جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5533

 خبــــر 

 نشريه ورلدپرس در مطلبي عنوان کرد

ايران به يک قدرت منطقه‌اي تبديل مي‌شود

نشريه ورلدپرس با اشاره به گسترش توانايي‌هاي ايران در عرصه‌هاي مختلف نوشت: جهان به تدريج در حال تغيير مسير به سمت قدرت‌هاي چند قطبي منطقه‌اي و ايران در حال تبديل شدن به يک ابرقدرت منطقه‌اي است.

به گزارش ايسنا، به نوشته نشريه ورلدپرس، با توجه به رويکرد ملي‌گرايانه دولت دونالد ترامپ مبني بر شعار «اول آمريکا» و کاهش فشار سياسي سراسري، هژموني جهاني يک گام رو به عقب برداشته است.

در نتيجه نظام بين‌الملل در حال تغيير جهت به سمت ابرقدرت‌هاي چند قطبي منطقه‌اي است. ايالات متحده در آمريکا رهبري مي‌کند، چين در آسياي شرقي، روسيه در شمال آسيا، و ترکيبي از آلمان و فرانسه و انگليس در اروپا.

اما چه کسي در خاورميانه فرماندهي مي‌کند؟ در حال حاضر، ايران در يک جنگ قدرت با ترکيه و عربستان براي به دست آوردن راس اين جايگاه قرار دارد. ايران در سال‌هاي اخير به ويژه پس از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در ژوئيه 2015 ميان ايران و گروه 1+5 حاصل شد، توجه قدرت‌هاي جهاني را به خود جلب کرده است. ايران مي‌گويد که يکي از متنوع‌ترين و پيشرفته‌ترين اقتصادها را در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا (موسوم به MENA) دارد. اين کشور به علاوه، سرمايه‌گذاري و پيشرفت‌هاي قابل توجهي در علوم و تکنولوژي دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي