيه 3 بازار تهران در پاسخ به اين سؤال که تمرکز شما در احيا و بازسازي بازار در کدام مناطق است، گفت: بر اساس يک دسته‌بندي نگاه ما به احياء قديمي‌ترين و فرسوده‌ترين سراها و موقوفات است. اين فضاها حادثه خيز است لذا بايد در اولويت قرار گيرد. از سوي ديگر ما نگاهي نيز به ميزان رفت و آمدها و نوع صنف‌هاي فعال داريم و با توجه به اين نگاه مرمت 10 سرا را در شرق، غرب و جنوب و مرکز بازار آغازکرديم.

70 تا 80 درصد بازار نياز به مرمت و ايمن سازي دارد

يعقوبي در پاسخ به سئوال ديگري مبني بر اينکه چند درصد بازار نياز به مرمت و اصلاح دارد، گفت: واقعيت اين است که در بحث امنيت در بازار نمي‌توان درصد داد حتي پاساژهايي که نوساز هستند نياز به رسيدگي دارند.

عضو هيئت امناي بازار يکي از مشکلات بازار را سدمعبر برخي از کسبه خواند و افزود: سدمعبر داخل پاساژها و سراها نه تنها خطرساز است که در زمان حادثه نيز مانع اجراي فعاليت مي‌شود لذا بحث جمع‌آوري سدمعبر حائز اهميت است که البته هم از سوي هيئت امنا و کسبه و هم شهرداري اقدامات خوبي در اين زمينه صورت گرفته است.وي اضافه کرد: با اين حال تأکيد مي‌کنم که عمده بازار نياز به مرمت و احيا دارد به طوري که مي‌توان گفت 70 تا 80 درصد بافت فعلي را بايد مرمت و ايمن‌سازي کرد.

مشارکت همه دستگاه ها سرعت مرمت را افزايش مي دهد

نماينده اوقاف اداره ناحيه 3 بازار تهران در پاسخ به سئوال ديگر مبني بر اينکه اگر سرعت مرمت بازار به شيوه فعلي ادامه يابد چه زماني براي پايان عمليات متصور هستيد، گفت: ما در 20 روز گذشته به اين دليل که برخي از دستگاه‌ها پاي کار آمده‌اند به اندازه چند ماه کار کرده‌ايم.يعقوبي تصريح کرد: اگر چه آمار دادن در اين زمينه سخت اما اگر مشارکت همه دستگاه‌ها را داشته باشيم مي‌توانيم تهديدات و فرصت‌ها را به خوبي شناسايي کنيم؛ و تا پايان سال96 هم مرمت و ايمن‌سازي 30 تا 40 درصد بازار را به اتمام برسانيم

وي اضافه کرد: نصب سيستم اعلام و اطفاي حريق و آموزش، رفع سد معبراز مشاعات و ايمن‌سازي کابل‌هاي برق و مرمت بافت بازار از جمله موضوعاتي است که ما پيگير آن هستيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي