جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5533

 آيا مي دانيد؟ 

 جلوگيري از توليد مثل موش‌ها با يک ماده جديد

محققان موفق به توليد يک ماده جديد براي جلوگيري از توليد مثل موشها شدند.

به گزارش گيزمگ، اين ماده که ContraPest نام دارد با همکاري شرکت فناوري‌هاي زيستي SenesTech توسعه يافته که سبب ناباروري موش‌هاي نر و ماده مي شود.

يکي از مزاياي اين ماده جديد اين است که سازگار با محيط زيست بوده و هيچ ضرري براي انسان‌، حيوانات خانگي و ساير حيوانات ندارد.

در حال حاضر يکي از معضلات شهر نيويورک اين است که در حدود 2 ميليون موش در آنجا زندگي و زاد و ولد مي‌کنند که بيرون کردن آنها از اطراف محل سکونت انسانها کاري بسيار وقت‌گير بوده و همچنين استفاده از سموم مختلف براي از بين بردن آنها مي‌تواند سبب بروز مسموميت در کودکان، حيوانات و آلوده شدن محيط زيست شود.

همچنين استفاده از اين روش‌ها براي از بين بردن موش‌ها، فضا را براي موش‌هاي ديگري که در نزديکي آنها زندگي مي‌کنند باز مي‌کند.

اما محققان در اين پژوهش جديد از روشي استفاده کردند که اين مشکل را از ريشه حل مي‌کند: يعني از بين بردن تمايل موش‌ها براي توليد مثل.

به گفته کمپاني SenesTech، تنها چهار جفت موش صحرايي بارور مي‌توانند تا 15 ميليون موش در يک سال توليد کنند که اين رقم بسيار قابل توجهي است.

ContraPest يک ماده خوشمزه و غير کشنده است که بدون آسيب رساندن به موجودات، سبب ناباروري آنها شده و اجازه مي‌دهد که طول عمر طبيعي خود را بدون باروري داشته باشند.

اين ماده با تحريک يائسگي زودرس در موش‌هاي ماده و ايجاد خلل در توليد اسپرم در موشهاي نر، در عرض چند هفته سبب ناباروري آنها مي‌شود.

به گفته محققان اين پژوهش، از اين ماده مي‌توان در سراسر جهان استفاده کرد چرا که موش‌ها در سراسر جهان آفت محسوب شده و مشکلات متعددي را بوجود مي‌آورند.

کرم غول‌پيکر کشتي براي اولين بار زنده پيدا شد

دانشمندان براي اولين بار چند "کرم کشتي" غول‌پيکر زنده را در فيليپين پيدا کردند.

به گزارش ايسنا به نقل از بي بي سي، تيمي از دانشمندان فرانسه و فيليپين، پنج کرم کشتي بزرگ را در جزيره ميندانائو در جنوب فيليپين پيدا کردند.

کرم کشتي بر خلاف نام آن از رده دوکفه‌اي‌ها به شمار مي‌رود که مانند صدف‌هاي دوکفه‌اي و صدف‌هاي سياه از گونه نرم‌تنان است.

اين نرم‌تنان که معمولا کوچک‌تر از کرم تازه پيدا شده هستند، از چوب فاسد تغذيه مي‌کنند و به راحتي مي‌توانند با کمک پوسته سخت خود داخل چوب حرکت کنند.

گزارش اخير زيست‌شناسان در مجله آکادمي علوم آمريکا کرم کشتي را گونه‌اي "کمياب و اسرارآميز" توصيف کرده که بلندترين جانور دوکفه‌اي زنده است که انسان تا کنون کشف کرده است.

اين کرم عظيم که طول آن مي‌تواند تا 155 سانتي متر نيز برسد، تمام عمر خود را در يک پوسته سخت که زير گل و لاي دفن شده مي‌گذراند، درون گل و لاي دريايي نقب مي‌زند و از همان مواد غذايي موجود در گل تغذيه مي‌کند.

با اينکه زيست‌شناسان سال‌ها از وجود کرم کشتي خبر داشتند، اما تا به حال هيچ کرم زنده‌اي را مطالعه نکرده بودند.

کرم کشتي غول‌پيکري که دانشمندان يافته‌اند، علاوه بر اندازه‌اش از اين جهت منحصر به فرد است که به جاي چوب با کمک نوعي باکتري از گل و لاي دريايي تغذيه مي‌کند. به همين دليل دستگاه گوارش کوچکتري نسبت به انواع ديگر کرم کشتي دارد.

اين جانور با کمک ماده‌اي ناشناخته، پوسته سخت لوله‌اي شکل خود را مي‌سازد که جنس آن از کربنات کلسيم است.

کرم کشتي همچنين کلاهکي مي‌سازد تا سرش را محافظت کند، اين کلاهک وقتي که کرم غول‌پيکر رشد کند و بخواهد بيشتر در گل و لاي نقب بزند، جذب مي‌شود.کرم کشتي در طول تاريخ با سوراخ کردن چوب به کشتي‌هاي زيادي صدمه زده و عامل اصلي غرق شدن شماري از کشتي‌ها بوده است.بر اساس گزارش‌هاي تاريخي در دهه 20 ميلادي، حمله تعدادي کرم کشتي به خليج سان‌فرانسيسکو منجر به تخريب اسکله‌هاي چوبي شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي