جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5533

 محققان چگونه محتواي خواب ما را پيش‌بيني مي‌کنند؟ 

 
يک گروه بين‌المللي از دانشمندان ادعا مي‌کنند که الگويي در فعاليت مغزي پيدا کرده‌اند که مي‌تواند براي پيش‌بيني محتواي خواب افراد استفاده شود.

به گزارش ايسنا و به نقل از نيچر ورد نيوز، اين کشف که در مقاله‌اي در مجله Nature Neuroscience به چاپ رسيده نشان مي‌دهد که وقتي افراد خواب مي‌بينند، نواحي خاصي در پشت مغز به شدت فعال مي‌شود. اين فعاليت مغزي مي‌تواند بعدا مورد استفاده قرار گرفته و به محققان نشان دهد که خواب افراد حاوي يک چهره است يا يک حرکت خاص.

براي انجام اين مطالعه محققان مرکز تحقيق و بررسي خواب دانشگاه لوزان در سوئيس، با استفاده از روشي به نام الکتروانسفالوگرافي با دانسيته بالا فعاليت الکتريکي مغز 32 داوطلب را در حين خواب بررسي کردند. شرکت‌کننده‌ها در طول شب چندين بار از خواب بيدار شدند و از آن‌ها پرسيده شد که چه خوابي مي‌ديده‌اند و سوژه روياي آن‌ها چه بوده
است.

آنها مشاهده کردند که در جريان خواب ديدن، فعاليت کم فرکانس بخش پشتي مغز کاهش و فعاليت فرکانس-بالاي بخش پشتي مغز افزايش مي‌يابد. با استفاده از اين الگوهاي فعاليت مغزي، محققان مي‌توانند با اطمينان 90 درصد بگويند که يک فرد در حال خواب ديدن است يا نه.

علاوه بر اين افزايش فعاليت نواحي خاصي از مغز نيز مي‌تواند مواردي درباره محتواي خواب يک فرد به ما نشان دهد. محققان مي‌گويند افزايش فعاليت در نواحي از مغز که با شناسايي چهره‌ها در ارتباط است نشان مي‌دهد که فرد در روياي خود چندين چهره را مي‌بيند. وقتي روياي فرد با حس حرکت و جنبش همراه است، فعاليت مغزي در نواحي که با درک حرکت و جنبش سر و کار دارند افزايش پيدا مي‌کند.

محققان مي‌گويند بين نواحي از مغز که در زمان خواب ديدن فعال مي‌شود و نواحي از مغز که وقتي در حين بيداري چيزي را مي‌بينيم يا حس مي‌کنيم فعال مي‌شود، همبستگي بسيار نزديکي وجود دارد و با توجه به اين همبستگي مي‌توان پيش‌بيني کرد که افراد چه خوابي مي‌بينند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي